Skip to content

Místo, kde odpočívají mrtví

Ani ne hodinu od Prahy leží město s bohatou historií – Kutná Hora. Podle pověsti v roce 1278 rozprášili zdejší mniši na sedleckém hřbitově hlínu, kterou přivezli až z Jeruzaléma. Tímto svým činem z něj udělali nejstarší „Svaté pole“ ve střední Evropě a zároveň žádané a vyhledávané pohřebiště.

Byla to ale až morová epidemie v roce 1318, která se zapříčinila o masové pohřbívání v Sedlci. Tehdy zde bylo pochováno více než 30 tisíc mrtvých, přibližně dalších 10 tisíc sem bylo uloženo během husitských válek.

Podzemní kaple sedleckého kostelíka je mimořádně podobná podzemní kapli na jeruzalémském poli Hakeldama, kam byli pohřbíváni zemřelí poutníci. Foto: Zezya / pixabay
KOSTEL, HŘBITOV A KOSTNICE

Podle dostupných historických pramenů měl v době své největší „slávy“ sedlecký hřbitov rozlohu více než 35 tisíc metrů čtverečních. Samotná hřbitovní kaple byla zřejmě vybudována na počátku 14. století.

Původně dvoupodlažní kaple s kostnicí měla dvě věže, vrchní patro sloužilo ke kázání a k modlitbám a dole se nacházela kostnice. Zlom přišel v roce 1421, kdy husité stavbu zapálili, a tím ji prakticky celou zničili.

Na konci 15. století byl hřbitov zrušen a s dalším pohřbíváním se zde nepočítalo, kosti asi 40 tisíc zemřelých byly exhumovány a následně uloženy do spodní části kaple kostela. Pověst vypráví, že je v tamních prostorách v roce 1511 poloslepý sedlecký mnich seskládal do podoby velkých pyramid.

Kaple byla v letech 1703-1710 obnovena podle návrhů opata Snopka a význačného architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichela (1677-1723). V roce 1784 císař Josef II. (1741-1790) zdejší klášter zrušil a následně ho odkoupil rod Schwarzenbergů, který ho později nechal upravit do podoby, jež je známa dodnes.

Výzdobu z kostí, která je světovým unikátem, dostal na starosti roku 1870 řezbář František Rint z České Skalice.

Těla zemřelých se v hakeldamské půdě údajně rozložila během pouhých 24 hodin. Foto: HonzaCech / pixabay
PAMATUJ NA SMRT

Někomu může výzdoba kostnice připadat poněkud bizarní. Návštěvníci se mohou pokochat např. lustrem složeným ze všech velkých kostí, jež se nacházejí v lidském těle, umrlčími dekoracemi z vyskládaných lopatek a kyčlí nebo skutečně unikátním ztvárněním samotné myšlenky, která nese svůj odkaz napříč staletími a skrývá v sobě hlubokou symboliku – memento mori (pamatuj na smrt).

O zájem okolo záhad a tajemna poutního místa svědčí zástupy turistů, jež jsou do Kutné Hory přitahovány určitým magnetismem ke skrytým touhám člověka vidět nevšední věci. Ročně kostnici navštíví údajně až 400 tisíc lidí.

Kosti, které Rint použil k výzdobě, byly vydezinfikovány a vyběleny chlorovým vápnem. Umělec také výzdobu doplnil Schwarzenberským erbem a zakomponoval sem i své jméno. Podzemní kaple sedleckého kostelíka je mimořádně podobná podzemní kapli na jeruzalémském poli Hakeldama, kam byli pohřbíváni zemřelí poutníci.

Těla zemřelých se v hakeldamské půdě údajně rozložila během pouhých 24 hodin.

Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid. Foto: wisand / pixabay
TAJEMSTVÍ PYRAMIDY BYLO ODHALENO

Restaurátoři od roku 2018 pracovali na rozebrání obří pyramidy z lidských kostí, kostel zde totiž prochází dlouhodobou rekonstrukcí. Některé artefakty naznačují, že by proslulá výzdoba mohla pocházet z jiné doby, než se předpokládalo.

Dosud nikdo nevěděl, co se skrývá v jádru. „Prakticky žádná dokumentace neexistuje, jen pár malých náčrtků a poznámek z oprav, které tu probíhaly v 19. století,“ vysvětluje Tomáš Král. Do rozebrání nebylo známo, jak jsou ostatky poskládány a čím jsou k sobě spojeny.

Pro restaurátory bylo překvapující, že vnitřek pyramidy je z většiny vyplněn kostmi. „V horních částech jde především o lebky, směrem k základně jsou stále častěji pevnější dlouhé kosti a v nejnižším patře je to pak již stavební suť a kostní úlomky,“ vysvětlil Král.

Když v roce 1784 císař Josef II. rušil kláštery, zanikl i sedlecký klášter a hřbitovní kostelík se dostal do držení rodu Schwarzenberků z Orlíka. Foto: virnuls / pixabay

Odborníci podotýkají, že ze samotných kostí nelze sice určit, kdy byly seskládány do podoby, jakou známe dnes, ale shodují se, podle všech indicií, že to vypadá až na 19. století, což by od základů vyvrátilo starou legendu.

K jakému závěru restaurátoři dojdou, ukáže až čas. Kromě kostí se musí zaměřit také na největšího nepřítele výzdoby, tím je vlhkost. Práci na jejím odstranění komplikují nálezy dalších masových hrobů kolem kostnice, zatím jich bylo odkryto 32 s ostatky více než 1800 lidí.

Foto: Úvodní foto: WeAppu / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril používali už staří Řekové
epochaplus.cz

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril...

Píše se rok 1500 př. n. l. Řecká hospodyně bere...
Za zázračným sgrafitem do Slavonic
epochanacestach.cz

Za zázračným sgrafitem do...

Město Slavonice vás...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Opomíjená parazitární nemoc zasahuje až do Evropy
epochalnisvet.cz

Opomíjená parazitární nemoc...

Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi,...
Limitovaná edice PRIM ORLÍK TITAN
iluxus.cz

Limitovaná edice PRIM ORLÍK...

Hodinky PRIM ORLÍK, které dnes považujeme za...
Inspirace leteckými hangáry
rezidenceonline.cz

Inspirace leteckými hangáry

Zní to možná neuvěřitelně, ale právě...
Když atentát na Hitlera zhatí průvodčí
epochaplus.cz

Když atentát na Hitlera zhatí...

„Moc rád bych si s Adolfem Hitlerem potřásl rukou,“...
Čeká druhé dítě se svým milencem?
nasehvezdy.cz

Čeká druhé dítě se svým...

Na hlavní hvězdě Slunečné...
Zámek Horšovský Týn: Krása, která povstala z popela
epochanacestach.cz

Zámek Horšovský Týn: Krása,...

V historii nalezneme mnoho...
Rakovina prostaty v Česku neklesá
21stoleti.cz

Rakovina prostaty v Česku...

Počty lidí s rakovinou prostaty v Česku...
Planeta Merkur má ohon. Vypadá jako kometa
21stoleti.cz

Planeta Merkur má ohon....

Víte, jaká je největší kometa ve...
Chanel Cruise 2021 – Balada na módní vášeň
epochalnisvet.cz

Chanel Cruise 2021 –...

Jednoduchou, přesto originálně pojatou módní...