7. prosince 1941: Probíhá japonský útok na americkou základnu Pearl Harbor. Dodnes se spekuluje, že ho vyvolala sama americká vláda.
Domů     Mýtus jménem Agogwe: Žije v Africe zuřivý opičí člověk?
Mýtus jménem Agogwe: Žije v Africe zuřivý opičí člověk?
od 10.4.2024
3.1tis
Jsou tajemní tvorové ve skutečnosti agresivními gibony? foto: Pixabay
323
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Více než 100 let trvá spor o existenci bytosti, jež se má vyskytovat ve východní Africe. Jde prý o cosi mezi člověkem a opicí! Zatímco výsledek této rozepře je v nedohlednu, domorodci mají jasno. Tvora nazývaného Agogwe nesmí nikdy rozhněvat. Mohl by si totiž přijít pro jejich hlavy!

Jsou tajemní tvorové ve skutečnosti agresivními gibony? foto: Pixabay Humanoidně vypadají, lidé to ale nejsou... foto: Pixabay Kdo jsou ve skutečnosti oni tajemní tvorové? foto: Pixabay

Lesy afrického Simibitu zní ozvěna tamtamů, která nese dunivé poselství. Bílí muži s průvodci vyrazili na lov lidožravého lva a scházejí po jeho stopách až k údolí řeky Ussure. Je rok 1900 a výpravy na masožravou šelmu se účastní i kapitán William Hichens.

Z desítky přítomných bělochů je jediný, kdo pozoruje, že domorodci jsou neklidní. Problémem však není nebezpečné zvíře, ale samotná výprava k posvátné Ussure. To je totiž kraj, kde žijí tajemní ochránci pralesa nazývaní Agogwe…

Děsivé setkání

Hichens, který ovládá několik domorodých dialektů, se pokouší od průvodců dozvědět víc. „Agogwe, agogwe – malí zuřiví muži,“ dostává se mu jediné odpovědi. Vystopovat úkryt šelmy se skupině tehdy nepodaří a kapitán navíc v pralese zabloudí.

Když opře svou ručnici o kmen, aby se napil z potoka, uslyší zlověstné zafunění. Za jeho zády stojí podivný malý skřet, chlupatý mužík, člověku nepodobný. První popsané setkání s tvorem Agogwe dopadne pro Williama Hichense dobře.

Zmatený kapitán se vydá naznačeným směrem a po dvou dnech dorazí do vesnice domorodců.

Wembarové (místní domorodci–pozn.red.), kteří o zbloudění bílého lovce v údolí Ussure věděli už z tamtamového telegrafu, na Hichense hledí jako na zjevení. Jak to, že se vrátil?

Britský důstojník Cuthbert Burgoyne se ozve v roce 1938 s tím, že dalekohledem pozoroval čtveřici těchto lesních skřetů při lovu paviánů z paluby japonské obchodní lodi celou hodinu. A dosvědčí mu to celá posádka.

Další svědek, Heini Heidiger, zase popisuje „záchranu“ portugalského pytláka, který se v roce 1927 sám stal lovnou zvěří. Portugalský ostrostřelec si cvičil přesnou mušku a pálil po všem, co se hnulo.

Najednou se kolem něj údajně objevili podivní chlupatí mužíci, povalili ho na zem a pokoušeli se mu utrhnout hlavu. Podařilo se mu sice utéci, ale když na něj Heidiger narazil, nebylo mu už pomoci.

Humanoidně vypadají, lidé to ale nejsou... foto: Pixabay
Humanoidně vypadají, lidé to ale nejsou… foto: Pixabay

Mnoho zpráv o malých mužích

Kapitán William Hichens se rozhodne nenechat věci jen tak. Zahořklý posměchem veřejnosti sestaví svou „obhajobu“– katalog všech podobných vyprávění a příběhů. Mravenčí práce ho odmění:

zaznamená celkem na 110 takových událostí, které souvisí se spatřením Agogwe. Hned 36 z nich přitom pochází od velmi důvěryhodných zdrojů, například botaniků a zoologů. Všechna setkání s ochránci pralesa se překvapivě shodují:

1–1,2 metru vysocí tvorové s nápadně dlouhými předními končetinami, porostlí hustou hnědou, až nazrzlou srstí.

Anekdotická vyprávění z počátku 20. století nechávají soudobé zoology chladné. Jenže roku 1956 se s Agogwe údajně osobně setkává Charles Cordier, profesionální kreslič fauny a flóry černého kontinentu.

Záhadný tvor mu doslova „sedne na lep“, který malíř v lese nastražil, aby mohl zblízka malovat tropické opeřence.

Kdo jsou ve skutečnosti oni tajemní tvorové? foto: Pixabay
Kdo jsou ve skutečnosti oni tajemní tvorové? foto: Pixabay

Jiná evoluční větev člověka?

Domorodci v Kongu mu říkají Irizima (ale také Kitunusi, Chiruwi nebo Ngagia), v Zimbabwe ho znají jako Kilombabu, u Pobřeží slonoviny zase Sehite. Jméno Agogwe ale patří mezi nejrozšířenější už proto, že znamená doslova „malý zuřící muž“.

Ne ve všech afrických regionech patří mezi „aktuální“ mytické tvory. V Tanzanii ho znají jen z tradovaných legend, zatímco poslední záznam o pozorování z Konga je starý dva roky.

Tehdy se jedná o nález pozůstatků podivného tvora, kterého zastřelili a upekli nad ohněm povstalečtí vojáci. Kdo nebo co to tedy je?

Badatelé, kteří jsou schopni odhlédnout od dogmatických předsudků, soudí, že by se mohlo jednat o přežívající jedince rodu Australopithecus.

Tito pradávní předchůdci, či spíše slepá vývojová linie Homo sapiens, člověka moudrého, by však měli patřit mezi vyhynulé už nějaké dva miliony let!

Druhá oblíbená hypotéza se týká gibbonů. Tento druh primátů se běžně vyskytuje v Asii, ale z Afriky měli jeho předchůdci vymizet už před 30 miliony let. Tolik let evoluce však může nahrávat nečekanému vývoji nových druhů.

Foto: Pixabay
Lokalita:
Související články
od 6.12.2024 822
I když tělo přes noc odpočívá, mysl rozhodně nezahálí. Jsou sny jen výplodem naší fantazie, nebo je v nich něco víc? Mnoha lidem už se zdálo něco, co se pak stalo, ale na jeden pravdivý sen připadá stovka nepravdivých. Průměrně se nám zdá za noc 4-10 snů, ale jen některé si pamatujeme. Sny se nám zdají v takzvané REM fázi spánku, kdy je mozek utlumen a jeho výkon je minimální. Výjimkou je vědom
od 6.12.2024 1.2tis
 Malebnější a zároveň i magickými silami nabitější zákoutí byste na Pražském hradě zřejmě nenašli. Řeč je o Zlaté uličce. Zdejší půvabná stavení nejenže vypadají jako z nějaké pohádky, ale kouzly údajně oplývají dodnes. Čas od času se tu prý zjevuje dům U Poslední lucerny, kterým se dá dostat do jiných sfér. Kdo a proč ho střeží?     Vývěs
od 5.12.2024 2.6tis
V sibiřských pustinách se už několik let objevují tajemné krátery s průměrem několika metrů. Vznikají ze dne na den a nikdo netuší jak! Podle zjištění vědců však jejich vznik doprovázejí další podivné úkazy. Jedním z nich jsou tajemné zvuky či světelné jevy.  Co za krátery v ruské divočině stojí? Náhlé sesuvy půdy, které dokážou vytvořit kráte
od 4.12.2024 3.1tis
O Vánocích se údajně skutečně mohou dít zázraky. Představíme případy lidí, kteří se v tomto čase zbavili vážné nemoci. Jsou dodnes přesvědčeni, že zaúřadoval „duch Vánoc“ nebo přímo sám Bůh. Jak to, že lékaři nedokáží vysvětlit záhadná uzdravení svých pacientů? Blíží se Vánoce a doktor Franklin Ruehl z Los Angeles pospíchá domů za svo
od 3.12.2024 3.5tis
Jednotlivé světové velmoci si nemají z hlediska úcty k lidskému životu zřejmě co vyčítat. Z každé z nich přicházejí příběhy o děsivých experimentech prováděných na lidech s cílem dosáhnout nějaké vojenské nebo technologické výhody. Které takové experimenty považujeme za nejstrašnější či nejděsivější?   Uprostřed bíle vymalované místnosti stojí zvláštní křeslo, ke kterému je připoután hubený
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dokonalý úkryt
rezidenceonline.cz
Dokonalý úkryt
Dům ze 2. světové války byl zrekonstruován na luxusní sídlo, které má svou vlastní historii a zajímavý příběh… Budovu, která připomíná betonovou krabici a byla navržena tak, aby odolala bombardování, není vůbec jednoduché rekonstruovat. Dům pro jeho charakter a historii nazývají majitelé „bombovým krytem“. Postaven byl na pozemku rodinné farmy poblíž australského města Busselton. V
Francouzská cibulačka
nejsemsama.cz
Francouzská cibulačka
Francouzská cibulačka je lahodná polévka, kterou si zamilujete díky její chuti a vůni. Ingredience: 500 g cibule 1 lžíce másla 1 lžíce oleje 1 l hovězího vývaru 1 lžíce mouky 4 plátky bagety sýr na gratinování sůl pepř Postup: Na másle a oleji osmahněte dozlatova cibuli nakrájenou na silná kolečka. Přidejte hladkou mouku a krátce opražte jako jíšku.
Haru: Robot, který dětem pomáhá zvládat nemocniční léčbu
21stoleti.cz
Haru: Robot, který dětem pomáhá zvládat nemocniční léčbu
Společnost Honda představila robota vybaveného umělou inteligencí, který zlepšuje náladu dětí během dlouhodobé léčby a přináší revoluci do nemocniční péče. [caption id="attachment_84291" align="ali
Uzdravil mé srdce a zachránil život
skutecnepribehy.cz
Uzdravil mé srdce a zachránil život
Před dovolenou jsem se chtěla trochu opálit, tak jsem šla k vodě. Kdyby nebylo pohotového plavčíka, mohla jsem přijít o život. Manželství mých rodičů bylo noční můrou. Z dětství si pamatuji jen jejich neustálé hádky a spory. Máma často obviňovala tátu z nevěry, a jak se ukázalo, měla pravdu. Když mi bylo deset let, už to nevydržel a odešel od nás k milence. Takhle
Jak do toho, když se opravdu nechce?
epochalnisvet.cz
Jak do toho, když se opravdu nechce?
Chronická tendence odkládat plnění většinou náročných nepříjemných povinností a úkolů na později se odborně nazývá prokrastinace. Je to lenost, nebo nerozhodnost? Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale když se rozhodnete ji zdolat, najednou jste jako paralyzovaní. Jak dochází k tomu, že člověk odsouvá své povinnosti až po nejzazší možnou mez nebo je vůbec
Tajemství Velké trojky: Konec spojenectví – Ukázal Truman Sovětům železnou pěst?
historyplus.cz
Tajemství Velké trojky: Konec spojenectví – Ukázal Truman Sovětům železnou pěst?
Nad městem Nagasaki se tyčí masivní atomový hřib. 9. srpna 1945 Američané na Japonsko shodili již druhou jadernou bombu. Až nyní císařská velmoc kapituluje a druhá světová válka tím dopisuje svůj dlouho očekávaný závěr. S koncem války se však smráká i nad spojenectvím vítězných mocností. Co přesně za rozpadem Velké trojky stálo?   Ještě v
Dokonalé francouzské madlenky
tisicereceptu.cz
Dokonalé francouzské madlenky
Voňavé francouzské cukroví, kterým uděláte díru do světa. Suroviny 2 vejce 100 g cukru krystal špetka soli strouhaná kůra citronu 100 g hladké mouky 1/2 sáčku prášku do pečiva 100 g másla
Pawlowská nemohla dýchat! Ještě nemá vyhráno
nasehvezdy.cz
Pawlowská nemohla dýchat! Ještě nemá vyhráno
Zradily ji plíce, Halina Pawlowská (69) přestala dýchat. Po týdnech v nemocnici je sice z nejhoršího venku, ale s následky bojuje i nadále. Tři týdny ležela herečka ze seriálu ZOO na ARO. Což dokaz
Perly Saska
epochanacestach.cz
Perly Saska
Pro mnoho obyvatel je už běžné, že si do sousedního Německa zajedou na nákupy. Další turisté z Čech svou návštěvu Saska omezí jen na vánoční trhy v Drážďanech. Je to ale velká škoda. Samotné Drážďany i jejich okolí nabízejí tolik atraktivních míst, že se určitě vyplatí udělat si v Sasku delší dovolenou. Drážďany mají několik jasných turistických cílů
Květinový chlebíček
panidomu.cz
Květinový chlebíček
Léto se chýlí ke konci, ale růže ještě kvetou, takže toho pojďte využít a udělejte si neobyčejný dortík. Ingredience Na těsto: 200 g másla, 150 g moučkového cukru, 1 sáček vanilkového cukru, 4 vejce, 1 lžička mletého anýzu, 1 lžička kurkumy, 2 lžíce pomerančové šťávy, 50 g kandované pomerančové kůry, 4 kapky pomerančového aroma, špetka
Crazy Horse Paris v Praze. To nejlepší z kabaretu se šampaňským MUMM
iluxus.cz
Crazy Horse Paris v Praze. To nejlepší z kabaretu se šampaňským MUMM
Praha se stala na pár dní Paříží – nebo alespoň palác Žofín, který hostil legendární kabaret Crazy Horse Paris. Představení nabídlo nezapomenutelný zážitek plný vzrušení, elegance, uměleckého kouzla a
Blahodárné účinky éterických olejů
epochaplus.cz
Blahodárné účinky éterických olejů
Objevte účinky vonných olejů prověřené staletími používání v tradičním léčitelství. Využijete je do aromalampy či difuzéru, jako příměs masážních olejů nebo k voňavé koupeli. Aromaterapie je mnohem více než jen hraní si s krásnými vůněmi. Umožňuje relaxovat, harmonizovat psychiku, podpořit koncentraci, zlepšit náladu, dodat potřebný odpočinek a povzbudit tělo i duši. Ovlivňuje krevní oběh, hormony,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz