Jsou prý grafickým znázorněním dokonalé harmonie. Mají vyjadřovat téměř božsky bezchybný soulad, vnesený do okolního chaosu. Jejich krása umí vytvořit zvláštní, těžko popsatelný pocit.
O pozitivních vlastnostech posvátných obrazců známých jako mandaly se tradují doslova legendy! Skutečně mohou zvyšovat naši koncentraci, zmírňovat únavu, nebo dokonce léčit nemoci?
V komnatě buddhistického kláštera skládají již několikátý týden tři mniši klečící na zemi barevný geometrický obrazec. Slunce na překrásném barevném povrchu mandaly, vyskládané z tisíců obarvených zrníček písku, vytváří zářící jiskry.
Jeden z mužů se naklání nad precizně seřazená zrnka a doplňuje je o poslední dílek. O chvíli později všichni „stavitelé“ odcházejí pryč. Za několik měsíců bude mandala rituálně rozprášena. Proč je obrázek po složitém sestavení opět zničen?
A proč vlastně pokládají buddhisté mandaly za významné mystické symboly? Buddhističtí mniši považují už samotné sestavování mandal za posvátný obřad, avšak za určitou dobu po jejich dokončení je opět rozpráší.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.