Domů     Neobjasněné události
Marné pátrání po vrazích a teroristech: 3x nejhledanější zločinci světa
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 24.3.2021
5.3tis
Marné pátrání po vrazích a teroristech: 3x nejhledanější zločinci světa
Hlavní slávu Aymanovi vyfoukne Usama FOTO: Hamid Mir/ wikimedia commons – CC BY-SA 3.0
516
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Jsou nebezpeční, ozbrojení a s jejich portréty by mohli policisté tapetovat služebny. Největší zločince, kteří unikají spravedlnosti, hledají v první řadě vyšetřovací orgány v zemi, kde páchali kriminální činnost.

Ovšem v roce 2008 je sestaven seznam „top ten“ kriminálníků z celého světa. (Ne)slavný žebříček vydává americký časopis Forbes magazine ve spolupráci s mezinárodní policejní organizací, Interpolem.

Hlavní  slávu Aymanovi vyfoukne Usama FOTO:  Hamid Mir/ wikimedia commons - CC BY-SA 3.0 Po Semjonovi intenzivně pátrá i FBI. FOTO: wikimedia commons - volné dílo Ďábelský Matteo nemá svou přezdívku jen tak... FOTO:  wikimedia commons - volné dílo Boss sicilské mafie bez výčitek uškrtil těhotnou dívku FOTO:  wikimedia commons  -  volné dílo

NÁSTUPCE BIN LÁDINA: AJMÁN ZAVAHRÍ

Lékař, básník a terorista. Tato bizarní kombinace tvoří osobnost současného šéfa organizace al-Káida Ajmána Zavahrího. Jeho jméno mnoho lidí nezná, zastínil ho slavnější Usáma bin Ládin (1957–2011). Přitom si tento výkonný terorista zaslouží naprosto stejnou pozornost.

Na konci 80. let minulého století pomáhá bin Ládinovi se založením zločinecké organizace al-Káida a celou dobu je jedním z jejích důležitých mozků. V souvislosti s teroristickými útoky z 11. září 2011 je hledán Interpolem, ovšem v této době už má na krku i trest smrti za dřívější zločineckou činnost.

Odsoudil ho tak egyptský vojenský soud v roce 1999 poté, co ho obvinil z masakru turistů u egyptského města Luxor. Roku 1997, v chrámu královny Hatšepsut, postřílela skupina ozbrojenců 62 turistů (někdy uváděno 68).

Zavahrí se na tom podílel coby šedá eminence. Má toho však na svědomí ještě mnohem víc. Stojí v pozadí různých odbojových akcí a účastnil se údajně i atentátu na egyptského prezidenta Anvara as-Sádáta (1918–1981), který byl prý považován za zrádce islámu.

Ajmán Zavahrí je mazaný jako liška a úspěšně se mu daří unikat spravedlnosti, většina zločinů mu není dokázána. 13. ledna 2006 provádí Američané nálet na pákistánskou vesnici, kde se má Zaváhrí skrývat. Při akci zabijí několik civilistů, hlava al-Káidy však na místě není. Kde se skrývá?

Po Semjonovi intenzivně pátrá i FBI. FOTO: wikimedia commons – volné dílo

DOBŘE HO ZNÁ I ČESKO: SEMJON MOGILEVIČ

Hlava ruské mafie uniká spravedlnosti jako kukačka kohoutí před kojotem. Na seznam jeho zločinů by nestačila ani účtenková role v supermarketu, přesto si Semjon Mogilevič běhá na svobodě. Říká se o něm, že je hlavou mafie všech rusky mluvících zemí, přitom měl začínat jako magnát moskevských veřejných záchodků.

Tento vystudovaný ekonom se napakuje zejména v 80. letech, kdy slibuje ukrajinským a ruským Židům migrujícím narychlo do Izraele, že prodá jejich majetek a peníze jim pošle. Finance však místo toho použije na černém trhu a pro své kriminální aktivity.

Ty v současné době zahrnují širokou škálu zločineckého umu: nekalé obchody s plynem, realitami, zbraněmi či ženami, zabíjení na zakázku nebo praní špinavých peněz. Vzpomínku na něj má i Česko. Seva, jak se Mogilevičovi přezdívá, sem měl zavítat v roce 1995.

Chtěl ovládnout středoevropský nelegální obchod s lehkými topnými oleji a na schůzce v České republice ho prý čekala smrt. Jenže nedorazil. V roce 2008 je Mogilevič zadržen v Rusku za daňové úniky. Právníci ho však ze všeho vysekají a od roku 2009 si tak může opět užívat čerstvého vzduchu a věnovat se svému „byznysu“. Kde je mu konec?

Ďábelský Matteo nemá svou přezdívku jen tak… FOTO: wikimedia commons – volné dílo

PRAVÝ MAFIÁNSKÝ PLAYBOY: MATTEO DENARO

Narodí se do mafiánské rodiny a ve čtrnácti letech už umí zacházet se zbraní. Když je mu osmnáct, je v mafiánské řezničině mazákem. „Já sám jsem naplnil celý hřbitov,“ chvástá se. Je odhadováno, že jeho rukou zemřelo asi 50 lidí.

Matteo Messina Denaro se v roce 2001, tři roky po smrti svého otce, stává hlavou mafie v sicilské provincii Trapani. Přidává se tak k tvrdému jádru nemilosrdné mafie Cosy Nostry. Aktivně se angažuje v obchodu se zbraněmi a drogami, vydírá podnikatele a podplácí ústavní činitele.

Jeho pověst ho předchází. Když brutálně zavraždí svého nepřítele Vincenza Milazza a uškrtí jeho těhotnou přítelkyni, je jasné, že přezdívku „ďábelský“ („Diabolic“) má zcela oprávněně… „Toto je nový šéf mafie,“ hlásí v roce 2001 titulek italského časopisu L´Espresso.

Z obálky shlíží playboy s tmavými značkovými brýlemi na očích a v drahém obleku, snad od Armaniho či Versaceho. Má image pravého drsňáka a sukničkáře. Věří se, že aspiruje na nového šéfa celé Cosy Nostry a stojí za ním až 900 ozbrojených pěšáků.

Muž, který prý ve skutečnosti miluje počítačové hry a v mládí potřebuje dioptrická skla silná jak popelníky, se stává jedním z nejhledanějších zločinců. Pohybuje se v nejvyšších kruzích organizovaného zločinu a na krku má doživotí za podíl na bombových útocích z roku 1993.

Tehdy měl vyhodit do vzduchu dva státní zástupce ve snaze omezit přílišnou intervenci státu proti činnosti mafie. Po této akci navždy mizí z očí veřejnosti. Policie se domnívá, že se skrývá u některé ze spřízněných rodin a svůj pobyt střídá.

Poslední pokus o jeho chycení se odehrává v květnu roku 2011. Tip ukazující na farmu blízko jeho rodného města Castelvetrano na Sicílii je však slepý. Nikdo Denara nedokáže vystopovat.

Boss sicilské mafie bez výčitek uškrtil těhotnou dívku FOTO: wikimedia commons – volné dílo

Autorka: Michaela Šedivá

reklama
Související články
od Jan Šedivý 22.10.2021 967
Přemýšleli jste někdy, na co byste se zeptali boha, kdybyste měli šanci se s ním setkat? Že v boha nevěříte? Umělec Mellen-Thomas Benedict v něj také nevěřil. A přesto s ním v okamžiku vlastní smrti vedl pozoruhodný rozhovor, který se rozhodl vyprávět. Umělecká duše umí mnohdy vnímat věci, kolem nichž jiní lidé procházejí bez povšimnutí. Snad i proto se jeden z nejvýjimečnějších […]
od Adriana Vojtíšková 20.10.2021 2.4tis
Podle pověstí se má v jeskynním systému ve střední části Moravského krasu často ozývat kvílení a naříkání. V útrobách skalisek se mají zjevovat tajemné postavy, podivné průvody nebo ohniví koně.     Nechybí ani historky o mladících, kteří za přenocování v jeskyni zaplatili životem. Skutečné události spojené s Býčí skálou jsou ale mnohem zajímavější a […]
od Adriana Vojtíšková 19.10.2021 6.1tis
Vilcacora nebo také Uňa de Gato, tedy kočičí dráp, je popínavá rostlina, která si v posledních letech získala mimořádnou oblibu. Stojí za tím její příznivý vliv na lidský zažívací trakt a také její účinek v boji proti depresím.     Rostlina má vynikající výsledky při léčbě žaludečních vředů, zánětů, oparů nebo astmatu. Nejdůležitější ovšem je, […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 5.1tis
Od roku 2007 mají obyvatelé Vancouveru na západním pobřeží Kanady poměrně obavu z místních pláží. Už několikrát na ně totiž moře vyvrhlo vskutku hrůzné nálezy – lidské nohy. Od onoho roku se ve Vancouveru událo už pět takových případů. Moře přitom nevyvrhlo žádné jiné lidské ostatky – žádná těla ani jejich části, stejně tak žádné […]
od Mirek Brát 17.10.2021 5.4tis
Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský hodnostář císařské japonské armády za druhé světové války. Po skončení bojů byl Jamašita obviněn z válečných zločinů a v roce 1946 ve filipínské Manile popraven. S Jamašitovým jménem je spojován legendární zlatý poklad, s jehož shromažďováním mu prý pomohla i tradiční japonská zločinecká organizace Jakuza.   Jako Jamašitův poklad je označován souhrn […]