17. ledna 2012: V Melbourne v Austrálii jsou ze země slyšet záhadné dunivé zvuky. Jejich zdroj je neznámý.
Domů     Neobjasněné události
Létající koberec: Mohl někdy existovat?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 2.10.2021
3.7tis
Létající koberec vyobrazení hrdiny ruského folkloru Ivana Tsareviče. FOTO: Viktor Mikhailovich Vasnetsov /Creative Commons/ Public domain
310
SDÍLENÍ
3.7tis
ZOBRAZENÍ

V řadě legend po celém světě se občas vyskytují takové, ve kterých lidé v dávných dobách používali létající stroje. Ty jim měly umožnit pohyb z jednoho konce světa na druhý. Nejčastěji je tento prostředek popisován a zobrazován jako létající koberec.

Ale nemuselo vždy jít jen o cestování. Samozřejmě by se nad tím dalo jen pousmát, nebýt serióznějšího pramene.

Létající koberec vyobrazení hrdiny ruského folkloru Ivana Tsareviče. FOTO: Viktor Mikhailovich Vasnetsov /Creative Commons/ Public domain Tradiční taškentský koberec. FOTO: Sigismund von Dobschütz / Creative Commons/ CC BY-SA 3.0 Obraz znázorňující královnu ze Sáby na cestě do Jeruzaléma. FOTO: Autor neznámý/ Creative Commons/ Volné dílo

SVATÁ KNIHA KEBRA NAGAST

Jde o jednu z nejposvátnějších starodávných knih Etiopie, sepsanou někdy mezi 2. a 5. stoletím našeho letopočtu. Sir Wallis Budge, anglický učenec z Britského muzea, prvně tuto knihu přeložil a vydal pod názvem „The Glory of the Kings“.

Kniha se skládá ze 117 kapitol a jde o kolektivní dílo několika neznámých autorů. Jde o starověký rukopis považovaný za spolehlivý zdroj informací o rodu krále Šalamouna. A právě v rukopise Kebra Nagast je i zmínka o létajícím stroji, který prý král Šalamoun vlastnil. Jeden takový koberec měl věnovat i královně ze Sáby.

Obraz znázorňující královnu ze Sáby na cestě do Jeruzaléma. FOTO: Autor neznámý/ Creative Commons/ Volné dílo

Rukopis prý mimo jiné také popisuje, jak se do Etiopie dostala Archa úmluvy, kterou přivezl Menelik I., císař Etiopie, který byl synem Šalamouna a královny ze Sáby. Podle legend létající stroj, či koberec, umožňoval císaři cestovat mezi různými místy Středního východu a také do hor, které jsou označovány jako Šalamounovy hory.

Popis také hovoří o tom, že: „Když se Šalamoun na koberec posadil, zachytil jej vítr a umožnil mu plout vzduchem tak rychle, že mohl snídat v Damašku a obědvat v Medině“.

Tato a další legendy jsou podpořeny i výzkumem badatele Nicholase Rourka, který ve 20. letech 20. století procestoval velkou část Asie a Tibetu. Přitom shromáždil i velké množství legend o tom, jak král Šalamoun létal do Tibetu na svém velkolepém létajícím stroji.

Tradiční taškentský koberec. FOTO: Sigismund von Dobschütz / Creative Commons/ CC BY-SA 3.0

BOJOVÝ PROSTŘEDEK

Jako o válečném prostředku se o koberci zmiňuje další legenda. Příběh ze 2. století před naším letopočtem vypráví o králi Fraatésovi II., parthském králi z rodu Arsakovců. Ten prý vzlétl na létajícím koberci z hory Zagros.

Na nepřítele potom z létajícího stroje chrlil oheň a blesky. Po vítězné bitvě potom král Fraatés přeletěl na létajícím stroji nad hlavami svých vojáků při vítězné přehlídce.

Také ve staroindickém spise Samarangana Sútradhara je zmínka o jakýchsi vzdušných vozech. Prý tyto vozy byly z lehkého materiálu se silným, dobře tvarovaným tělem a k jejich konstrukci bylo použito železo, zlato a olovo.

Umožňovaly prý cestování na velké vzdálenosti. Poháněny měly být zvláštními motory, zřejmě na rtuť. A nejen na cestování, také k válečným účelům. Těmto létajícím vozům a jejich využití je ve spise věnováno asi 230 slok.

A DŮKAZY?

Podle Hai ben Sheriry, učence z Talmudské akademie, prý byly létající koberce zřejmě zničeny, současně s nesmírně cennou knihovnou v Alexandrii. Tato knihovna měla uschovávat hned několik „létajících koberců“. Otázkou je, zda jejich funkčnost nebyla svěřena pouze vyvoleným.

I tak je možné, že starověké létající stroje, nebo koberce či vozy, nemusí být nutně jen čirým výmyslem z pohádek.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 14.1.2022 1.7tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]
od Michaela Holubová 13.1.2022 3.4tis
Talentovaná herečka, která je velmi trefně nazývána „Marilyn Monroe“ francouzského filmu, umírá v nedožitých 47 letech. Přes její slávu a bohatství má však Martine Carol osobní život plný zmatků a neklidu…     Pomyslná horská dráha života nešťastné Carol zahrnuje pokus o sebevraždu, zneužívání drog a také čtyři sňatky. V profesním životě se jí nejprve […]
od Pavel Polcar 12.1.2022 2.9tis
Jaroslav Štencl bydlel v přízemí dnes už zbouraného domu v Rolnické ulici v Opavě, kde žil spolu s rodiči, o patro výš bydlela jeho sestra s rodinou. Štencl ji často navštěvoval, když potřebovala pohlídat děti. „Téměř vždy nás ale vzbudil hluk, který přicházel stropem z půdního prostoru. Znělo to, jako když se po podlaze válí […]
od Eva Soukupová 11.1.2022 1.9tis
V roce 1996 v australském hlavním městě zmizela mladá kadeřnice Paula Brown. Policie si dlouho neví rady a tak se zoufalý snoubenec pohřešované obrátí na senzibila. Ten pomocí kyvadla přesně určí, kde se její mrtvé tělo nachází.     Kyvadlo je jedna z nejrozšířenějších a zároveň nejjednodušších magických pomůcek hojně využívaných mnoha esoteriky k mnoha […]