4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Mořská panna: Ke krásce z pohádek má nejspíš daleko!
Mořská panna: Ke krásce z pohádek má nejspíš daleko!
od 24.1.2019
6.3tis
135
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Mořské panny jsou už po staletí velmi oblíbeným tématem námořníků, nejrůznějších badatelů a spisovatelů. Ti všichni popisují tvora velmi podobného člověku, zpravidla ženského pohlaví s velkou ploutví místo dolních končetin. Kde se legendy o nich vzaly? A může na nich být něco pravdy?

V různých kulturách mají různá jména – mořská panna, ningen, kaaiman. Pokud se ponoříme do písemných záznamů, zjistíme, že svědectví o jejich výskytu jsou skutečně častá a sahají hluboko do historie.

Už v prvním století našeho letopočtu píše římský filosof Plinius starší (23–79) o ženách s šupinatým rybím tělem, které byly nalezené mrtvé na mořském břehu.

„Mám také informace od jednoho vojáka – jezdce, který prohlašuje, že poblíž Cádizu viděl mořského muže,“ uvádí.

Bytosti zmiňuje také židovský rabín Šlomo Jicchaki (1040–1105) v 11. století nebo anglický učenec Bartholomeus Anglicus (1203?–1272) ve 13. století.

reklama

Ten ovšem trochu upouští od romantických představ a tvrdí, že exemplář nalezený u břehů Grónska je spíše příšerou s hrozivou tváří. Může být právě on nejblíže k pravdě?

Socha mořské panny v dánské Kodani.
Socha mořské panny v dánské Kodani.

VÍ O NICH I AFRICKÉ ÚŘADY?

Svědků přibývá i v dalších stoletích, a to i z řad slavných osobností. Mořské panny prý zpozoroval sám janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (1451–1506) či anglický objevitel Henry Hudson (1570–1611).

reklama

Řada příběhů pochází i z 19. a 20. století. Například v roce 1947 oznámil skotský rybář, že spatřil mořskou pannu jen kousek od břehu. V roce 2008 se zase jeden takový tvor objevil u vesnice Suurbraak v Jižní Africe.

„Postavu identifikovali jako legendárního Kaaimana – napůl člověka, napůl rybu. Měla bílou barvu, dlouhé černé vlasy a červené oči,“ napsal novozélandský novinář Aldo Pekeur.

Vůbec nejpodivnější případ se ale odehrává v roce 2012. Úřady v Zimbabwe totiž oznamují, že mořské panny pronásledují tamní dělníky pracující na stavbě přehrad. Šlo jen o výmysl, nebo o další důkaz existence těchto prapodivných tvorů?

Krásní lidé s ploutvemi jsou patrně jen námořnickým mýtem.
Krásní lidé s ploutvemi jsou patrně jen námořnickým mýtem.

DUCH, ČI REJNOK?

Své velké zkušenosti mají s mořskými pannami, respektive s tvorem jménem Ningen, který by mohl stát za legendami o mořských pannách, také japonští námořníci.

reklama

Vše začíná v 90. letech na prvních internetových diskusních fórech, kde se o Ningenovi zmiňují námořníci, kteří se vrátili z cest.

Popisují velkou bytost s postavou trochu podobné lidské, s končetinami zakončenými prsty nebo ploutvemi a s tváří, ve které se rýsuje nezřetelný nos a dvě malé oči.

Podle některých záhadologů by Ningen mohl být nejen tím, co stojí za legendami o mořských pannách, ale i japonským duchem nebo zvláštním podmořským UFO. „Hodně se také spekuluje, že by mohlo jít o dosud neznámý druh obřího albínského rejnoka,“ dodává americký záhadolog Rob Morphy.

Může být teda za vším nakonec jen pozorování nějakého již poznaného vodního tvora?

Takhle nějak má vypadat Ningen - japonská verze mořské panny.
Takhle nějak má vypadat Ningen – japonská verze mořské panny.
Foto: thoughtcatalog.files.wordpress.com, www.destination360.com, xinoivei.blogspot.com, hippydirt.blogspot.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.5tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.2tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 2.0tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.9tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.