V anglickém hrabství Kent se nachází unikátní podzemní prostory zdobené nespočtem lastur. Údajně se jedná o více než 4 miliony schránek mořských mlžů. Kdo si dal tu práci, že je sesbíral a proměnil v působivou dekoraci? To je stále velká záhada…
Jeskyně Shell Grotto, jak se těmto prostorám říká, se nachází v lokalitě města Margate. Dostupné zdroje tvrdí, že „jeskyně“ byla objevena v roce 1835. Kdy však vznikla? Na to je stále složité odpovědět.
Vede stopa do Kartága?
Původně se soudilo, že by Shell Grotto mohla patřit do skupiny podobných staveb, jejichž popularita byla zaznamenána na Britských ostrovech v sedmnáctém a osmnáctém století.
Některé indicie však naznačují, že by se mohlo jednat o mnohem starší umělecké dekorativní dílo. Rovněž autoři Shell Grotto by pak pocházeli z exotičtějších lokalit, než jsou vesnice a městečka v Kentu.
Komu bychom mohli připsat autorství mysteriózní Shell Grotto? Podezření padlo například na fénické kupce a mořeplavce, kteří z mateřského Kartága natahovali pomyslné ruce do všech světových stran. Kapitáni jejich lodí se pak neobávali ani cesty ke vzdáleným Britským ostrovům.
Templáři i čarodějnice
Spekuluje se však i o templářích, mocném středověkém rytířském řádu. Oleje do ohně otázek přilil objev podobných podzemních prostor na římském Palatinu. Historikové a archeologové žasli nad tím, jak jsou si tato dvě místa podobná.
Jistou dobu se šířila i pověst, že pečlivě vyzdobené prostory byly tajným zednářským shromaždištěm.
Pro úplnost doplňme i legendu, že šlo o místo setkávání mořských čarodějnic. Už nedokážete skrývat nervozitu a ptáte se, kdo tedy Shell Grotto vytvořil? Asi vás zklameme… V podstatě to mohl být kdokoli z výše jmenovaných. Kdy? Kdykoliv během minulých třiceti století.