Nizozemský malíř Hieronymus Bosch (1450-1516) je nezaměnitelnou postavou v dějinách světového malířství. Jeho díla jsou zaplněna fantaskními vizemi, jejichž předobrazy jako by nepocházely z tohoto světa. Kde získával Bosch inspiraci?
Možná je nutné odložit svazek Dějin umění a sáhnout raději po herbáři. Proč?
Boschova tvorba je spojena s počátky nizozemské renesance. Témata jeho děl nejsou příliš optimistická. Nejčastěji malíř zobrazuje hříchy a morální úpadek.
Činí to však způsobem natolik originálním a sugestivním, že stále před těmito obrazy stojíme v úžasu a pátráme po pramenech těchto barvitých vizí.
Kacířství a drogy?
Již v minulosti se spekulovalo, že Bosch byl členem kacířského bratrstva. Poněkud „heretický“ pohled na svět pak prý ovlivnil i fantazijní svět jeho obrazů. Hovoří se i o spojení Bosche s okultními praktikami.
Nepřekvapí, že díla nizozemského génia obdivovali ve 20. století například surrealisté, a to včetně slavného španělského malíře Salvadora Dalího (1904-1989).
Objevily se ale i názory, že jistou pomoc mohl umělec získat i z rostlin obsahujících psychoaktivní látky.
V podezření je zejména durman obecný (Datura stramonium). Durman je rod rostlin patřících do čeledi lilkovité. Alkaloidy obsažené ve všech částech rostliny byly od pradávna využívány v různých kulturách k drogovému experimentování. Rostlina sice pochází z Ameriky, ale brzy se úspěšně aklimatizovala i v Evropě.
Zaostřeno na durman
V současnosti ji najdeme jako plevelnou i okrasnou rostlinu též na území České republiky. Durman bývá spojován i s čarodějnickými sabaty. Intoxikace durmanem totiž navozuje pocit létání. Vážné případy otravy durmanem končí smrtí.
Otazníkem v teorii spojující durman obecný a Hieronyma Bosche je fakt, že k objevení amerického kontinentu došlo až v roce 1492. Nezdá se totiž, že by objevitelské expedice prahly po tom přivézt prioritně do Evropy jakýsi durman.
Je však možné, že durman obecný se rozšířil do Evropy již dříve, a to z asijského kontinentu.
Tvořil opravdu Hieronymus Bosch pod vlivem alkaloidů z durmanu? Pokud ano, je to i důrazné varování pro všechny zvědavce, kteří by chtěli okusit účinky této extrémně nebezpečné a záludné drogy. Jaké?
To nejmenší, co by se mohlo stát, je, že by se pro ně motivy obrazů Hieronyma Bosche staly šílenou snovou realitou, a to navíc na lůžku jednotky intenzivní péče.