Mraviště je samota nedaleko vesničky Karhule ve středních Čechách. Roku 1880 zde místní hospodář pan Janouš učiní zajímavý nález. Při kopání najde hliněnou nádobou s několika stříbrnými groši, křížkem a třemi prsteny. Kdo ji zde však zanechal?
Jako správný vlastenec Jarouš odevzdá nález muzeu. O padesát let později se opět rodině Janoušově podaří najít další nádobku s pražskými groši z doby Václava II. (1271 – 1305) až Karla IV. (1316 – 1378).
V průběhu několika následujících let se najdou ještě tři takové nádobky se stříbrnými mincemi. Jak se poklady do země dostaly? A proč právě tady uprostřed ničeho v polích nedaleko samoty Mraviště?
Něco by nám snad mohl napovědět místní název jednoho z polí „Na špitálích.“ Upomínal by na nějaký špitál nebo špitální bratrstvo, středověký církevní řád pečující o chudé a nemocné.
Měli zde snad nějací špitálníci (křížovníci, johanité) tvrz nebo aspoň opevněný statek, kam se v době válek, patrně husitských bouří, uchýlili místní obyvatelé a své skrovné majetky v nevelkých hliněných džbáncích tu ukryli?
Prameny žádnou takovou tvrz nedokládají, archeologický průzkum na místě prováděn nebyl, jediné jisté je tak to, že se ti, kteří je ukývali, pro své poklady nevrátili…