27. července 2014: Záběry kamery z anglického divadla Brookside v Essexu ukážou, jak se v prázdném sále sama od sebe hýbe židle.
Domů     Mýtus jménem Agogwe: Žije v Africe zuřivý opičí člověk?
Mýtus jménem Agogwe: Žije v Africe zuřivý opičí člověk?
od 10.4.2024
3.1tis
Jsou tajemní tvorové ve skutečnosti agresivními gibony? foto: Pixabay
323
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Více než 100 let trvá spor o existenci bytosti, jež se má vyskytovat ve východní Africe. Jde prý o cosi mezi člověkem a opicí! Zatímco výsledek této rozepře je v nedohlednu, domorodci mají jasno. Tvora nazývaného Agogwe nesmí nikdy rozhněvat. Mohl by si totiž přijít pro jejich hlavy!

Jsou tajemní tvorové ve skutečnosti agresivními gibony? foto: Pixabay Humanoidně vypadají, lidé to ale nejsou... foto: Pixabay Kdo jsou ve skutečnosti oni tajemní tvorové? foto: Pixabay

Lesy afrického Simibitu zní ozvěna tamtamů, která nese dunivé poselství. Bílí muži s průvodci vyrazili na lov lidožravého lva a scházejí po jeho stopách až k údolí řeky Ussure. Je rok 1900 a výpravy na masožravou šelmu se účastní i kapitán William Hichens.

Z desítky přítomných bělochů je jediný, kdo pozoruje, že domorodci jsou neklidní. Problémem však není nebezpečné zvíře, ale samotná výprava k posvátné Ussure. To je totiž kraj, kde žijí tajemní ochránci pralesa nazývaní Agogwe…

Děsivé setkání

Hichens, který ovládá několik domorodých dialektů, se pokouší od průvodců dozvědět víc. „Agogwe, agogwe – malí zuřiví muži,“ dostává se mu jediné odpovědi. Vystopovat úkryt šelmy se skupině tehdy nepodaří a kapitán navíc v pralese zabloudí.

Když opře svou ručnici o kmen, aby se napil z potoka, uslyší zlověstné zafunění. Za jeho zády stojí podivný malý skřet, chlupatý mužík, člověku nepodobný. První popsané setkání s tvorem Agogwe dopadne pro Williama Hichense dobře.

Zmatený kapitán se vydá naznačeným směrem a po dvou dnech dorazí do vesnice domorodců.

Wembarové (místní domorodci–pozn.red.), kteří o zbloudění bílého lovce v údolí Ussure věděli už z tamtamového telegrafu, na Hichense hledí jako na zjevení. Jak to, že se vrátil?

Britský důstojník Cuthbert Burgoyne se ozve v roce 1938 s tím, že dalekohledem pozoroval čtveřici těchto lesních skřetů při lovu paviánů z paluby japonské obchodní lodi celou hodinu. A dosvědčí mu to celá posádka.

Další svědek, Heini Heidiger, zase popisuje „záchranu“ portugalského pytláka, který se v roce 1927 sám stal lovnou zvěří. Portugalský ostrostřelec si cvičil přesnou mušku a pálil po všem, co se hnulo.

Najednou se kolem něj údajně objevili podivní chlupatí mužíci, povalili ho na zem a pokoušeli se mu utrhnout hlavu. Podařilo se mu sice utéci, ale když na něj Heidiger narazil, nebylo mu už pomoci.

Humanoidně vypadají, lidé to ale nejsou... foto: Pixabay
Humanoidně vypadají, lidé to ale nejsou… foto: Pixabay

Mnoho zpráv o malých mužích

Kapitán William Hichens se rozhodne nenechat věci jen tak. Zahořklý posměchem veřejnosti sestaví svou „obhajobu“– katalog všech podobných vyprávění a příběhů. Mravenčí práce ho odmění:

zaznamená celkem na 110 takových událostí, které souvisí se spatřením Agogwe. Hned 36 z nich přitom pochází od velmi důvěryhodných zdrojů, například botaniků a zoologů. Všechna setkání s ochránci pralesa se překvapivě shodují:

1–1,2 metru vysocí tvorové s nápadně dlouhými předními končetinami, porostlí hustou hnědou, až nazrzlou srstí.

Anekdotická vyprávění z počátku 20. století nechávají soudobé zoology chladné. Jenže roku 1956 se s Agogwe údajně osobně setkává Charles Cordier, profesionální kreslič fauny a flóry černého kontinentu.

Záhadný tvor mu doslova „sedne na lep“, který malíř v lese nastražil, aby mohl zblízka malovat tropické opeřence.

Kdo jsou ve skutečnosti oni tajemní tvorové? foto: Pixabay
Kdo jsou ve skutečnosti oni tajemní tvorové? foto: Pixabay

Jiná evoluční větev člověka?

Domorodci v Kongu mu říkají Irizima (ale také Kitunusi, Chiruwi nebo Ngagia), v Zimbabwe ho znají jako Kilombabu, u Pobřeží slonoviny zase Sehite. Jméno Agogwe ale patří mezi nejrozšířenější už proto, že znamená doslova „malý zuřící muž“.

Ne ve všech afrických regionech patří mezi „aktuální“ mytické tvory. V Tanzanii ho znají jen z tradovaných legend, zatímco poslední záznam o pozorování z Konga je starý dva roky.

Tehdy se jedná o nález pozůstatků podivného tvora, kterého zastřelili a upekli nad ohněm povstalečtí vojáci. Kdo nebo co to tedy je?

Badatelé, kteří jsou schopni odhlédnout od dogmatických předsudků, soudí, že by se mohlo jednat o přežívající jedince rodu Australopithecus.

Tito pradávní předchůdci, či spíše slepá vývojová linie Homo sapiens, člověka moudrého, by však měli patřit mezi vyhynulé už nějaké dva miliony let!

Druhá oblíbená hypotéza se týká gibbonů. Tento druh primátů se běžně vyskytuje v Asii, ale z Afriky měli jeho předchůdci vymizet už před 30 miliony let. Tolik let evoluce však může nahrávat nečekanému vývoji nových druhů.

Foto: Pixabay
Lokalita:
Související články
od 25.7.2024 1.7tis
V balkánském folkloru má svoje pevné místo drekavac. Setkáte se s ním v temných příbězích vyprávěných v Srbsku, stejně jako v Bosně či Kosovu. V některých oblastech je drekavac považován spíše za výchovného démona pro strašení dětí, jinde se ho lidé stále velmi obávají. Moderní popis drekavace upřednostňuje vzhled, který se velmi podobá psovité šel
od 24.7.2024 2.6tis
Voda je součástí každé naší buňky a nedokážeme bez ní přežít. Co je ale pravdy na tom, že molekuly vody jsou schopné reagovat na vnější vlivy, jakými může být hudba, slovo, zpěv či vyslaná emoce? Vodní krystaly prý dokážou svoji strukturu měnit podle toho, jak se s vodou zachází. Dokáže voda rozeznat dobrý a špatný lidský záměr? A pokud ano, je možné tuto vlastnost využít k vlastnímu prospěchu?
od 24.7.2024 2.7tis
V Japonsku se odpradávna vyprávějí příběhy, které se nám Evropanům zdají možná trochu podivné. Lesy, studně, potoky i horské soutěsky v nich osidlují podivné bytosti, démoni pekel i nemrtví strážci pokladů. Enigma přináší 5 tajemných tvorů, kteří prý zemi vycházejícího slunce obývají. Neznámí tvorové, které byste v učebnicích rozhodně nena
od 24.7.2024 3.1tis
Nejtajemnější ruské jezero Labynkyr prý obývá Nesski, rusky znějící obdoba slavné Nessie, dříve známé spíše jako ďábel či čert. Navzdory skeptickým hlasům důkazů o jeho existenci nebezpečně přibývá. Jakutští lovci dokonce tvrdí, že v jezeře žije hned několik exemplářů záhadného tvora! Žije v jeho ledových vodách tvor z pravěku, jak někteří tvrdí? Legendár
od 23.7.2024 2.6tis
Voda omývá běloskvoucí písečný břeh. Nemá však průzračně modrou barvu, vypadá totiž sytě růžově. Jak je to možné? Vědci si s vysvětlením nevědí rady. Australské jezero Hiller na ostrově Middle Island se proto dostává na seznam nejtajemnějších míst světa. Britský objevitel a mořeplavec Matthew Flinders (1774–1814) proplouvá kolem souostroví Rec
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské