Skip to content

Nadpřirozené bytosti: Mají legendy o nich pravdivý základ?

Považujeme je za pohádkové bytosti nebo postavy z hororů. Vodníci, obři, mořské panny. Ale také vlkodlaci nebo upíři. Co když mají tyto legendy reálný a pravdivý základ? Mohou takové nadpřirozené bytosti opravdu existovat a žít v našem světě?

MOŘSKÉ PANNY

Legenda: Podle křesťanské tradice jde o potomky žen, které během potopy světa nesměly vstoupit na Noemovu archu. Jsou tedy potomky hříšníků, od kterých se Bůh rozhodl svět očistit. Mořská panna, jak ji známe dnes, vznikla na konci středověku během rozmachu námořních výprav.

Muži z posádek si na dlouhých plavbách bez žen alespoň vysnili mořské panny v oceánu kolem nich.

Podle pověsti se slzy mořských panen mění v perly.

Skutečnost: Námořníci si představu mořské panny pravděpodobně vytvořili při sledování lachtanů dovádějících v moři. Kryštof Kolumbus si na své objevitelské plavbě v roce 1492 zapsal: „Mořské panny nejsou tak pěkné, jak bývají zobrazovány na obrazech, i když se do jisté míry lidem podobají.“

OBŘI

Legenda: V severských nebo řeckých mytologiích obři představují prvotní bytosti, které stály u zrodu světa a později bojovaly na straně chaosu v bitvě proti bohům. Starověké legendy zase popisují stavbu mohutných (tzv.

kyklopských) zdí, obři údajně pomáhali přenášet ohromné kamenné bloky při stavbě Stonehenge nebo dokonce egyptských pyramid.

Skutečnost: Podle pověstí obři obývali člověku těžko přístupná místa v horách. Může proto jít o přenesený popis tvora, kterého dnes známe jako yettiho, bigfoota, sasquatche nebo oranga pendek. Archeologové ale občas naleznou zbytky nepřirozeně velkých koster – například tajemný zkamenělý velký prst z Glen Rose v Texasu nebo obrovská lebka z Kolumbie.

TRPASLÍCI

Legenda: Trpaslíci jsou malé bytosti z pohádek a severských pověstí. Dorůstají výšky 100 až 120 centimetrů, často žijí pod zemí, kde hledají zlato.

V pověstech ale patří trpaslíci mezi houževnaté a bojovné tvory.

Skutečnost: I dnes mezi námi žije mnoho lidí extrémně malého vzrůstu, kteří v důsledku nějaké nemoci nevyrostli do běžné velikosti. Ve středověku byli trpaslíci tohoto typu ozdobou panovnických dvorů.

Mezi skutečné trpaslíky patřil trpasličího člověk Homo floresiensis, jehož pozůstatky se našly na z indonéském ostrově Flores, a tzv. trpasličí yetti.

ČERTI

Legenda: Čert je démon pocházející z pohanské mytologie starých Slovanů. Je to vždy zlá bytost. Po příchodu křesťanství jej Slované spojovali s ďáblem, vládcem pekla.

Skutečnost: Tvory podobné člověku (yetti, bigfoot nebo oreng pendek) lidé popisují jako chlupatá stvoření žijící v hlubokých a těžko přístupných lesích. Bojíme se jich, zapáchají, vydávají strašidelné zvuky.

Uši porostlé chlupy mohou připomínat rohy. Čert nemusí být nic jiného než právě takové stvoření, kterého se bojíme. Možná je to přežívající kříženec neandrtálců a homo sapiens, u kterého neandrtálské geny převážily.

VLKODLACI

Legenda: Vlkodlak je člověk, který se v noci proměňuje ve vlka a získává tak nadpřirozenou sílu a odolnost. Legendy o vlkodlacích jsou poměrně mladé, vznikly až ve středověku.

Zajímavostí určitě je, že legendy o vlkodlacích se vyprávějí po celém světě. Naše současná představa o vlkodlacích pochází z germánských a slovanských tradic.

Skutečnost:

Lidé postižení tzv. klinickou lykantropií mají pravidelné záchvaty nepříčetnosti a zuřivosti, při kterých projevují mimořádnou sílu. Při záchvatu se pohybují po čtyřech, vrčí, vyjí a napadají všechny kolem sebe.

Psychiatři tvrdí, že postižení lidé jsou „jen“ nemocní, nejsou vlkodlaci. Další velice vzácnou genetickou poruchou je tzv. hypertrichóza (zvýšený růst ochlupení). Dlouhé vlasy vyrůstající po celém obličeji, ochlupení pokrývá oční víčka, nos i čelo.

VODNÍCI

Legenda: Vodníci patří mezi nejznámější postavy českých pověstí. Kromě nás znají vodníka také v Německu, ale například ve Francii nebo Polsku jde o bytost prakticky neznámou. Podle lidové démonologie je vodník padlý anděl, který při svržení z nebe spadl do vody.

Je to nevzhledný zelený mužík se širokými ústy, zelenými vlasy a vypoulenýma očima, kterému kape voda ze šosů. Pokud začne schnout, velmi rychle slábne. Topí lidi, aby získával jejich duše.

Skutečnost: Vodník se podobá veliké žábě – má zelenou kůži, plovací blány mezi prsty, široká ústa, vypoulené oči a kvákavý hlas. Noční žabí skřehotání mohlo být jedním z předobrazů pověstí o vodníkovi, který hraje na housle na vrbě u rybníka.

Vedle žáby byl nejvěrnějším vzorem vodníka sumec. Jeho hlava zpola vynořená z vody vypadá obludně a děsivě – a přitom vzdáleně připomíná hlavu lidskou. Poslední inspirací mohly být zelené vodní řasy.

Když se do nich plavci zamotala noha, mohl si myslet, že ho vodník stahuje pod hladinu.

UPÍŘI

Legenda: Bytosti, které sají lidem krev. V původní slovanské a germánské mytologii se upírem stával člověk, který zemřel nečistým způsobem (sebevrah, popravený zločinec). Stal se jím také čaroděj užívající černou magii, ale i oběť tohoto čaroděje.

Děti čarodějnic a démonů se už jako upír rodily.

Podle pověstí jsou upíři nesmrtelní.

Skutečnost:

Za upíry byli zřejmě v minulosti považováni lidé postižení tzv. porfyrií, která se mimo jiné vyznačuje citlivostí na světlo, obnažením dásní (zvýraznění zubů), krevními sraženinami na těle. Vliv na „upíří“ vzhled ale mohly mít i jiné nemoci – tuberkulóza nebo mor.

V Jižní Americe žijí netopýři živící se krví velkých zvířat, většinou krav. I tito tvorové mohou stát za vznikem legend o upírech.

Foto: Shutterstock.com, wikipedia.org,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Květa Fialová – Nebyl muž, kterého by arizonská pěnice nemohla mít
nasehvezdy.cz

Květa Fialová – Nebyl...

Patřila mezi nejsvůdnější ženy stříbrného...
Češi si v době pandemie více pořizují domácí mazlíčky
iluxus.cz

Češi si v době pandemie více...

V České republice má podle průzkumu GFK doma...
Na smyslné vlně rustikální elegance
rezidenceonline.cz

Na smyslné vlně rustikální...

Když si sympatická třicátnice vysní bydlení...
Bílá Šumava zahřeje
epochanacestach.cz

Bílá Šumava zahřeje

Příroda se uložila ke...
Má hlídat dítě, místo toho ho chladnokrevně zabije
epochaplus.cz

Má hlídat dítě, místo toho...

Když ráno 29. února roku 2016 opouštějí Vladimír...
Kamenné labyrinty Velkého zaječího ostrova: Kdo a proč je tu před tisíci lety vytvořil?
epochalnisvet.cz

Kamenné labyrinty Velkého...

Tu největší sbírku pradávných kamenných...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Nový Jičín: Město klobouků
epochanacestach.cz

Nový Jičín: Město klobouků

Návštěvnické centrum...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Kudlanka nábožná, strašlivý žralok ve světě hmyzu!
epochalnisvet.cz

Kudlanka nábožná, strašlivý...

Je to dokonalý predátor. Snad žádný hmyz...
Céčkem proti chřipce
nasehvezdy.cz

Céčkem proti chřipce

Céčko je známým bojovníkem proti chřipce a nachlazení,...
Řež u Hradce Králové: Staré pořádky skončily, Prusko je hegemonem
epochaplus.cz

Řež u Hradce Králové: Staré...

Píše se 3. červenec roku 1866 a více než dvouměsíční...