26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Laoská planina džbánů: Nejzáhadnější naleziště světa?
Filip Appl
od Filip Appl 10.4.2019
5.2tis
581
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Nejzáhadnější a zároveň nejnebezpečnější archeologické naleziště na světě. Tak bývá označována tajuplná planina džbánů, která se nachází ve státě Laos v jihovýchodní Asii. Veřejnost o ní mnoho neví, a to navzdory faktu, že tamní nález v podobě tisíců prehistorických kamenných nádob nemá na světě obdoby. Kde se tam vzaly?

Dostat se na planinu džbánů, která se nachází na severu Laosu nedaleko města Phonsavanje pro návštěvníky z Evropy téměř nadlidský úkol. Dlouhá cesta letadlem, hledání místních spojů a následně mnohahodinové drkocání autobusem na místa, kde se čas zastavil a rozběhl se jen během nějakého válečného konfliktu.

Jako třeba během toho vietnamského mezi lety 1955 a 1975. Během něj na toto území spadlo obrovské množství bomb, z nichž mnohé neexplodovaly a dodnes se nachází někde v oblasti. A přesto i toto vražedné šílenství přežilo to největší lákadlo archeologů i turistů – tisíce let staré kamenné džbány, z nichž některé váží i přes šest tun.

Z několika desítek polí, na kterých se tyto prapodivné artefakty z dávných dob nacházejí, jich bylo od nevybuchlé munice vyčištěno zatím jen pár. To komplikuje archeologický výzkum a odsouvá na neurčito nalezení definitivní odpovědi na klíčovou otázku: Jaký byl účel těchto kamenných nádob?

V oblasti je džbánů velké množství.

KOLIK JICH VLASTNĚ JE?

Až tři metry vysoké, metr široké a vážící i šest tun. Materiálem je pískovec, vápenec a v některých případech i mnohem tvrdší a hůře opracovatelná žula. Takové jsou parametry těch největších džbánů nacházejících se na rovinatých planinách severního Laosu.

Pro archeologii byly objeveny už ve 30. letech minulého století. Rozsáhlejší průzkum však probíhal jen v malé části celé oblasti, zbytek je stále až příliš nebezpečný. Spekuluje se navíc, že další tisíce džbánů jsou rozházené hluboko v tamní džungli a není tak ani jasné, jak velký rozsah celá záhada má.

Samotné nádoby jsou především zvláštní. Americká záhadoložka April Holoway upozorňuje, že některé z nich jsou pokryté jednoduchými reliéfy a mají okraje na rty. „Předpokládá se tedy, že byly původně přikryté víky.

Zdá se, že byly vyrobené s určitým stupněm znalostí o tom, jaké materiály a techniky jsou vhodné,“ uvádí badatelka. Mohly tedy opravdu mít nějaké praktické využití?

VÝTVORY OBRŮ?

Velikost kamenných džbánů vzbuzuje velký zájem nejen mezi archeology, ale i u mnoha záhadologů. Někteří z nich považují planinu džbánů za důkaz, že v dávných dobách chodila po naší zemi zvláštní rasa obřích lidí, kteří byli zruční a inteligentní podobně jako předci dnešního člověka.

Právě tito obři prý mohli mít na svědomí výrobu džbánů, které zjevně skutečně mohly plnit svou funkci – tedy úložiště tekutin nebo potravin. Ostatně tomu by odpovídala i místní legenda, podle které ukládal obří lid do džbánů rýžové víno na oslavu dávného vítězství před zlým králem jménem Chao Angka.

Pouhý mýtus, nebo příběh s reálným jádrem? Vědci na teorie, ve kterých figurují obři, ale nevěří a poukazují mimo jiné i na to, že v dosud prozkoumaných džbánech nebyly nalezeny žádné organické stopy. Jinak řečeno – nikdy v nich s největší pravděpodobností nebylo žádné jídlo nebo jiná tekutina než dešťová voda.

Jaký byl účel těchto výtvorů?

PREHISTORICKÝ HŘBITOV?

To vede mnohé badatele k názoru, že nádoby ve skutečnosti sloužily ke sběru monzunové dešťové vody. Další skupina výzkumníků pak nabízí teorii, že šlo o zvláštní druh pohřebních uren. To prý dokládá objev lidských ostatků, pohřebních předmětů a keramiky kolem některých z nich.

Byla tedy planina džbánů ve skutečnosti dávnověkým hřbitovem? Nebylo by tam v takovém případě ale nalezeno ostatků mnohem víc? I na to prý existuje odpověď. „Předpokládá se, že byla těla ponechána v nádobách, dokud se zcela nerozložila.

Potom byla spálena a pohřbena na jiném místě,“ vysvětluje April Holloway. Jenže žádné jednoznačné důkazy k takovému tvrzení neexistují. A ve hře jsou navíc i další otázky. Například nejasnosti ohledně kultury, která džbány vytvořila či ohledně toho, jak něco takového její příslušníci dokázali jen s jednoduchými nástroji.

Nebudou mít nakonec pravdu ti, kteří hovoří o obrech, kteří kdysi chodili po naší planetě?

Stojí za vším nějaká tajemná rasa obrů?
Foto: historythings.com, 2.bp.blogspot.com, www.tripsavvy.com, ufoholic.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 1.0tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.5tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.8tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.2tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.7tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]