reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Neobjasněné události
Létající koberec: Mohl někdy existovat?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 2.10.2021
3.7tis
Létající koberec vyobrazení hrdiny ruského folkloru Ivana Tsareviče. FOTO: Viktor Mikhailovich Vasnetsov /Creative Commons/ Public domain
310
SDÍLENÍ
3.7tis
ZOBRAZENÍ

V řadě legend po celém světě se občas vyskytují takové, ve kterých lidé v dávných dobách používali létající stroje. Ty jim měly umožnit pohyb z jednoho konce světa na druhý. Nejčastěji je tento prostředek popisován a zobrazován jako létající koberec.

Ale nemuselo vždy jít jen o cestování. Samozřejmě by se nad tím dalo jen pousmát, nebýt serióznějšího pramene.

Létající koberec vyobrazení hrdiny ruského folkloru Ivana Tsareviče. FOTO: Viktor Mikhailovich Vasnetsov /Creative Commons/ Public domain Tradiční taškentský koberec. FOTO: Sigismund von Dobschütz / Creative Commons/ CC BY-SA 3.0 Obraz znázorňující královnu ze Sáby na cestě do Jeruzaléma. FOTO: Autor neznámý/ Creative Commons/ Volné dílo

SVATÁ KNIHA KEBRA NAGAST

Jde o jednu z nejposvátnějších starodávných knih Etiopie, sepsanou někdy mezi 2. a 5. stoletím našeho letopočtu. Sir Wallis Budge, anglický učenec z Britského muzea, prvně tuto knihu přeložil a vydal pod názvem „The Glory of the Kings“.

Kniha se skládá ze 117 kapitol a jde o kolektivní dílo několika neznámých autorů. Jde o starověký rukopis považovaný za spolehlivý zdroj informací o rodu krále Šalamouna. A právě v rukopise Kebra Nagast je i zmínka o létajícím stroji, který prý král Šalamoun vlastnil. Jeden takový koberec měl věnovat i královně ze Sáby.

Obraz znázorňující královnu ze Sáby na cestě do Jeruzaléma. FOTO: Autor neznámý/ Creative Commons/ Volné dílo

Rukopis prý mimo jiné také popisuje, jak se do Etiopie dostala Archa úmluvy, kterou přivezl Menelik I., císař Etiopie, který byl synem Šalamouna a královny ze Sáby. Podle legend létající stroj, či koberec, umožňoval císaři cestovat mezi různými místy Středního východu a také do hor, které jsou označovány jako Šalamounovy hory.

Popis také hovoří o tom, že: „Když se Šalamoun na koberec posadil, zachytil jej vítr a umožnil mu plout vzduchem tak rychle, že mohl snídat v Damašku a obědvat v Medině“.

Tato a další legendy jsou podpořeny i výzkumem badatele Nicholase Rourka, který ve 20. letech 20. století procestoval velkou část Asie a Tibetu. Přitom shromáždil i velké množství legend o tom, jak král Šalamoun létal do Tibetu na svém velkolepém létajícím stroji.

Tradiční taškentský koberec. FOTO: Sigismund von Dobschütz / Creative Commons/ CC BY-SA 3.0

BOJOVÝ PROSTŘEDEK

Jako o válečném prostředku se o koberci zmiňuje další legenda. Příběh ze 2. století před naším letopočtem vypráví o králi Fraatésovi II., parthském králi z rodu Arsakovců. Ten prý vzlétl na létajícím koberci z hory Zagros.

Na nepřítele potom z létajícího stroje chrlil oheň a blesky. Po vítězné bitvě potom král Fraatés přeletěl na létajícím stroji nad hlavami svých vojáků při vítězné přehlídce.

Také ve staroindickém spise Samarangana Sútradhara je zmínka o jakýchsi vzdušných vozech. Prý tyto vozy byly z lehkého materiálu se silným, dobře tvarovaným tělem a k jejich konstrukci bylo použito železo, zlato a olovo.

Umožňovaly prý cestování na velké vzdálenosti. Poháněny měly být zvláštními motory, zřejmě na rtuť. A nejen na cestování, také k válečným účelům. Těmto létajícím vozům a jejich využití je ve spise věnováno asi 230 slok.

A DŮKAZY?

Podle Hai ben Sheriry, učence z Talmudské akademie, prý byly létající koberce zřejmě zničeny, současně s nesmírně cennou knihovnou v Alexandrii. Tato knihovna měla uschovávat hned několik „létajících koberců“. Otázkou je, zda jejich funkčnost nebyla svěřena pouze vyvoleným.

I tak je možné, že starověké létající stroje, nebo koberce či vozy, nemusí být nutně jen čirým výmyslem z pohádek.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 5.10.2022 766
V roce 1925 vede generál major sovětské armády Michajl Stěpanovič Topilski svoji jednotku nebezpečným územím horského masivu Pamír. Má za úkol vypořádat se s posledním protisovětským odbojem, který tam přežívá v jeskyních. Brzy se jim daří zajmout prvního z rebelů, který byl údajně i se svými druhy napaden skupinou podivných opičích stvoření! Topilski pokračuje hlouběji […]
od Eva Soukupová 5.10.2022 2.0tis
Již celá řada amerických prezidentů, jejich rodin, významných hostů i služebnictva podala svědectví o záhadných zjeveních a paranormálních jevech odehrávajících se v prostorách Bílého domu. Velmi aktivní má být zejména duch Abrahama Lincolna, který údajně překvapil nahého britského premiéra Winstona Churchilla během jeho návštěvy.     Za jedné osamělé noci v roce 1946 kolem třetí […]
od Eva Soukupová 4.10.2022 1.4tis
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.7tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 3.2tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]