Domů     Neobjasněné události
Laoská planina džbánů: Nejzáhadnější naleziště světa?
Filip Appl
od Filip Appl 10.4.2019
5.2tis
581
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Nejzáhadnější a zároveň nejnebezpečnější archeologické naleziště na světě. Tak bývá označována tajuplná planina džbánů, která se nachází ve státě Laos v jihovýchodní Asii. Veřejnost o ní mnoho neví, a to navzdory faktu, že tamní nález v podobě tisíců prehistorických kamenných nádob nemá na světě obdoby. Kde se tam vzaly?

Dostat se na planinu džbánů, která se nachází na severu Laosu nedaleko města Phonsavanje pro návštěvníky z Evropy téměř nadlidský úkol. Dlouhá cesta letadlem, hledání místních spojů a následně mnohahodinové drkocání autobusem na místa, kde se čas zastavil a rozběhl se jen během nějakého válečného konfliktu.

Jako třeba během toho vietnamského mezi lety 1955 a 1975. Během něj na toto území spadlo obrovské množství bomb, z nichž mnohé neexplodovaly a dodnes se nachází někde v oblasti. A přesto i toto vražedné šílenství přežilo to největší lákadlo archeologů i turistů – tisíce let staré kamenné džbány, z nichž některé váží i přes šest tun.

Z několika desítek polí, na kterých se tyto prapodivné artefakty z dávných dob nacházejí, jich bylo od nevybuchlé munice vyčištěno zatím jen pár. To komplikuje archeologický výzkum a odsouvá na neurčito nalezení definitivní odpovědi na klíčovou otázku: Jaký byl účel těchto kamenných nádob?

V oblasti je džbánů velké množství.

KOLIK JICH VLASTNĚ JE?

Až tři metry vysoké, metr široké a vážící i šest tun. Materiálem je pískovec, vápenec a v některých případech i mnohem tvrdší a hůře opracovatelná žula. Takové jsou parametry těch největších džbánů nacházejících se na rovinatých planinách severního Laosu.

Pro archeologii byly objeveny už ve 30. letech minulého století. Rozsáhlejší průzkum však probíhal jen v malé části celé oblasti, zbytek je stále až příliš nebezpečný. Spekuluje se navíc, že další tisíce džbánů jsou rozházené hluboko v tamní džungli a není tak ani jasné, jak velký rozsah celá záhada má.

Samotné nádoby jsou především zvláštní. Americká záhadoložka April Holoway upozorňuje, že některé z nich jsou pokryté jednoduchými reliéfy a mají okraje na rty. „Předpokládá se tedy, že byly původně přikryté víky.

Zdá se, že byly vyrobené s určitým stupněm znalostí o tom, jaké materiály a techniky jsou vhodné,“ uvádí badatelka. Mohly tedy opravdu mít nějaké praktické využití?

VÝTVORY OBRŮ?

Velikost kamenných džbánů vzbuzuje velký zájem nejen mezi archeology, ale i u mnoha záhadologů. Někteří z nich považují planinu džbánů za důkaz, že v dávných dobách chodila po naší zemi zvláštní rasa obřích lidí, kteří byli zruční a inteligentní podobně jako předci dnešního člověka.

Právě tito obři prý mohli mít na svědomí výrobu džbánů, které zjevně skutečně mohly plnit svou funkci – tedy úložiště tekutin nebo potravin. Ostatně tomu by odpovídala i místní legenda, podle které ukládal obří lid do džbánů rýžové víno na oslavu dávného vítězství před zlým králem jménem Chao Angka.

Pouhý mýtus, nebo příběh s reálným jádrem? Vědci na teorie, ve kterých figurují obři, ale nevěří a poukazují mimo jiné i na to, že v dosud prozkoumaných džbánech nebyly nalezeny žádné organické stopy. Jinak řečeno – nikdy v nich s největší pravděpodobností nebylo žádné jídlo nebo jiná tekutina než dešťová voda.

Jaký byl účel těchto výtvorů?

PREHISTORICKÝ HŘBITOV?

To vede mnohé badatele k názoru, že nádoby ve skutečnosti sloužily ke sběru monzunové dešťové vody. Další skupina výzkumníků pak nabízí teorii, že šlo o zvláštní druh pohřebních uren. To prý dokládá objev lidských ostatků, pohřebních předmětů a keramiky kolem některých z nich.

Byla tedy planina džbánů ve skutečnosti dávnověkým hřbitovem? Nebylo by tam v takovém případě ale nalezeno ostatků mnohem víc? I na to prý existuje odpověď. „Předpokládá se, že byla těla ponechána v nádobách, dokud se zcela nerozložila.

Potom byla spálena a pohřbena na jiném místě,“ vysvětluje April Holloway. Jenže žádné jednoznačné důkazy k takovému tvrzení neexistují. A ve hře jsou navíc i další otázky. Například nejasnosti ohledně kultury, která džbány vytvořila či ohledně toho, jak něco takového její příslušníci dokázali jen s jednoduchými nástroji.

Nebudou mít nakonec pravdu ti, kteří hovoří o obrech, kteří kdysi chodili po naší planetě?

Stojí za vším nějaká tajemná rasa obrů?
Foto: historythings.com, 2.bp.blogspot.com, www.tripsavvy.com, ufoholic.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 3.12.2021 2.4tis
V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva. Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i […]
od Mirek Brát 2.12.2021 2.7tis
Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické smrti švédského diplomata a politika Daga Hammarskjölda (1905-1961).  Jako generální tajemník Organizace spojených národů se zasloužil o řešení Suezské krize či o hledání řešení turbulentního politického vývoje na africkém kontinentě. Afrika se mu stala osudnou. V roce 1961 zde zahynul při leteckém neštěstí, které je i v současnosti […]
od Eva Soukupová 2.12.2021 3.2tis
V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky dochází k podivnému setkání místního dělníka na farmě s podivnou bytostí. Vypadá napůl jako člověk, napůl jako zvíře. Na tvora je následně uspořádán hon, ale zvláštní bytost se dopadnout nepodaří. S čím se tehdy farmář setkal?     „Obdrželi jsme zde informaci, že lidé z okolí […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 3.4tis
V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!     Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená […]
od Eva Soukupová 30.11.2021 2.9tis
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]