Když v tureckém městě Derinkuyu, v oblasti střední Antalie, jeden z obyvatel renovoval svůj dům, netušil, jaký objev učiní.
Bylo to v roce 1963 a pod svým městem s asi 10 000 obyvateli našel komplex podzemního města, do kterého by se podle odhadů vešlo až 20 000 lidí.
Zjistil, že za zdí jeho domku je prostor, ze kterého se prokopal do neuvěřitelné spleti podzemích prostor. Archeologové postupně zjistili, že se jedná o rozsáhlé podzemní město propojené množstvím místností, tunelů a schodů v 18 podlažích.
Údajně sahá do hloubky až 100 metrů. Přitom jediný oficiální vstup je maskován kruhovým balvanem. Tyto „dveře“ váží asi 500 kilogramů a lze je zevnitř odvalit z pomocné šachty.
VZNIK PODZEMÍ
Odborníky udivilo zařízení a vybavení podzemního města. To napovídá, že nešlo asi jen o příležitostný úkryt před nebezpečím. Vždyť zde byla například kaple, kuchyně, sklad potravin, lisy na olivy či podobně.
Ale nechyběli ani studny, ventilační šachty či škola. Takže pravděpodobně šlo o trvalejší obydlí. Délka chodeb je kolem 20 kilometrů, ale jen menší část je přístupná. Také lze odvodit, že vybavení některých prostor je odstupňováno podle postavení obyvatel.
Celý komplex byl vytesán v měkké hornině. Ta vznikla přetvořením původní tlusté vrstvy sopečného popela. Skála během tisíciletí erodovala a vznikaly pyramidové věže a sloupy nazývané místními „hrady“.
EXISTENCE DALŠÍCH PODZEMNÍCH MĚST V TURECKU
A tak lidé využili vlastnosti horniny k vytvoření podivného podzemního města. Ono není samotné, jsou známé i jiné lokality. Jedna z nich má být spojena s podzemím Derinkuyu – tajným, asi desetikilometrovým tunelem.
Ale ani naše podzemní město zdaleka nevydalo svá tajemství. Vědci si marně lámou hlavy, kdy a proč vůbec vzniklo. I když různé teorie sem umisťují různé kmeny, jsou to zatím jen domněnky. Měli zdejší obyvatelé nějaké nepřátele?
A proč bylo toto podzemní město náhle opuštěno a zapomenuto tak, že do roku 1963 o něm nikdo nevěděl? Těch otazníků je samozřejmě celá řada. A to ještě vědci předpovídají, že v okolí hradu Nevsehir by se mohlo nacházet ještě větší podzemní město. Takže záhadám není rozhodně konec.
V podzemí Derinkuyu je pro turisty zpřístupněna jen malá část, ale i tak je památka novodobou senzací. Dovednosti našich předků před tisíciletími před naším letopočtem nás vždy přesvědčují o tom, že o nich zdaleka nevíme všechno.