Skip to content

Mohou na loukách skutečně tančit víly?

Hodné, zlé, veselé, průsvitné a krásné. Přesně takové jsou prý víly víly. O jejich existenci přitom vypráví nejen řada fantaskních příběhů, ale také údajných očitých svědků. Podle nich mají mít víly na svědomí věci blahodárné i hanebné. Jde opravdu jen o přeludy a vymyšlené historky?

Na popravišti stojí postava a tichým hlasem pronáší svou poslední řeč… Píše se 26. březen roku 1697 a se životem se loučí SIRGODFREY MCCULLOCH (1640–1697). Muž, který působil jako komisař ve skotském parlamentu, má být o hlavu kratší, protože na jeho bedrech leží vina za smrt WILLIAMA GORDONA, kterého při hádce postřelil do nohy a ten na následky zranění zemřel.

Neulehčí mu ani skutečnost, že před spravedlností po dlouhou dobu prchal. A na tom nemá mít podíl nikdo jiný než nadpřirozená bytost! Alespoň to tvrdí McCullochův příbuzný, slavný spisovatel WALTER SCOTT (1771–1832).

Podle něj mu pomohl prchat skřet za to, že mu v minulosti Sir Godfrey McCulloch pomohl: „V prvních dnech jeho držení (pozemku) měl možnost snížit odtok strouhy, ale zjevil se mu zelený mužíček a řekl mu, že by tím zasáhl do bydliště víl. Slíbil, že pokud od toho sir Godfrey upustí, on (gnóm) se mu jednoho dne odmění.“Skutečně snad pomáhaly kriminálníkovi utíkat tajemné lesní bytosti?

Nejde spíš jen o výmysl slavného literáta?

Související články

Sonda New Horizons se vydává na průzkum Kuiperova pásu!

Americká planetární sonda New Horizons byla po dlouhých 165 dnech hibernace znovu probuzena k životu, aby prozkoumala tajemný Kuiperův pás. Její další zastávkou bude objekt s názvem 2014 MU69, který se tak stane nejvzdálenějším tělesem, jaký kdy lidská sonda navštívila. Sonda New Horizons od svého vypuštění ze Země v roce 2006 urazila již téměř 5 […]

Pomohou středověká díla při hledání deváté planety?

Vědci o přítomnosti dosud neobjevené planety v naší sluneční soustavě nepochybují. Při pátrání po ní se nedávno rozhodli využít neobvyklých prostředků. Budou prý zkoumat středověké nástěnné koberce a hledat ji právě tam! Už v roce 2016 astronomové z Kalifornského technického institutu Konstantin Batygin a Mike Brown zveřejňují výsledky studie, která potvrzuje dlouholeté podezření jejich kolegů, […]

Pražský orloj skrýval tajemný dopis, tajnou místnost vědci nenašli

Během opravy Staroměstské radnice nalezli restaurátoři dopis a noviny ze 40. let minulého století a ukryté kamenné sochy zvířat. Od loňského dubna trvá rekonstrukce pražské radnice a orloje. Několik indicií naznačovalo existenci jakési skryté místnosti. Tu se ale objevit nepodařilo. „Rekonstrukce nám darovala sedmdesát let starou zprávu sochaře Vojtěcha Suchardy, který byl v poválečném období […]

Jsou vůbec nějaké důkazy pro existenci víl?

Kopec s názvem Doon Hill je spojován se vstupem do říše víl…

PŘÍCHOD VÍL

„Posílám dvě fotky, obě se mnou, na jedné jsem v plavkách u nás na dvorku, zatímco na druhé jsem s několika vílami. Tu pořídila Elsie,“ píše v polovině roku 1918 FRANCES GRIFFITH(1907–1986) z města Cottingley poblíž Bradfordu v Anglii přítelkyni do Jihoafrické republiky. V dopise kamarádce vypráví o snímcích, které vytvořila se svou sestřenicí ELSIE (1901–1988).

Obrázky přitom vzbudí celosvětový rozruch. Zachycovat totiž mají opravdické víly! Fotografi e jsou tak zdařilé, že přilákají pozornost i slavného britského spisovatele a milovníka záhad ARTHURA CONANA DOYLA (1859–1930).

Duchovní otec věhlasného detektiva Sherlocka Holmese je jimi dokonce tolik nadšen, že dívkám věnuje fotoaparát a ztvární jejich příběh na stránkách knihy, kterou nazve The Coming of the Fairies (Příchod víl).

Všechno ale není takové, jak vypadá…

Nenechte si ujít

VIDEO: Kamera zachytila na škole v Irsku řádění ducha!

Na kameře ve škole v irském Corku byl prý zachycen paranormální jev v podobě poltergeista. Opravdu tomu lze věřit? Nejprve se nic nestane, ale asi v 16 vteřině se v chodbě napravo prudce zavřou dveře. Po dalších pár vteřinách se začnou hýbat i skříňky a aktivita končí spadnutím cedule s nápisem. Je videoklip opravdový nebo […]

Na obyvatele kanadského městečka padá z nebe neznámá látka!

Velku záhadu řeší obyvatelé kanadského městečka Kelowna, které je již několik měsíců terorizováno spadem neznámé látky. Nikdo nemá tušení, o jakou substanci se jedná, ani kde je její původ. Jakákoli dosavadní vysvětlení se ukázala jako mylná. O co tedy jde? Jedná se o podivnou šedo-bílou směs, která vzdáleně připomíná bahno. Padá z nebe a vždy […]

Proč portrét na hradě Svojanov zavřel oči?

U Poličky stojí gotický hrad Svojanov. Patří mezi naše nejpodivnější hrady, co se týká paranormálních jevů. Již samotná jeho stavba si vyžádala řadu krutých činů. I když místy dosahuje síla jeho zdí až osmi metrů, podle tehdejších zvyklostí kvůli údajné nedobytnosti byli do nich za živa zazděno několik lidských obětí, včetně dětí. Kostry zazděných či […]

PRAVDA, NEBO PODVOD?

Fotografie, na kterých mají být údajně zobrazeny víly, nevzbudí jen nadšení. Vedle vřelých ohlasů se objeví i nesouhlasné reakce. Od počátku totiž kolují o pravosti snímků pochybnosti. V neprospěch dívek však není možné nalézt žádné důkazy. Je snad možné, že se jim skutečně podařilo zachytit bytosti lehčí než vánek?

Má lidstvo v rukách konečně důkaz o nadpřirozených postavách?

Na počátku 80. let 20. století nastane v případu zlom. Sestřenice Frances a Elsie v anglickém časopise The Unexplained přiznají, že o původu snímků lhaly. Ale i když se ukáže, že šlo o podvod, lidé v existenci víl věřit nepřestanou. Vždy ale zprávy a příběhy o jejich zjevení podrobí důkladnému zkoumání.

A to obzvláště ve chvíli, kdy se v případu objeví malé děti.

JSOU VÝPLODEM DĚTSKÉ FANTAZIE?

Zážitek s vílami má také PAT, které je dnes už přes padesát let. Svůj příběh z dětství vypráví spisovatelce a odbornici přes magii CASSANDŘE EASON, která její slova zachytí ve své knize o magii: „Byli maličcí, oblečení do růžových vzdušných šatů a hrávali si u potůčku. Vyprávěla jsem jim své nejfantastičtější sny.“ Jsou víly, skřítci a podobné bytosti výplodem dětské fantazie?

Jedná se snad jen o jejich vymyšlené společníky? Psycholožka KAREN MAJORS z londýnského Institutu vzdělávání říká, že je podobný jev u dětí běžnou záležitostí: „Obrazotvorné děti si mohou tvořit imaginární (vymyšlené a neskutečné) přátele.

Je to normální fenomén normálních dětí.“ A publicistka PETRA BLAŽKOVÁ vysvětluje rodičům, že podobné představy po čase odezní: „Neděste se, pokud bude vymyšlený společník vaše dítě doprovázet několik měsíců. Jednou ho váš potomek opustí.“ Existují ale případy, kdy se nic takového nestane a jedinci se setkávají s nadpřirozenými a kouzelnými bytostmi i během svých dospělých let.

Jak vysvětlit takové vidiny?

Kopec s názvem Doon Hill je spojován se vstupem do říše víl…

POLETUJÍCÍ MOTÝLCI

„Jako dítě žila ve velké zahradě a v jedné její části, kde si hrávala, měla několik malých přátel, kteří vypadali jako skřítci. Pro ni to nebyli jen kamarádi, které si vymyslela, aby si měla s kým hrát,“ vypráví Cassandra Eason příběh jisté JULIE, která se s vílami setkala nejen v dětství, ale údajně také v dospělosti.

A upozorňuje na detaily, které měla žena spatřit: „Popsala je jako poletující, velmi pohyblivé motýlky, ale ne tak malé – spíš jako pohyblivé veverky.“ Byly snad v tomto případě skutečně popsány víly? Není spíš řešení záhady v teoriích o vymyšlených, imaginárních přátelích? Britská psycholožka CHRISTIANE SANDERSON přiznává, že taková možnost je pravděpodobná.

Podle jejích poznatků a zkušeností mohou představy o fiktivních kamarádech přetrvávat do dospělosti například u jedinců, kteří se v dětství setkali se sexuálním zneužíváním:

„Oběť si může vypěstovat imaginárního přítele jako své alter ego (své druhé já – pozn. red.) v podobě osoby, kterou by chtěla být, a prozatím cítí, že se jí nemůže nikdy stát.“

Frances Griffith společně se svou sestřenicí Elsie pořídí snímky, na kterých mají být zachyceny skutečné víly. Ukáže se ale, že jde jen o vystřižené obrázky z dětské knížky!

MÁ TO ALE HÁČEK!

V případě Julie má ovšem výše nastíněné vysvětlení háček. Vlastně dva háčky. Nejen, že Julie tvrdí, že nebyla v dětství zneužívána, ale dokonce otevřeně mluví o tom, že rozkošné postavičky s křidélky nezahlédla sama: „Moje děti je spatřily také. Jednou jsme se s nimi setkali celá rodina pohromadě, to mému staršímu synovi bylo devět a nejmladšímu asi čtyři.“ Co za případem stojí?

Jedná se snad opravdu o příběh popisující setkání s vílami? Vysvětlení nabízí Cassandra Eason: „Pro běžné lidi jsou neviditelní s výjimkou těch, jimž se zjevit chtějí, anebo těch, kdo jsou schopni je vidět svým vnitřním zrakem.“ Nejedná se ale o objasnění, které stojí za hranicí reality a rozumu? Těžko říct.

Podobný názor totiž zastává i spisovatel THOMAS QUACKENBUSH, když tvrdí, že člověk, který chce spatřit vílu, musí být pozitivně naladěný: „Pokud chcete spatřit vílu, tak se ujistěte, že se smějete.

Myslete na všechny druhy příjemných věcí a bezvýhradně věřte v to, že víly existují.“ Jestli je ale cesta k pozorování víl opravdu tak snadná, tak proč o jejich zahlédnutí není možné získat nezpochybnitelný důkaz?

Spočívá snad zádrhel v tom, že ony samotné se nechtějí dát poznat?

Opravdu na loukách tančí bytosti lehčí než vánek? Nejedná se jen o výmysly dětí a fantazírování dospělých?

VSTUP DO ŘÍŠE VÍL

Neoblomná víra v existenci víl je spojována také se skotským kopcem Doon Hill, kterému se jinak přezdívá Fairy Knowe (Vílí kopec). V jeho nitru se má totiž nacházet říše víl. Tvrdí to alespoň ve svých spisech skotský reverend a folklorista ROBERT KIRK (1641–1692). Na jakých důkazech vůbec zakládá svou víru? Kirkovi se podaří o existenci víl nashromáždit ohromné množství zpráv a poznatků.

A nejedná se jen tak o ledabylé nebo povrchní zvěsti. Kirk je totiž schopný zevrubně popsat jejich velké a světlé příbytky i pestré oblečení. V knize nazvané The Secret Commonwealth (Tajné společenství) například detailně líčí způsob jejich dorozumívání: „Mluví jen trochu, a to tak, že pískají, čistě, ne hrubě.“ Odhalování tajemství života víl se však má irskému reverendovi šeredně vymstít.

Protože o nich má prozradit příliš informací, tak ho prý unesou do své říše!

SMRT ZAHALENÁ TAJEMSTVÍM

Legenda říká, že se jednoho dne víly rozhodnou, že je Kirkovo psaní obtěžuje už přespříliš. Nemají zájem, aby o nich ještě dále informoval svět.

A tak 14. května roku 1692 uchvátí jeho duši a uvězní ji do borovice na vrcholu kopce. Je ale historka pravdivá? Co se vlastně toho osudného data stalo? Jak píše skotský folklorista STEWART SANDERSON (*1924): „Měl ve zvyku (Kirk) vypravit se za letních večerů ve své noční košili k vílímu vrchu vedle fary, aby se před spaním nadýchal čerstvého vzduchu.

A jednoho večera v roce 1692 – 14. května – bylo jeho tělo nalezeno ležící na vrcholku bez známek života.“ Co se stalo, to není schopný nikdo říct. Stojí za tím snad opravdu víly? Nebo se spíš jedná o něco jiného? Odpovědi na všetečné otázky chybí. Stejně tak je tomu i s nezpochybnitelnými a nevyvratitelnými důkazy.

Příběhy o bytostech lehčích než vánek proto zůstávají i nadále obestřeny otazníky.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

ALMA nalezla trojici vznikajících planet u nově zrozené hvězdy
21stoleti.cz

ALMA nalezla trojici...

Dva nezávislé vědecké týmy využívající...
Pevnost Ambér: Měla být zbořena kvůli své kráse?
epochalnisvet.cz

Pevnost Ambér: Měla být...

Na svazích pohoří Aravalli nad prastarým městem Džajpur se...
Tank Karrar vyrazí do akce ještě v letošním roce
21stoleti.cz

Tank Karrar vyrazí do akce...

Podle dostupných informací by se mělo jednat...
Japonské Kobe: Steak na jedničku s kytičkou
epochaplus.cz

Japonské Kobe: Steak na...

Před 150 lety ještě v Japonsku masu příliš...
Pro běžné popíjení i k domácí léčbě
nasehvezdy.cz

Pro běžné popíjení i k domácí...

Když využijeme krásné letní období ke sběru...
Pohledný mladík Elliot Rodger: Vraždění si plánuje několik let!
epochaplus.cz

Pohledný mladík Elliot Rodger:...

Pohledný mladík sedí v autě. Na jeho levou...
5 zákeřných parazitů, kteří míří na oči!
epochalnisvet.cz

5 zákeřných parazitů, kteří...

Lidské tělo je živnou půdou pro různé parazity...
Ve fastfoodech ve starém Římě se jídlo balilo do fíkového listu
epochaplus.cz

Ve fastfoodech ve starém Římě...

Mladý Říman Antonius zamíří k thermopoliu na rohu ulice. Teď, na...
Kdo pobyl nejdéle v kosmu?
21stoleti.cz

Kdo pobyl nejdéle v kosmu?

Minulý týden absolvovala dvojice...
Černá věž Richarda Meiera
rezidenceonline.cz

Černá věž Richarda Meiera

Už několikrát jste měli možnost obdivovat na...
Elon Musk vyvinul raketový Tesla Roadster
iluxus.cz

Elon Musk vyvinul raketový...

Tento geniální vynálezce a obchodník nás...
Nechte se omámit vůní lipového květu
nasehvezdy.cz

Nechte se omámit vůní...

V posledních letech se lidé naštěstí při léčbě běžných neduhů...