Největší rozmach starověké Nabatejské říše nastal v prvním století našeho letopočtu. Na severu sahala po Damašek, na západě její hranice končily u Rudého moře. Nabatejci se nezdráhali přilepšit si námořním pirátstvím a přepadáním obchodních karavan.
Začalo se šeptat o ukrytých pokladech. Kde ale jsou?
V oblasti populární kultury se myšlenky pokladů ukrytých ve skalních nabatejských stavbách ujal zejména film. Netřeba jistě připomínat závěrečné scény ze snímku Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989).
Zde byl nabatejský skalní chrám Petra v Jordánsku dokonce prezentován jako úkryt Svatého grálu.
Legenda o pokladu faraonů
Byla to právě jordánská Petra, která trvale živila legendu o obrovských pokladech. Místní arabský název Al-Khazneh – “Pokladnice” patřil jednomu z nejkrásnějších skalních chrámů v této lokalitě. Bohužel, při podrobnějším výzkumu došlo ke zklamání.
Ukázalo se, že pojmenování Al-Khazneh vzniká až v devatenáctém století, kdy se začíná šířit legenda, že je zde ukrytý poklad egyptských faraonů. Tato stavba však nebyla pokladnicí, obřím pískovcovým sejfem, ale dávnou hrobkou.
Evropští cestovatelé, kteří se v Petře pohybovali v devatenáctém století, přinesli legendy o pokladu i na náš kontinent. Působivý vizuální rámec jim v moderní době propůjčil i zmíněný americký film.
Čekání na archeologa Jonese
Jak je to s údajným nabatejským pokladem? Ano, tato starověká říše byla bohatá a mocná.
Jistě dokázala nashromáždit a koncentrovat na jednom místě velké bohatství, ať už plynulo z legální obchodní činnosti, nebo i z námořního pirátství a dalších nekalých praktik.
Žádný nabatejský poklad však zatím nebyl nalezen a slavná “Pokladnice” ve skalním městě Petra žádnou pokladnicí není, pokud tedy nepočítáme, že je sama o sobě architektonickým a historickým skvostem. Nabatejské zlato je pokladem, jaký svět ještě neviděl!
Snad jen, kdyby se vrátil do Petry Indiana Jones a pustil se do pátrání, to by se začaly dít věci, co říkáte?!