Podívat se do minulosti je snem nejen historiků, s pomocí nejmodernější technologie je do ní možné alespoň nahlédnout. Archeologové se v závěru roku 2020 „mrkli na zoubek“ mumiím ze starověkého Egypta.
Nezvratným důkazem o historii lidstva jsou mumie. Mumie lidí a mumie zvířat čekaly tisíce let na své odhalení, které mohlo logicky proběhnout jen v tom případě, že by těla zůstala absolutně nepoškozena. Moderní technologie nyní dovolila vědcům nahlédnout pod obvazy.

Rentgen jako účinný pomocník
Že by rentgen mohl posloužit k odkrytí tajemství prastarých obvazů, zjistili vědci již před několika lety. Před zhruba třemi lety s pomocí výkoného rentgenu zjišťovali američtí archeologové, jak před více než dvěma tisíci lety zemřela pětiletá egyptská dívka, jejíž mumie byla objevena v roce 1911.
„Doufáme, že zjistíme nějaké informace o samotné mumifikaci. Taky doufáme, že se dozvíme víc o struktuře kostí, o nanostruktuře použitých materiálů, nebo o tom, jak tehdejší Egypťané těla uchovávali,“ vyjádřil se lékař Stuart Stock.
Podobný proces využili výzkumníci i nyní, s pomocí té nejmodernější technologie však nezkoumali mumie lidí, ale zvířat.

Nejen král si „zasloužil“ mumifikovat
Mumie se celosvětově proslavily jako pozůstatky faraonů, králů, panovníků a vysokých hodnostářů, staří Egypťané však s velikou oblibou mumifikovali také zvířata. Tehdejší význam mumifikace byl však u lidí a zvířat rozdílný.
Zatímco se lidé mumifikovali pro jejich posmrtný život, zvířata byla určena jako obětina bohům, aby si tehdejší populace zajistila jejich co největší přízeň. Jak ale taková zvířata vypadají po tisíciletí v obvazech?
Na to se zaměřili výzkumníci z britských univerzit. Současná věda považuje za nepřijatelné, aby se mumie otevíraly, badatelé proto využili mikro-CT neboli výpočetní mikrotomografii. S touto technologií vytvořili dokonalé trojrozměrné obrazy ostatků zvířat.
„S rozlišením až stokrát vyšším než lékařské CT jsme shromáždili nové poznatky o tom, jak žila a umírala obětní zvířata, je to další krok k odhalení stylu života tehdejší populace,“ řekl k výzkumu profesor Richard Johnston z Univerzity Swansea v Británii.

Řez vedle řezu
Rentgenové záření zobrazilo kostru zvířete v kompletní sérii jednotlivých řezů, které se následně poskládaly dohromady matematickou rekonstrukcí. Snímky vznikaly ze všech stran i z různých úhlů.
Celkem se analýze podrobily tři mumie, jednalo se o pozůstatky kočky, poštolky a kobry. Výzkumníci nyní mohou s určitostí tvrdit, že kočka byla zabita zlomením vazu ve věku pěti měsíců, kobra byla umlácena, ale jak zemřela poštolka, archeologové nezjistili.
Badatelé do budoucna počítají s dalším výzkumem, rádi by stejnou technologií odkryli taje dalších mumií, ať už zvířecích, nebo lidských. Ostatně zvířecích těl mají k prozkoumání skutečně mnoho. V Egyptě byly v nedávné době nalezeny tři desítky podzemních prostor naplněných mumiemi zvířat.
