Již ve čtvrtém století před naším letopočtem byl na území dnešní Číny pozorován záhadný divoký tvor podobný člověku. Moderní legenda říká, že tvorové Jie-žen jsou silní a divocí, obývají jeskyně a občas sestupují z hor i do vesnic, aby plenili lidské příbytky.
Existence tvora Jie-žen byla řešena i v pracovnách vládců Čínské lidové republiky. Jak a proč se dostal Jie-žen do politiky?
Spekulovalo se, že Jie-žen je vzdálený příbuzný vyhynulých hominidů typu Gigantopithecus a Paranthropus robustus. Objevily se však ještě odvážnější teorie, že tito tvorové jsou potomci uprchlých dělníků, kteří byli nuceni k práci na Velké čínské zdi.
Pověry i věda
V době vlády Mao Ce-tunga byly zprávy o výskytu záhadných hominidů co nejvíce potlačovány a cenzurovány, protože podobné legendy prý snižovaly produktivitu práce a zbytečně strašily místní zemědělce.
Pozorování těchto tvorů byla vysvětlována negramotností a pověrčivostí obyvatel. Na pomoc čínským kolegům přispěchal i sovětský vědec Boris Fjodorovič Poršněv, který tvrdil, že tito tvorové jsou reliktní skupinou neandrtálců přeživších dobu ledovou.
Vypsaná odměna
Na lepší časy se legendárním čínským hominidům začalo blýskat až na konci sedmdesátých let minulého století, kdy se do pátrání po nich zapojila přímo vojensky organizovaná vědecká expedice.
V roce 1981 byla na získání mrtvého či živého tvora Jie-žen vypsána dokonce peněžní odměna!
Znovu se o těchto tajemných tvorech začalo hovořit i v pracovnách politiků. Spekulativní existence tohoto hominida byla dávána do souvislosti s masivním odlesňováním.
Byly totiž vysloveny obavy, že kvůli odlesňování možná populace tvorů Jie-žen zanikne dříve, než bude moci být objevena. I to byl prý důvod, proč byla v Číně vytvořena přírodní rezervace Shennongjia.
Teorie existují, životní prostředí má Jie-žen zajištěné. Teď ještě přesvědčit tajemné tvory, aby k nám, zástupcům homo sapiens sapiens, konečně vyslali reprezentativní delegaci, a zasedli ke kulatému jednacímu stolu, nebo alespoň ke společnému ohništi.