V závěru druhé světové války se hitlerovské Německo upínalo k takzvaným zázračným zbraním. Moderní technologie aplikované překotně do vojenství měly způsobit zvrat ve válce. Vývoj a výroba těchto zbraní jsou spojovány i s územím České republiky.
Jedním z míst, které stále budí otázky, je i podzemní továrna Richard na Litoměřicku.
Německá okupační správa označovala tuto továrnu jako B-5 Richard. De facto jde o komplex tří hlubinných dolů. Na jedním z nich se tyčí i známý vrch Radobýl. Podzemní továrna měla plně sloužit německé zbrojní výrobě. Jaké?
Otrocká práce
Výstavba továrny započala v roce 1944. Její plné dokončení bylo v plánu v srpnu 1945. Kromě civilních zaměstnanců byla při její stavbě využívána i otrocká práce vězňů – z koncentračního tábora v Terezíně a z pobočky koncentračního tábora Flossenburg, která byla umístěna v Litoměřicích.
Na podzim roku 1944 zde již byla zahájena výroba, a to produkcí součástek pro tankovou techniku.
V plánu však byla i výroba související s posledními výkřiky německé letecké a raketové techniky. Vzhledem k nedostatku písemných pramenů je obtížné určit, co dalšího se v podzemní továrně Richard vyrábělo.
Tajné superzbraně?
Spekuluje se nejen o palivu pro rakety, ale i o vývoji tajných superzbraní včetně raket dlouhého doletu a experimentálních letounů připomínajících „létající talíře“.
Jisté ovšem je, že cílem byla též produkce paliva pro proudové letouny Messerschmitt Me-262, do nichž nacisté vkládali velké naděje. Badatelé upozorňují, že těsně po skončení války podzemní továrnu detailně prozkoumali vojáci Rudé armády.
Vzniknout měla i obsáhlá fotografická dokumentace. Tyto snímky by mohly zřejmě mnohé objasnit. Kde se nyní nacházejí? To je další velká záhada. Ano, zájemci o ně by mohli volat Moskvu…
Otázkou je, zde by se na druhém konci linky setkali se vstřícností a ochotou ke spolupráci, co říkáte?