Před ikonu Panny Marie v jordánském kostele sv. Jiří pokleká uslzená žena. „Dej, Matko Boží, ať se můj syn uzdraví,“ modlí se. Její jediné dítě je vážně nemocné. Žena proto zamíří před zázračný obraz madony z Madaby, který prý plní přání.
Mladé matce se to její vyplní. Syn se jí uzdraví. Jde o náhodu, nebo je ikona skutečně nadána magickou mocí?
V madabském kostele sv. Jiří se tísní početný dav. Není tu překvapivě kvůli zdejší madoně. Zástupy turistů sem až do roku 1976 míří z jiného důvodu.
Na podlaze svatostánku je totiž možné obdivovat unikátní mapu z roku 560. Na dvou milionech barevných kamenů jsou na mapě zobrazeny kopce a údolí, vesnice a města v Palestině a deltě Nilu.
„Překrásná mozaika, tvořená 2 miliony kamínky, zobrazuje rozsáhlé území od Jeruzaléma až po Egypt a je na ní zakresleno 157 různých měst a osad,“ uvádí publicista Matthew Teller.
Podle některých záhadologů jsou na ní i dosud neobjevená místa, která by mohla skrývat netušené poklady. Od roku 1976 mají lidé o důvod více do kostela zavítat. Může za to do té doby nepříliš vyhledávaná ikona Panny Marie…
Girlandy světelných záblesků
Představený z Damašku se chystá pomazat madabské věřící svatým olejem. 26. února 1976 ale dojde v řeckém ortodoxním kostele sv. Jiří k něčemu těžko vysvětlitelnému.
„Krátce po zahájení bohoslužby začalo náhle z obrazu vyřazovat pronikavé světlo, ven vycházely paprsky různých barev, které jako by rotovaly, prolínaly se a vytvářely pestré girlandy světelných záblesků,“ vzpomíná představený svatostánku, otec Spiro.
Věřící se křižují a někteří padají v slzách na kolena. Když úkaz zmizí, objeví se na ikoně, na níž Panna Marie drží malého Ježíška, nový výjev. Jde o štíhlou modrou ruku s konečky prstů mířících k prsům madony.
Příslib, nebo varování?
„Zázrak! Stal se zázrak!“ šíří se takřka okamžitě ulicemi prastaré Madaby. Když se o mystickém úkazu dozví jeruzalémský patriarcha, vyšle do kostela biskupy. Ti mají za úkol podivný jev prozkoumat.
Stejně jako většina věřících i oni nakonec dojdou k závěru, že ve svatostánku došlo k zázraku. Proč a co vlastně znamená, ovšem nikdo neví. „Je to příslib, nebo varování před blížící se katastrofou?“ ptají se obyvatelé jordánského města.
Ani církevní hodnostáři si nejsou jistí. Z barvy nově objevené ruky dojdou k závěru, že zázrak má zřejmě symbolizovat naději. U ikony proto začnou sloužit mše.
Nadpřirozený dojem
Tým vědců podrobuje madabský svatý obraz dalším a dalším testům a zkoumáním. Prvotní teorie zní, že se z něj odloupla větší plocha barvy a odhalila původní malbu.
„Domněnka, že působením vnějších vlivů oprýskala vrchní vrstva barvy, a tak byla odhalena nějaká starší, musela být zavržena,“ vysvětluje český záhadolog Arnošt Vašíček (*1953). Testy totiž žádné předchozí verze neodhalí.
Modrá ruka jako kdyby navíc na ikonu vůbec nepatřila. Podivně z ní vystupuje a působí nadpřirozeným dojmem. Podle místních lidí navíc obraz od záhadného úkazu plní přání. Musí být ale vysloveno při upřímné modlitbě. K madoně proto dodnes proudí davy poutníků.
Řadě z nich se jejich prosby údajně splnily. Jsou ale i tací, co si stěžují, že jim ikona vůbec nepomohla. Nemodlili se upřímně, nebo není nadána žádnou zázračnou mocí?