Jméno Catherine Crowe vám nejspíše nic neříká. Přesto se jedná o možná vůbec nejznámější ženu, která se věnovala studiu paranormálních jevů. I proto jí dnes mnozí záhadologové přezdívají matka paranormálna.
Crowe se narodila na konci 18. století a do studia záhad se ponořila s vervou a zápalem, které dokázal napodobit jen málokdo.
Její nejznámější dílo, kniha The Night-Side of Nature, mapuje na 400 stranách paranormální příběhy a fenomény, nad kterými dodnes zůstává rozum stát. Crowe ale pouze nepopisovala příběhy jiných.
Skládala dohromady informace, vytvářela teorie a pokoušela se jednotlivé jevy vysvětlovat. V tom jí pomáhaly psychologové, fyzici a další učenci z nejrůznějších oborů.
Slovníček paranormálních pojmů
Její stěžejní knižní dílo je známé dodnes. A právě z něj povstalo mnoho pojmů, které dnes při psaní o záhadách používáme.
Crowe dala význam slovům jako poltergeist nebo dvojník a popsala fenomény, podle jejichž vzoru se dodnes mnohé záhady dělí a zaznamenávají. Ať už jde o duchy a jiná zjevení, zápisy snů a nebo o posednutí člověka démonem.
The Night-Side of Nature lze označit za první encyklopedii paranormálních studií.
Crowe se jako jedna z prvních vydávala na strašidelná místa s týmem pozorovatelů. A snažila se systematicky zaznamenat vše nadpřirozené, s čím se setkala.
První taková událost se stala v roce 1854 ve strašidelném domě ve skotském Edinburghu a je považována za vůbec první vědecké zkoumání paranormálních jevů na místě činu.
Smutný a záhadný konec
Samotný život Catherine Crow se na svém sklonku proměnil v záhadu. Nahou a ve stavu poblouznění ji nedaleko od jejího domu objevili o několik let později náhodní kolemjdoucí.
Crowe, která byla ještě před nedávnem bystrá a plná života, byla nyní prohlášena za nesvéprávnou a umístěna do blázince. Co se jí však skutečně stalo, to se nikdy nepodařilo zjistit.