Skip to content

Mohou na loukách skutečně tančit víly?

Hodné, zlé, veselé, průsvitné a krásné. Přesně takové jsou prý víly víly. O jejich existenci přitom vypráví nejen řada fantaskních příběhů, ale také údajných očitých svědků. Podle nich mají mít víly na svědomí věci blahodárné i hanebné. Jde opravdu jen o přeludy a vymyšlené historky?

Na popravišti stojí postava a tichým hlasem pronáší svou poslední řeč… Píše se 26. březen roku 1697 a se životem se loučí SIRGODFREY MCCULLOCH (1640–1697). Muž, který působil jako komisař ve skotském parlamentu, má být o hlavu kratší, protože na jeho bedrech leží vina za smrt WILLIAMA GORDONA, kterého při hádce postřelil do nohy a ten na následky zranění zemřel.

Neulehčí mu ani skutečnost, že před spravedlností po dlouhou dobu prchal. A na tom nemá mít podíl nikdo jiný než nadpřirozená bytost! Alespoň to tvrdí McCullochův příbuzný, slavný spisovatel WALTER SCOTT (1771–1832).

Podle něj mu pomohl prchat skřet za to, že mu v minulosti Sir Godfrey McCulloch pomohl: „V prvních dnech jeho držení (pozemku) měl možnost snížit odtok strouhy, ale zjevil se mu zelený mužíček a řekl mu, že by tím zasáhl do bydliště víl. Slíbil, že pokud od toho sir Godfrey upustí, on (gnóm) se mu jednoho dne odmění.“Skutečně snad pomáhaly kriminálníkovi utíkat tajemné lesní bytosti?

Nejde spíš jen o výmysl slavného literáta?

Související články

Spolupracuje podmořská vojenská laboratoř s mimozemšťany?

Na bahamském ostrově Andros se nachází americká přísně utajovaná vojenská základna Atlantic Undersea Test and Evaluation Center (AUTEC), která se má zabývat detekcí a výzkumem mořského dna. Podle některých vědců se ale jedná o podmořskou Oblast 51… Zařízení se nachází ve 180 km dlouhém, 30 km širokém a 1,8 km hlubokém vodním příkopu. někteří vědci […]

Démonické síly v Madridu: Hra s ouija tabulkou stála dívku život

V roce 2017 byl do kin uveden horor Veronika. V něm jsou zachyceny dramatické události kolem španělské studentky, které se začnou odehrávat poté, co se spolužačkami zkusí vyvolávat duchy. Film byl natočen podle skutečného příběhu a mezi svědky záhadných jevů se ocitají i madridští policisté… Dne 27. listopadu 1990 jsou k rodinnému domu na okraji […]

V areálu CIA stojí jedna z největších kryptografických záhad na světě!

Na objednávku americké Ústřední zpravodajské služby CIA vznikla před jejich velitelstvím skulptura, která měla agentům sloužit k tréninkovému namáhání mozkových buněk. Jenže jak se později ukázalo, část této stavby poněkud vyvedla z míry také profesionální kryptografy a zároveň nahrála záhadologům i fanatickým nadšencům, kteří u ní tráví stovky hodin s touhou vyplnit poslední díl skládačky, […]

Jsou vůbec nějaké důkazy pro existenci víl?

Kopec s názvem Doon Hill je spojován se vstupem do říše víl…

PŘÍCHOD VÍL

„Posílám dvě fotky, obě se mnou, na jedné jsem v plavkách u nás na dvorku, zatímco na druhé jsem s několika vílami. Tu pořídila Elsie,“ píše v polovině roku 1918 FRANCES GRIFFITH(1907–1986) z města Cottingley poblíž Bradfordu v Anglii přítelkyni do Jihoafrické republiky. V dopise kamarádce vypráví o snímcích, které vytvořila se svou sestřenicí ELSIE (1901–1988).

Obrázky přitom vzbudí celosvětový rozruch. Zachycovat totiž mají opravdické víly! Fotografi e jsou tak zdařilé, že přilákají pozornost i slavného britského spisovatele a milovníka záhad ARTHURA CONANA DOYLA (1859–1930).

Duchovní otec věhlasného detektiva Sherlocka Holmese je jimi dokonce tolik nadšen, že dívkám věnuje fotoaparát a ztvární jejich příběh na stránkách knihy, kterou nazve The Coming of the Fairies (Příchod víl).

Všechno ale není takové, jak vypadá…

Nenechte si ujít

Když rabín koná zázraky: Kdo byl Judah ben Samuel?

Patrně nejslavnějším židovským duchovním je rabbi Löw, který se v 16. století v Praze zabývá nejen vírou, ale i matematikou a mystickým uměním kabalou. Málokdo ale ví, že dlouho před ním žil ve střední Evropě jiný židovský badatel a mystik. Muž, který měl údajně nevídané znalosti a vykonal mnohé zázraky. Kdo stojí za jménem Judah […]

Záhada ztracené australské ponorky je prý konečně rozluštěna!

V roce 1914 na počátku 1. světové války zmizela nedaleko pobřeží ostrova Papua-Nová Guinea australská ponorka HMAS AE1. Všech 35 členů posádky se ztratilo spolu s ponorkou. Až dosud bylo záhadou, co se s ponorkou stalo a kam se poděla. Minulý rok ale byla konečně nalezena… V době 1. světové války bojovala australská vojska nejen […]

Ovládají celosvětový obchod tajné bezpečnostní služby?

Je zajímavé, že u většiny dnes kolující konspiračních teorií, se vyskytuje americká výzvědná agentura CIA. Výjimkou není ani obchod s drogami, který prý z velké části sama organizuje. Po roce 1980, během vlády Ronalda Reagana byly obchody CIA s kokainem dokonce i předmětem řady velkých mediálních kauz. Poté, co se v médiích provalily styky CIA […]

PRAVDA, NEBO PODVOD?

Fotografie, na kterých mají být údajně zobrazeny víly, nevzbudí jen nadšení. Vedle vřelých ohlasů se objeví i nesouhlasné reakce. Od počátku totiž kolují o pravosti snímků pochybnosti. V neprospěch dívek však není možné nalézt žádné důkazy. Je snad možné, že se jim skutečně podařilo zachytit bytosti lehčí než vánek?

Má lidstvo v rukách konečně důkaz o nadpřirozených postavách?

Na počátku 80. let 20. století nastane v případu zlom. Sestřenice Frances a Elsie v anglickém časopise The Unexplained přiznají, že o původu snímků lhaly. Ale i když se ukáže, že šlo o podvod, lidé v existenci víl věřit nepřestanou. Vždy ale zprávy a příběhy o jejich zjevení podrobí důkladnému zkoumání.

A to obzvláště ve chvíli, kdy se v případu objeví malé děti.

JSOU VÝPLODEM DĚTSKÉ FANTAZIE?

Zážitek s vílami má také PAT, které je dnes už přes padesát let. Svůj příběh z dětství vypráví spisovatelce a odbornici přes magii CASSANDŘE EASON, která její slova zachytí ve své knize o magii: „Byli maličcí, oblečení do růžových vzdušných šatů a hrávali si u potůčku. Vyprávěla jsem jim své nejfantastičtější sny.“ Jsou víly, skřítci a podobné bytosti výplodem dětské fantazie?

Jedná se snad jen o jejich vymyšlené společníky? Psycholožka KAREN MAJORS z londýnského Institutu vzdělávání říká, že je podobný jev u dětí běžnou záležitostí: „Obrazotvorné děti si mohou tvořit imaginární (vymyšlené a neskutečné) přátele.

Je to normální fenomén normálních dětí.“ A publicistka PETRA BLAŽKOVÁ vysvětluje rodičům, že podobné představy po čase odezní: „Neděste se, pokud bude vymyšlený společník vaše dítě doprovázet několik měsíců. Jednou ho váš potomek opustí.“ Existují ale případy, kdy se nic takového nestane a jedinci se setkávají s nadpřirozenými a kouzelnými bytostmi i během svých dospělých let.

Jak vysvětlit takové vidiny?

Kopec s názvem Doon Hill je spojován se vstupem do říše víl…

POLETUJÍCÍ MOTÝLCI

„Jako dítě žila ve velké zahradě a v jedné její části, kde si hrávala, měla několik malých přátel, kteří vypadali jako skřítci. Pro ni to nebyli jen kamarádi, které si vymyslela, aby si měla s kým hrát,“ vypráví Cassandra Eason příběh jisté JULIE, která se s vílami setkala nejen v dětství, ale údajně také v dospělosti.

A upozorňuje na detaily, které měla žena spatřit: „Popsala je jako poletující, velmi pohyblivé motýlky, ale ne tak malé – spíš jako pohyblivé veverky.“ Byly snad v tomto případě skutečně popsány víly? Není spíš řešení záhady v teoriích o vymyšlených, imaginárních přátelích? Britská psycholožka CHRISTIANE SANDERSON přiznává, že taková možnost je pravděpodobná.

Podle jejích poznatků a zkušeností mohou představy o fiktivních kamarádech přetrvávat do dospělosti například u jedinců, kteří se v dětství setkali se sexuálním zneužíváním:

„Oběť si může vypěstovat imaginárního přítele jako své alter ego (své druhé já – pozn. red.) v podobě osoby, kterou by chtěla být, a prozatím cítí, že se jí nemůže nikdy stát.“

Frances Griffith společně se svou sestřenicí Elsie pořídí snímky, na kterých mají být zachyceny skutečné víly. Ukáže se ale, že jde jen o vystřižené obrázky z dětské knížky!

MÁ TO ALE HÁČEK!

V případě Julie má ovšem výše nastíněné vysvětlení háček. Vlastně dva háčky. Nejen, že Julie tvrdí, že nebyla v dětství zneužívána, ale dokonce otevřeně mluví o tom, že rozkošné postavičky s křidélky nezahlédla sama: „Moje děti je spatřily také. Jednou jsme se s nimi setkali celá rodina pohromadě, to mému staršímu synovi bylo devět a nejmladšímu asi čtyři.“ Co za případem stojí?

Jedná se snad opravdu o příběh popisující setkání s vílami? Vysvětlení nabízí Cassandra Eason: „Pro běžné lidi jsou neviditelní s výjimkou těch, jimž se zjevit chtějí, anebo těch, kdo jsou schopni je vidět svým vnitřním zrakem.“ Nejedná se ale o objasnění, které stojí za hranicí reality a rozumu? Těžko říct.

Podobný názor totiž zastává i spisovatel THOMAS QUACKENBUSH, když tvrdí, že člověk, který chce spatřit vílu, musí být pozitivně naladěný: „Pokud chcete spatřit vílu, tak se ujistěte, že se smějete.

Myslete na všechny druhy příjemných věcí a bezvýhradně věřte v to, že víly existují.“ Jestli je ale cesta k pozorování víl opravdu tak snadná, tak proč o jejich zahlédnutí není možné získat nezpochybnitelný důkaz?

Spočívá snad zádrhel v tom, že ony samotné se nechtějí dát poznat?

Opravdu na loukách tančí bytosti lehčí než vánek? Nejedná se jen o výmysly dětí a fantazírování dospělých?

VSTUP DO ŘÍŠE VÍL

Neoblomná víra v existenci víl je spojována také se skotským kopcem Doon Hill, kterému se jinak přezdívá Fairy Knowe (Vílí kopec). V jeho nitru se má totiž nacházet říše víl. Tvrdí to alespoň ve svých spisech skotský reverend a folklorista ROBERT KIRK (1641–1692). Na jakých důkazech vůbec zakládá svou víru? Kirkovi se podaří o existenci víl nashromáždit ohromné množství zpráv a poznatků.

A nejedná se jen tak o ledabylé nebo povrchní zvěsti. Kirk je totiž schopný zevrubně popsat jejich velké a světlé příbytky i pestré oblečení. V knize nazvané The Secret Commonwealth (Tajné společenství) například detailně líčí způsob jejich dorozumívání: „Mluví jen trochu, a to tak, že pískají, čistě, ne hrubě.“ Odhalování tajemství života víl se však má irskému reverendovi šeredně vymstít.

Protože o nich má prozradit příliš informací, tak ho prý unesou do své říše!

SMRT ZAHALENÁ TAJEMSTVÍM

Legenda říká, že se jednoho dne víly rozhodnou, že je Kirkovo psaní obtěžuje už přespříliš. Nemají zájem, aby o nich ještě dále informoval svět.

A tak 14. května roku 1692 uchvátí jeho duši a uvězní ji do borovice na vrcholu kopce. Je ale historka pravdivá? Co se vlastně toho osudného data stalo? Jak píše skotský folklorista STEWART SANDERSON (*1924): „Měl ve zvyku (Kirk) vypravit se za letních večerů ve své noční košili k vílímu vrchu vedle fary, aby se před spaním nadýchal čerstvého vzduchu.

A jednoho večera v roce 1692 – 14. května – bylo jeho tělo nalezeno ležící na vrcholku bez známek života.“ Co se stalo, to není schopný nikdo říct. Stojí za tím snad opravdu víly? Nebo se spíš jedná o něco jiného? Odpovědi na všetečné otázky chybí. Stejně tak je tomu i s nezpochybnitelnými a nevyvratitelnými důkazy.

Příběhy o bytostech lehčích než vánek proto zůstávají i nadále obestřeny otazníky.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Do jakého typu opilosti patříte?
epochalnisvet.cz

Do jakého typu opilosti...

Málokterá společenská akce se obejde bez...
LEXUS PŘEDSTAVIL MILIÓNOVOU JACHTU
epochalnisvet.cz

LEXUS PŘEDSTAVIL MILIÓNOVOU...

Jachtařský průmysl by vždy velmi prestižní...
Prodlužte si léto a vydejte se do exotiky. Přinášíme tipy na nejlepší destinace
iluxus.cz

Prodlužte si léto a vydejte se do...

Nejteplejší měsíce již pominuly, a pokud...
4 barvy, 4 druhy pasů: Jaký mají význam?
epochaplus.cz

4 barvy, 4 druhy pasů: Jaký...

Na světě jsou jen čtyři barvy...
Satelit, který má sledovat tání ledovců, se vydal na orbitu
21stoleti.cz

Satelit, který má sledovat...

Z Vandenbergovy letecké základny v...
Nejkrutější velitelé koncentračních táborů: Stihl je podobný osud jako jejich vězně?
epochaplus.cz

Nejkrutější velitelé...

Velí masovému vyhlazování. Někteří proto, že...
Strom jako z ráje: Plodí 40 odrůd ovoce!
epochaplus.cz

Strom jako z ráje: Plodí 40...

Nemusíte mít celý sad, abyste měli různé...
Čeští vědci udávají světu směr v mikroskopickém zkoumání rostlin
21stoleti.cz

Čeští vědci udávají světu směr...

Vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a...
Zdeněk Pohlreich: Všichni jsou prý líní
nasehvezdy.cz

Zdeněk Pohlreich: Všichni jsou...

Zase se pustil do Čechů! ZDEŇKU POHLREICHOVI (61)...
Antidepresiva zvyšují odolnost bakterií, zjistili vědci
21stoleti.cz

Antidepresiva zvyšují...

Účinnost antibiotik klesá, což by mohlo v brzké...
Království amerického prezidenta
rezidenceonline.cz

Království amerického...

Donald Trump, který v lednu 2017 stanul v...
Iva Kubelková: Skončí jako invalida?
nasehvezdy.cz

Iva Kubelková: Skončí jako...

Známé osobnosti se všeobecně příliš nešetří....