21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Neobjasněné události
Mořská panna: Ke krásce z pohádek má nejspíš daleko!
Filip Appl
od Filip Appl 24.1.2019
6.3tis
135
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Mořské panny jsou už po staletí velmi oblíbeným tématem námořníků, nejrůznějších badatelů a spisovatelů. Ti všichni popisují tvora velmi podobného člověku, zpravidla ženského pohlaví s velkou ploutví místo dolních končetin.

Kde se legendy o nich vzaly? A může na nich být něco pravdy?

V různých kulturách mají různá jména – mořská panna, ningen, kaaiman. Pokud se ponoříme do písemných záznamů, zjistíme, že svědectví o jejich výskytu jsou skutečně častá a sahají hluboko do historie. Už v prvním století našeho letopočtu píše římský filosof Plinius starší (23–79) o ženách s šupinatým rybím tělem, které byly nalezené mrtvé na mořském břehu.

„Mám také informace od jednoho vojáka – jezdce, který prohlašuje, že poblíž Cádizu viděl mořského muže,“ uvádí. Bytosti zmiňuje také židovský rabín Šlomo Jicchaki (1040–1105) v 11. století nebo anglický učenec Bartholomeus Anglicus (1203?–1272) ve 13.

století. Ten ovšem trochu upouští od romantických představ a tvrdí, že exemplář nalezený u břehů Grónska je spíše příšerou s hrozivou tváří. Může být právě on nejblíže k pravdě?

Socha mořské panny v dánské Kodani.

VÍ O NICH I AFRICKÉ ÚŘADY?

Svědků přibývá i v dalších stoletích, a to i z řad slavných osobností. Mořské panny prý zpozoroval sám janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (1451–1506) či anglický objevitel Henry Hudson (1570–1611).

Řada příběhů pochází i z 19. a 20. století. Například v roce 1947 oznámil skotský rybář, že spatřil mořskou pannu jen kousek od břehu. V roce 2008 se zase jeden takový tvor objevil u vesnice Suurbraak v Jižní Africe.

„Postavu identifikovali jako legendárního Kaaimana – napůl člověka, napůl rybu. Měla bílou barvu, dlouhé černé vlasy a červené oči,“ napsal novozélandský novinář Aldo Pekeur. Vůbec nejpodivnější případ se ale odehrává v roce 2012.

Úřady v Zimbabwe totiž oznamují, že mořské panny pronásledují tamní dělníky pracující na stavbě přehrad. Šlo jen o výmysl, nebo o další důkaz existence těchto prapodivných tvorů?

Krásní lidé s ploutvemi jsou patrně jen námořnickým mýtem.

DUCH, ČI REJNOK?

Své velké zkušenosti mají s mořskými pannami, respektive s tvorem jménem Ningen, který by mohl stát za legendami o mořských pannách, také japonští námořníci. Vše začíná v 90. letech na prvních internetových diskusních fórech, kde se o Ningenovi zmiňují námořníci, kteří se vrátili z cest.

Popisují velkou bytost s postavou trochu podobné lidské, s končetinami zakončenými prsty nebo ploutvemi a s tváří, ve které se rýsuje nezřetelný nos a dvě malé oči. Podle některých záhadologů by Ningen mohl být nejen tím, co stojí za legendami o mořských pannách, ale i japonským duchem nebo zvláštním podmořským UFO.

„Hodně se také spekuluje, že by mohlo jít o dosud neznámý druh obřího albínského rejnoka,“ dodává americký záhadolog Rob Morphy. Může být teda za vším nakonec jen pozorování nějakého již poznaného vodního tvora?

Takhle nějak má vypadat Ningen – japonská verze mořské panny.
Foto: thoughtcatalog.files.wordpress.com, www.destination360.com, xinoivei.blogspot.com, hippydirt.blogspot.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 962
Psal se rok 2013 a tehdy jedenadvacetiletá studentka Elisa Lam byla prohlášená za nezvěstnou. Brzy po nahlášení se její tělo objevilo ve střešní nádrži na vodu v Los Angeles. Jak se tam dostalo? Tělo objevil pracovník údržby v hotelu Cecil poté, co se vypravil nádrž zkontrolovat pro časté stížnosti na divnou chuť vody a její […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.3tis
Příběh popsala jistá žena z New Yorku v USA známá pouze jako Allyson. Když se ráno připravovala do práce, zjistila, že jí v kabelce chybí peněženka, což bylo zvláštní, byla si jistá, že večer byla ještě na svém místě. Allyson a její manžel mají v bytě umístěné kamery, jelikož se k nim již několikrát někdo […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.7tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Jan Kukrál 17.5.2022 1.7tis
Je 29. května 1953 a novozélandský horolezec Edmund Hillary (1919–2008) pokládá jako první člověk v historii nohu na absolutní vrchol Mount Everestu. V doprovodu Šerpy Tenzinga Norgaye (1914–1986) dokazuje do té doby nemožné, oba se stávají světově známými celebritami. Není jim ale výjimečné prvenství přisouzeno neprávem? V roce 1924 chtějí masivní horu pokořit dva angličtí […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.5tis
Manévry záhadných světel doprovázené přistáním obrovského létajícího kotouče nedaleko německého Frankfurtu pozorovala početná skupina svědků včetně šesti policistů. Přistání je doprovázeno poruchami rádiových a televizních signálů a událost potvrzují na svém radaru pracovníci blízké vojenské základny.     Za chladné jarní noci v pátek 12. března roku 1982 se v Messelu u Darmstadtu jen pár […]