Příběh muže se železnou maskou, jak jej vykreslil například francouzský romanopisec Alexandr Dumas (1802-1870), mnozí chápou jako čistě literární a fiktivní příběh.
Ovšem, sám Dumas i generace dalších literátů a historiků jej považovali za záhadu s reálnými kořeny. Čí tvář se tedy skrývala za železnou maskou?
Podle Dumase byl muž se železnou maskou bratrem krále Ludvíka XIV. (1638-1715), jeho identickým dvojčetem. Takový bratr však ohrožoval králův nárok na trůn. Řešení se našlo, nikoli však „bratrské“. Doživotní vězení a ztráta identity, a to doslova. To však není jediná teorie spojená s mužem se železnou maskou.
Teorie a hypotézy
Další teorie se zmiňuje o králově starším bratrovi, který byl nemanželským dítětem Anny Rakouské (1601-1666). Nadějnou hypotézou je muž jménem Eustache Dauger. Ten měl být ve službách mocného kardinála Mazarina.
Problém prý byl, že na svého šéfa věděl množství choulostivých informací, které se týkaly i částek, které kardinál odcizil z francouzské státní pokladny.
Aby těch teorií nebylo málo, spekulovalo se, že vězněm mohl být i skutečný otec Ludvíka XIV. Vztahy ve francouzských královských rodinách byly napjaté a krajně nebezpečné, co říkáte?!
Sametová maska?
Jisté je patrně pouze to, že muž se železnou maskou byl francouzský státní vězeň s neznámou identitou. Zatčen měl být v roce 1669, umírá ve vězení v roce 1703. Která první slavná osobnost se o muži se železnou maskou zmiňovala?
Filozof Voltaire (1694 1778) byl autorem nejstarší teorie spojené s tímto tajemným vězněm. Nutno dodat, že v jeho pojetí to bylo královo dvojče. Tuto hypotézu později mistrně rozpracoval Alexandr Dumas.
Měl to být právě Voltaire, který do příběhu přidal jednu fikci, která se drží tváře neznámého vězně již celá staletí. Původně se prý dobové reálie nezmiňovaly o železné masce, ale masce látkové-sametové. Polehčující okolnosti pro pana Voltaira jistě nalezneme.
Příběh muže se sametovou maskou? To by prostě nebylo ono!