U města Autun ve střední Francii se dochovala tajemná starověká stavba. Vznikla pravděpodobně v prvním století našeho letopočtu. Smysl tohoto jehlanovitého objektu je však do dnešních dnů záhadou.
Jak prokázala archeologie, stavba se nachází v blízkosti nekropole-hřbitova římského sídla Augustodunum, na jehož základech stojí současné město Autun. Na seznamu francouzských historických památek je již od poloviny devatenáctého století.
Symbolický kenotaf
Ačkoli o smyslu stavby existuje mnoho teorií, odborníci se shodují, že byla pohřebním pomníkem – kenotafem kohosi mocného a respektovaného. Ale koho?
Dodejme, že se jedná o symbolický pomník, protože zde neexistuje žádná vnitřní komora, který by mohla sloužit k uložení tělesných ostatků.
První ucelený průzkum zde proběhl již v sedmnáctém století. Jeho cílem bylo právě nalezení vnitřní komory… Jak bylo naznačeno, hledače čekalo zklamání. Koho tedy měla pyramida oslavovat?
Druid Divitiacus
V roce 1802 se objevila teorie, že jde o pomník druida Divitiacuse, což byla reálná historická postava, o které se zmiňuje například i Julius Caesar. Jde o jediného galského druida, jehož existence je spolehlivě prokázána.
Byla pyramida u města Autun postavena, aby oslavila významného druida? To je otázka, na kterou zatím neznáme odpověď. Stejně tak se mohlo jednat o kenotaf jiné význačné osoby.
Motiv pyramidy byl rovněž oblíbený u samotných Římanů, a to i v souvislosti s pohřebními obřady. Připomeňme například takzvanou Cestiovu pyramidu v Římě, kterou si v roce 12 našeho letopočtu nechal postavit jistý Gaius Cestius Epulo.