reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
Marné pátrání po vrazích a teroristech: 3x nejhledanější zločinci světa
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 24.3.2021
5.3tis
Hlavní slávu Aymanovi vyfoukne Usama FOTO: Hamid Mir/ wikimedia commons – CC BY-SA 3.0
516
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Jsou nebezpeční, ozbrojení a s jejich portréty by mohli policisté tapetovat služebny. Největší zločince, kteří unikají spravedlnosti, hledají v první řadě vyšetřovací orgány v zemi, kde páchali kriminální činnost.

Ovšem v roce 2008 je sestaven seznam „top ten“ kriminálníků z celého světa. (Ne)slavný žebříček vydává americký časopis Forbes magazine ve spolupráci s mezinárodní policejní organizací, Interpolem.

Hlavní  slávu Aymanovi vyfoukne Usama FOTO:  Hamid Mir/ wikimedia commons - CC BY-SA 3.0 Po Semjonovi intenzivně pátrá i FBI. FOTO: wikimedia commons - volné dílo Ďábelský Matteo nemá svou přezdívku jen tak... FOTO:  wikimedia commons - volné dílo Boss sicilské mafie bez výčitek uškrtil těhotnou dívku FOTO:  wikimedia commons  -  volné dílo

NÁSTUPCE BIN LÁDINA: AJMÁN ZAVAHRÍ

Lékař, básník a terorista. Tato bizarní kombinace tvoří osobnost současného šéfa organizace al-Káida Ajmána Zavahrího. Jeho jméno mnoho lidí nezná, zastínil ho slavnější Usáma bin Ládin (1957–2011). Přitom si tento výkonný terorista zaslouží naprosto stejnou pozornost.

Na konci 80. let minulého století pomáhá bin Ládinovi se založením zločinecké organizace al-Káida a celou dobu je jedním z jejích důležitých mozků. V souvislosti s teroristickými útoky z 11. září 2011 je hledán Interpolem, ovšem v této době už má na krku i trest smrti za dřívější zločineckou činnost.

Odsoudil ho tak egyptský vojenský soud v roce 1999 poté, co ho obvinil z masakru turistů u egyptského města Luxor. Roku 1997, v chrámu královny Hatšepsut, postřílela skupina ozbrojenců 62 turistů (někdy uváděno 68).

Zavahrí se na tom podílel coby šedá eminence. Má toho však na svědomí ještě mnohem víc. Stojí v pozadí různých odbojových akcí a účastnil se údajně i atentátu na egyptského prezidenta Anvara as-Sádáta (1918–1981), který byl prý považován za zrádce islámu.

Ajmán Zavahrí je mazaný jako liška a úspěšně se mu daří unikat spravedlnosti, většina zločinů mu není dokázána. 13. ledna 2006 provádí Američané nálet na pákistánskou vesnici, kde se má Zaváhrí skrývat. Při akci zabijí několik civilistů, hlava al-Káidy však na místě není. Kde se skrývá?

Po Semjonovi intenzivně pátrá i FBI. FOTO: wikimedia commons – volné dílo

DOBŘE HO ZNÁ I ČESKO: SEMJON MOGILEVIČ

Hlava ruské mafie uniká spravedlnosti jako kukačka kohoutí před kojotem. Na seznam jeho zločinů by nestačila ani účtenková role v supermarketu, přesto si Semjon Mogilevič běhá na svobodě. Říká se o něm, že je hlavou mafie všech rusky mluvících zemí, přitom měl začínat jako magnát moskevských veřejných záchodků.

Tento vystudovaný ekonom se napakuje zejména v 80. letech, kdy slibuje ukrajinským a ruským Židům migrujícím narychlo do Izraele, že prodá jejich majetek a peníze jim pošle. Finance však místo toho použije na černém trhu a pro své kriminální aktivity.

Ty v současné době zahrnují širokou škálu zločineckého umu: nekalé obchody s plynem, realitami, zbraněmi či ženami, zabíjení na zakázku nebo praní špinavých peněz. Vzpomínku na něj má i Česko. Seva, jak se Mogilevičovi přezdívá, sem měl zavítat v roce 1995.

Chtěl ovládnout středoevropský nelegální obchod s lehkými topnými oleji a na schůzce v České republice ho prý čekala smrt. Jenže nedorazil. V roce 2008 je Mogilevič zadržen v Rusku za daňové úniky. Právníci ho však ze všeho vysekají a od roku 2009 si tak může opět užívat čerstvého vzduchu a věnovat se svému „byznysu“. Kde je mu konec?

Ďábelský Matteo nemá svou přezdívku jen tak… FOTO: wikimedia commons – volné dílo

PRAVÝ MAFIÁNSKÝ PLAYBOY: MATTEO DENARO

Narodí se do mafiánské rodiny a ve čtrnácti letech už umí zacházet se zbraní. Když je mu osmnáct, je v mafiánské řezničině mazákem. „Já sám jsem naplnil celý hřbitov,“ chvástá se. Je odhadováno, že jeho rukou zemřelo asi 50 lidí.

Matteo Messina Denaro se v roce 2001, tři roky po smrti svého otce, stává hlavou mafie v sicilské provincii Trapani. Přidává se tak k tvrdému jádru nemilosrdné mafie Cosy Nostry. Aktivně se angažuje v obchodu se zbraněmi a drogami, vydírá podnikatele a podplácí ústavní činitele.

Jeho pověst ho předchází. Když brutálně zavraždí svého nepřítele Vincenza Milazza a uškrtí jeho těhotnou přítelkyni, je jasné, že přezdívku „ďábelský“ („Diabolic“) má zcela oprávněně… „Toto je nový šéf mafie,“ hlásí v roce 2001 titulek italského časopisu L´Espresso.

Z obálky shlíží playboy s tmavými značkovými brýlemi na očích a v drahém obleku, snad od Armaniho či Versaceho. Má image pravého drsňáka a sukničkáře. Věří se, že aspiruje na nového šéfa celé Cosy Nostry a stojí za ním až 900 ozbrojených pěšáků.

Muž, který prý ve skutečnosti miluje počítačové hry a v mládí potřebuje dioptrická skla silná jak popelníky, se stává jedním z nejhledanějších zločinců. Pohybuje se v nejvyšších kruzích organizovaného zločinu a na krku má doživotí za podíl na bombových útocích z roku 1993.

Tehdy měl vyhodit do vzduchu dva státní zástupce ve snaze omezit přílišnou intervenci státu proti činnosti mafie. Po této akci navždy mizí z očí veřejnosti. Policie se domnívá, že se skrývá u některé ze spřízněných rodin a svůj pobyt střídá.

Poslední pokus o jeho chycení se odehrává v květnu roku 2011. Tip ukazující na farmu blízko jeho rodného města Castelvetrano na Sicílii je však slepý. Nikdo Denara nedokáže vystopovat.

Boss sicilské mafie bez výčitek uškrtil těhotnou dívku FOTO: wikimedia commons – volné dílo

Autorka: Michaela Šedivá

Foto: wikimedia commons (Foto v úvodu Hamid Mir/ wikimedia commons - CC BY-SA 3.0)
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 1.2tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.2tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.7tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]