Skip to content

Nadpřirozené bytosti: Mají legendy o nich pravdivý základ?

Považujeme je za pohádkové bytosti nebo postavy z hororů. Vodníci, obři, mořské panny. Ale také vlkodlaci nebo upíři. Co když mají tyto legendy reálný a pravdivý základ? Mohou takové nadpřirozené bytosti opravdu existovat a žít v našem světě?

MOŘSKÉ PANNY

Legenda: Podle křesťanské tradice jde o potomky žen, které během potopy světa nesměly vstoupit na Noemovu archu. Jsou tedy potomky hříšníků, od kterých se Bůh rozhodl svět očistit. Mořská panna, jak ji známe dnes, vznikla na konci středověku během rozmachu námořních výprav.

Muži z posádek si na dlouhých plavbách bez žen alespoň vysnili mořské panny v oceánu kolem nich.

Podle pověsti se slzy mořských panen mění v perly.

Skutečnost: Námořníci si představu mořské panny pravděpodobně vytvořili při sledování lachtanů dovádějících v moři. Kryštof Kolumbus si na své objevitelské plavbě v roce 1492 zapsal: „Mořské panny nejsou tak pěkné, jak bývají zobrazovány na obrazech, i když se do jisté míry lidem podobají.“

OBŘI

Legenda: V severských nebo řeckých mytologiích obři představují prvotní bytosti, které stály u zrodu světa a později bojovaly na straně chaosu v bitvě proti bohům. Starověké legendy zase popisují stavbu mohutných (tzv.

kyklopských) zdí, obři údajně pomáhali přenášet ohromné kamenné bloky při stavbě Stonehenge nebo dokonce egyptských pyramid.

Skutečnost: Podle pověstí obři obývali člověku těžko přístupná místa v horách. Může proto jít o přenesený popis tvora, kterého dnes známe jako yettiho, bigfoota, sasquatche nebo oranga pendek. Archeologové ale občas naleznou zbytky nepřirozeně velkých koster – například tajemný zkamenělý velký prst z Glen Rose v Texasu nebo obrovská lebka z Kolumbie.

TRPASLÍCI

Legenda: Trpaslíci jsou malé bytosti z pohádek a severských pověstí. Dorůstají výšky 100 až 120 centimetrů, často žijí pod zemí, kde hledají zlato.

V pověstech ale patří trpaslíci mezi houževnaté a bojovné tvory.

Skutečnost: I dnes mezi námi žije mnoho lidí extrémně malého vzrůstu, kteří v důsledku nějaké nemoci nevyrostli do běžné velikosti. Ve středověku byli trpaslíci tohoto typu ozdobou panovnických dvorů.

Mezi skutečné trpaslíky patřil trpasličího člověk Homo floresiensis, jehož pozůstatky se našly na z indonéském ostrově Flores, a tzv. trpasličí yetti.

ČERTI

Legenda: Čert je démon pocházející z pohanské mytologie starých Slovanů. Je to vždy zlá bytost. Po příchodu křesťanství jej Slované spojovali s ďáblem, vládcem pekla.

Skutečnost: Tvory podobné člověku (yetti, bigfoot nebo oreng pendek) lidé popisují jako chlupatá stvoření žijící v hlubokých a těžko přístupných lesích. Bojíme se jich, zapáchají, vydávají strašidelné zvuky.

Uši porostlé chlupy mohou připomínat rohy. Čert nemusí být nic jiného než právě takové stvoření, kterého se bojíme. Možná je to přežívající kříženec neandrtálců a homo sapiens, u kterého neandrtálské geny převážily.

VLKODLACI

Legenda: Vlkodlak je člověk, který se v noci proměňuje ve vlka a získává tak nadpřirozenou sílu a odolnost. Legendy o vlkodlacích jsou poměrně mladé, vznikly až ve středověku.

Zajímavostí určitě je, že legendy o vlkodlacích se vyprávějí po celém světě. Naše současná představa o vlkodlacích pochází z germánských a slovanských tradic.

Skutečnost:

Lidé postižení tzv. klinickou lykantropií mají pravidelné záchvaty nepříčetnosti a zuřivosti, při kterých projevují mimořádnou sílu. Při záchvatu se pohybují po čtyřech, vrčí, vyjí a napadají všechny kolem sebe.

Psychiatři tvrdí, že postižení lidé jsou „jen“ nemocní, nejsou vlkodlaci. Další velice vzácnou genetickou poruchou je tzv. hypertrichóza (zvýšený růst ochlupení). Dlouhé vlasy vyrůstající po celém obličeji, ochlupení pokrývá oční víčka, nos i čelo.

VODNÍCI

Legenda: Vodníci patří mezi nejznámější postavy českých pověstí. Kromě nás znají vodníka také v Německu, ale například ve Francii nebo Polsku jde o bytost prakticky neznámou. Podle lidové démonologie je vodník padlý anděl, který při svržení z nebe spadl do vody.

Je to nevzhledný zelený mužík se širokými ústy, zelenými vlasy a vypoulenýma očima, kterému kape voda ze šosů. Pokud začne schnout, velmi rychle slábne. Topí lidi, aby získával jejich duše.

Skutečnost: Vodník se podobá veliké žábě – má zelenou kůži, plovací blány mezi prsty, široká ústa, vypoulené oči a kvákavý hlas. Noční žabí skřehotání mohlo být jedním z předobrazů pověstí o vodníkovi, který hraje na housle na vrbě u rybníka.

Vedle žáby byl nejvěrnějším vzorem vodníka sumec. Jeho hlava zpola vynořená z vody vypadá obludně a děsivě – a přitom vzdáleně připomíná hlavu lidskou. Poslední inspirací mohly být zelené vodní řasy.

Když se do nich plavci zamotala noha, mohl si myslet, že ho vodník stahuje pod hladinu.

UPÍŘI

Legenda: Bytosti, které sají lidem krev. V původní slovanské a germánské mytologii se upírem stával člověk, který zemřel nečistým způsobem (sebevrah, popravený zločinec). Stal se jím také čaroděj užívající černou magii, ale i oběť tohoto čaroděje.

Děti čarodějnic a démonů se už jako upír rodily.

Podle pověstí jsou upíři nesmrtelní.

Skutečnost:

Za upíry byli zřejmě v minulosti považováni lidé postižení tzv. porfyrií, která se mimo jiné vyznačuje citlivostí na světlo, obnažením dásní (zvýraznění zubů), krevními sraženinami na těle. Vliv na „upíří“ vzhled ale mohly mít i jiné nemoci – tuberkulóza nebo mor.

V Jižní Americe žijí netopýři živící se krví velkých zvířat, většinou krav. I tito tvorové mohou stát za vznikem legend o upírech.

Foto: Shutterstock.com, wikipedia.org,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kde se vzaly ty pupínky?
nasehvezdy.cz

Kde se vzaly ty pupínky?

Vyrážka v obličeji je nepříjemná každému. Ale periorální...
Od první pitvy v Praze uplynulo 420 let. Trvala čtyři dny
21stoleti.cz

Od první pitvy v Praze...

První veřejná pitva se v Praze konala v prostorách Rečkovy koleje...
Neil deGrasse Tyson Prorok nemožností a možných světů
epochalnisvet.cz

Neil deGrasse Tyson Prorok...

Občas někdo řekne něco, co stojí za to...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Kuks: Barokní perla na břehu Labe
epochanacestach.cz

Kuks: Barokní perla na...

Možná i vám, když...
Den, kdy zahynuli dinosauři
epochaplus.cz

Den, kdy zahynuli dinosauři

V dnešní době už si zřejmě...
Prachovské skály: Císaře tudy nosili na nosítkách, ale my jsme v mnohem lepší kondici!
epochanacestach.cz

Prachovské skály: Císaře tudy...

Kdysi dávno tu lidé ve...
Blíží se záchrana gibonů hainanských?
21stoleti.cz

Blíží se záchrana gibonů...

Zřejmě tím vůbec nejohroženějším primátem na...
Mřížkový koláč s jablky
nasehvezdy.cz

Mřížkový koláč s jablky

Milovníci jablek jistě ocení tento famózní...
Archeologové odkryli neznámý mayský palác. Vysvětlí tajemství záhadného úpadku Mayů?
epochaplus.cz

Archeologové odkryli neznámý mayský...

Mayská civilizace vznikla několik tisíciletí před...
Alpská kvalita pod Sněžkou
iluxus.cz

Alpská kvalita pod Sněžkou

Špičkové ubytování s prémiovými službami a...
Záhada z Laosu: K čemu sloužily tisíce obřích kamenných džbánů?
epochalnisvet.cz

Záhada z Laosu: K čemu sloužily...

O starověkém Stonehenge či sochách Moai na...