Legendární řecký myslitel Pythagoras se třese rozčilením. Právě se vrátil z tržiště, kde viděl desítky mrtvých zvířat. „Dokud budou lidé masakrovat zvířata, budou také zabíjet jeden druhého,“ pronáší ke členům svého podivného tajného bratrstva.
On sám totiž věří, že se do jejich těl mohou převtělit lidské duše. Navíc prý se zvířaty dokáže mluvit.
Hlavní síní delfské věštírny se šíří omamné výpary. Zdejší vědma Pýthia se posadí na svou trojnožku a zahledí se do tváře právě dorazivší těhotné dívky.
„Narodí se ti chlapec, bude nesmírně krásný, moudrý a prospěšný lidstvu,“ předpoví jí Pýthia. Oním hochem, kterého žena o několik měsíců později přivede na svět na řeckém ostrově Samos, se stane slovutný matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n.
l.). Podle starověké legendy ho dívka zplodí s bohem Slunce Apollónem. To by vysvětlovalo mimořádné schopnosti, jimiž byl údajně Pythagoras nadán. Opravdu dokázal komunikovat se zvířaty a cestovat vesmírem a časem?
Založí si vlastní sektu
V jeskyni nedaleko jihoitalského města Krotone se s rozžatými loučemi v rukou schází početná skupinka lidí. Všichni mají dlouhé vlasy a na sobě jednoduché bílé roucho. Jde o Pythagorovy žáky a následovníky.
„Lepší nežli silné tělo je silná duše,“ nechává se slyšet jejich učitel. Ten se v mládí vydá na cestu po tehdy známém světě, během níž navštíví Egypt, Persii a podle některých i vzdálenou Indii. Právě zde má načerpat část svých jedinečných magických schopností.
Po návratu se usadí v Krotone, kde si založí vlastní školu. Spíše však jde o sektu, neboť Pythagoras sám sebe považuje za proroka. Své žáky nutí, aby k němu vzhlíželi jako k bohu a dodržovali jeho přísná pravidla.
Jeho následovníci si musí nechat narůst dlouhé vlasy, nosit jednoduché šaty a zanechat pití alkoholu.
Prožije čtyři různé životy?
Rušnou ulicí na okraji města se ozve pisklavé zakňučení. Jakýsi muž zde totiž holí tluče do zatoulaného psa. „Přestaň ho bít.
Jakmile jsem uslyšel jeho hlas, rozpoznal jsem v něm duši jednoho svého přítele,“ zakřičí Pythagoras, který se zrovna prochází po okolí. Ani v nejmenším si však nedělá legraci. Už od mládí totiž věří na převtělování duší.
„Sám, jak se nechal několikrát slyšet, údajně prožil čtyři různé životy, na něž si dokonale pamatoval,“ připomíná britský spisovatel Peter Kingsley (*1953). Je to ale možné? Podle buddhismu, hinduismu a řady dalších náboženství ano.
Vyloučit to tedy úplně nemůžeme. Pythagoras je díky tomu absolutním vegetariánem. Nejenže nejí maso, dokonce odmítá pozřít i fazole, jež mají podle něho také vlastní duši.
Dokáže se prý rozdvojit
„Před chvílí jsem Pythagora viděl na tržišti,“ svěřuje se člen tajného bratrstva svému příteli. „To není možné! Já ho před pár minutami viděl na lodi v přístavu,“ oponuje mu jeho kolega.
Z toho, co se nám o Pythagorově životě dochovalo, vyplývá, že si jeho následovníci mysleli, že se jejich učitel dokáže rozdvojit a objevit se na více místech najednou.
Krom toho údajně umí komunikovat s rostlinami i zvířaty, cestovat časem a putovat napříč galaxiemi. Teorie o jeho nadpozemském původu by tak mohly být pravdivé.
Možná, že Pythagoras opravdu vystřídal několik tělesných schránek a přicestoval k nám z nějaké vzdálené planety. A možná se pak na ni zase vrátil. O jeho smrti toho totiž mnoho nevíme. Prý se jednoho dne rozhodl dobrovolně opustit tento svět vyhladověním…