8. května 1938: Cestou do kostela v Bradfordu záhadně mizí čtyřletá Marjorie West.
Domů     Nálezy ze Sutton Hoo: Patří tajemná hrobka legendárnímu britskému králi?
Nálezy ze Sutton Hoo: Patří tajemná hrobka legendárnímu britskému králi?
od 19.1.2023
3.0tis
Obřadní helma je jedním z artefaktů, jenž nepochází z Anglie. Foto: Gernot Keller, CC BY-SA 2.5, Wikimedia commons
321
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Na počátku 20. století objeví archeologové u anglické oblasti Sutton Hoo vzácné hrobky pocházející ze 7. století. Jedna z nich má vzhled lodi a oplývá neuvěřitelným množstvím pokladů. Může jít o místo posledního odpočinku nějakého významného hrdiny?

Podle odborníků náleží legendárnímu králi Rædwaldovi nebo bojovníku Beowulfovi. Co jsou zač? Kde je pravda?

Obřadní helma je jedním z artefaktů, jenž nepochází z Anglie. Foto: Gernot Keller, CC BY-SA 2.5, Wikimedia commons Pod takovým kopečkem se skrýval i záhadný hrob s lodí. Foto: Geoff Dallimore, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons O nálezu vzniklo několik filmů, jedním z nich jsou i Vykopávky z roku 2021. Foto: Public Domain, Wikimedia commons Některé z nalezených těl zakonzervovali archeologové takto do písku. Kam se podělo to z hlavní hrobky? Foto: Russell Scott, CC BY-SA 2.5, Wikimedia commons

Venkovské sídlo, které leží na poli Sutton Hoo v hrabství Suffolk asi od 8 kilometrů od východního anglického pobřeží, v roce 1926 kupuje anglický kolonel Frank Pretty se svou novomanželkou Edith (1883–1942).

Po osmi letech však Frank umírá. Nešťastná vdova se se zemřelým mužem touží spojit a věnuje se vyvolávání duchů. Netrvá dlouho a kolem svého domu začíná vídat podivné stíny. „Mají na sobě zbroj jako rytíři a bojovníci.

To musí být duchové lidí z minulosti,“ říká si zdrcená žena a nechává na svém pozemku kopat. Archeology posílá k pahorku, kolem kterého vídá podivná strašidla nejčastěji. A oni zde odkryjí podzemní hrobky. To pravé překvapení ale teprve přijde.

Anglický archeolog Basil Brown (1888–1977) dojde k názoru, že by mohlo jít o pohřebiště legendárních králů!

Pod takovým kopečkem se skrýval i záhadný hrob s lodí. Foto: Geoff Dallimore, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons
Pod takovým kopečkem se skrýval i záhadný hrob s lodí. Foto: Geoff Dallimore, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons

Tajuplný lodní pohřeb

V roce 1938 nalézají archeologové na poli Sutton Hoo dvě hrobky, které pocházejí ze 7. Století a obsahují zlaté šperky, zdobenou zbroj nebo vzácné zbraně. V dalších letech odkryjí odborníci ještě dalších 16 hrobů.

Nic z toho je ale nezaujme natolik jako vzhled jednoho z nich. Vypadá totiž jako 27 metrů dlouhá dřevěná loď! Při pohledu na jeho neobyčejný rozměr i tvar mají ihned jasno. Stojí na půdě, do které byl pohřben člověk s velkou mocí, úctou i jměním.

O koho by se ale mohlo jednat? Jako první vědce napadne legendární anglický král Rædwald (7. století), který byl podle pověstí prvním pokřtěným panovníkem na Britských ostrovech.

Nejen, že měl žít v době, která souhlasí se stářím nalezených předmětů, navíc proslul jako chrabrý bojovník a námořník. Archeology však zarazí, že je v hrobě uloženo velké množství předmětů ze vzdálených oblastí.

Vedle obřadní helmy, štítu, meče a lyry zde například leží kousky stříbrných plechů z Východořímské říše. Nemohl být v Sutton Hoo pohřben někdo, kdo z Anglie nepocházel?

O nálezu vzniklo několik filmů, jedním z nich jsou i Vykopávky z roku 2021. Foto: Public Domain, Wikimedia commons
O nálezu vzniklo několik filmů, jedním z nich jsou i Vykopávky z roku 2021. Foto: Public Domain, Wikimedia commons

Beowulf, legendární hrdina

Při zkoumání vzhledu tajemné hrobky archeologům přijde, že by v ní nemusel být pohřben vyloženě cizinec, ale spíš vážený člověk, který měl předky v zahraničí. „Brnění nalezené v Sutton Hoo je švédské, nebo alespoň bylo vyrobeno ve švédském stylu.

Navíc, zvyk pohřbívat do lodí pochází ze Severu,“ tvrdí anglický publicista David Ross. Své prohlášení přitom opírá o dávnou domněnku, podle které mají první angličtí králové kořeny ve Skandinávii.

Vynoří se domněnka, že v hrobce je uložen bájný hrdina  Beowulf. Slavný bojovník pochází podle legend ze Švédska, plaví se po severních mořích a bojuje proti obrům. Svůj osud naplní, když je někdy v 6. století zabit a pohřben v hrobce u moře.

Že by do sebe záhadná skládačka začala zapadat? Ovšem existence Beowulfa je spekulativní. Zachycuje ho pouze stejnojmenný epos, který pochází až z 11. století. Víc by mohl prozradit výzkum kosterních pozůstatků jedince, kterému místo posledního odpočinku patří.

Ke svému šoku ale vědci zjišťují, že v lodní hrobce žádné tělo není. Co to má znamenat?

Některé z nalezených těl zakonzervovali archeologové takto do písku. Foto: Russell Scott, CC BY-SA 2.5, Wikimedia commons
Některé z nalezených těl zakonzervovali archeologové takto do písku. Foto: Russell Scott, CC BY-SA 2.5, Wikimedia commons

Kam se podělo tělo?

Odborníci se nejprve domnívají, že hrobka měla funkci symbolického památníku. V roce 1967 ale rozbor hlíny ukáže, že nějaká kostra v hrobce byla. Komu ale patřila a zmizela?

Podle expertů se ostatky neznámého člověka rozpustily v místní půdě, která je známa svou kyselostí. O koho ale šlo?

Foto: Wikimedia commons, Autor: Eva Lacinová
Lokalita:
Související články
od 8.5.2026 612
Když se řekne zábavní park, každému se vybaví radostně rozzářené oči dětí dovádějících na vysněných houpačkách, horských drahách, či v lehce strašidelných domech. Jenže někdy se při bližším pohledu ukáže, že zorničky návštěvníků jsou ve skutečnosti rozšířené hrůzou a jejich ústa se nesmějí, ale křičí o pomoc! Představujeme děsivá místa, kam chodí za zábavou živí, a někdy prý i mrtví… [gallery s
od 6.5.2026 2.5tis
Kovový sloup v Dillí vzniká na přelomu 4. a 5. století, ale odborníky i běžné laiky nepřestává udivovat dodnes. Vždyť pokud platí, že stará láska nerezaví, musí být tento vzácný historický kousek lidmi milován opravdu hodně – i po 1600 letech je zcela bez rzi! Můžou za to příznivé klimatické podmínky? Nebo je možné, že nepochází z našeho světa? Indický ml
od 6.5.2026 5.9tis
Benátčan Marco Polo (1254-1324) se proslavil svými cestami na Dálný východ. Je považován za jednoho z prvních Evropanů, který poznal – a též detailně popsal tehdejší poměry na území současné Číny. Nebo je všechno jinak a Marco Polo jen barvitě zaznamenal to, co zažili jiní? Zážitky ze svých cest vtělil Marco Polo do knihy, která byla vydána pod náz
od 5.5.2026 3.2tis
České hrady nejsou jenom romantické kulisy historie. Na některých místech se podle pověstí a svědectví návštěvníků dodnes ozývají kroky v prázdných sálech, zhasínají svíce bez větru a ve sklepeních se objevují postavy, které tam rozhodně nemají co dělat. Mnohé příběhy strašidel vznikají jako paměť traumatu, když se v daném objektu stala nějaká dramatická událost, třeba někdo tragicky zemřel. Jd
od 4.5.2026 3.1tis
Na první pohled to zní jako morbidní legenda. Jenže archeologové to dnes potvrzují: v některých kulturách se opravdu ukládaly ostatky dětí do základů domů nebo přímo do zdí. Nešlo ale vždy o vraždy, spíš o víru, strach a snahu ovládnout neviditelné síly. „Musíme dům ochránit,“ šeptá stavitel a sleduje, jak se do výkopu ukládá malé tělo. Nejde o scénu z hororu, ale o realitu doloženou archeologi
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Polští Boleslavové: Vypočítaví hrdinové i stydliví celibátníci
historyplus.cz
Polští Boleslavové: Vypočítaví hrdinové i stydliví celibátníci
Chrabrý, Křivoústý, Stydlivý… Spolu s Měšky a Kazimíry je Boleslav jedním z nejčastěji se vyskytujících jmen u polských vládců. Jeho význam je překvapivě shodný se jménem Václav, rozšířeným zase v českých zemích. Znamená „více slávy“. Po tři staletí ve středověku ho nosili panovníci z dynastie Piastovců. Jací muži si jméno předávali a jak získali své
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Perkausová: Auto jako odpustek za nevěru?
nasehvezdy.cz
Perkausová: Auto jako odpustek za nevěru?
Už to skoro vypadalo, že manželství Evy Perkausové (32) končí. Ale zachrání ho luxus, kterým ji Ivan Hecko (44) zahrnuje? Není to tak dávno, co se televizní moderátorka Eva Perkausová (32) přiznala
Rybí karbanátky
nejsemsama.cz
Rybí karbanátky
Použijte na ně pangase, tresku nebo filety z jiné bílé ryby. Karbanátky budou chutnat v housce nebo s bramborovou kaší. Ingredience: ● 500 g ryby ● 1 šalotka ● 4 ve slupce uvařené brambory ● 1 vejce ● 4 lžíce ovesných vloček ● sůl ● pepř ● 1 lžíce nasekané petrželky ● olej na smažení Postup: Rybí filety osolte a poté je na trošce oleje opečte. Opečené kousky potom natrhejte vidličkou a dejte do mísy.
Ragdoll vás okouzlí
panidomu.cz
Ragdoll vás okouzlí
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem.
Vejce Benedikt: Snídaňová klasika luxusních hotelů
tisicereceptu.cz
Vejce Benedikt: Snídaňová klasika luxusních hotelů
Nejtěžší částí tohoto receptu je správně připravit omáčku. Držíme palce, ať se vám to podaří napoprvé. Potřebujete Na omáčku 2 slané muffiny bulky nebo kaiserky 2 vejce 50 ml bílého vína
Ubohá psí duše bloudila domem
skutecnepribehy.cz
Ubohá psí duše bloudila domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Radim mě varoval, že je trochu šílená. Prý po nocích vídá v domě psa. Mám mnoho zážitků, které měly nádech nadpřirozena. O jeden velmi zvláštní se s vámi chci podělit. S přítelem jsme kdysi navštívili jeho tetu z pátého kolene. Když Radimovi zemřel další z mnoha příbuzných, rozhodl se, že dá vztahy ve své
Aleš Svoboda dokončil základní astronautský výcvik. Česká mise na ISS vstupuje do další fáze
21stoleti.cz
Aleš Svoboda dokončil základní astronautský výcvik. Česká mise na ISS vstupuje do další fáze
Major Aleš Svoboda, záložní astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) a bojový pilot Armády ČR, úspěšně dokončil třetí a závěrečnou fázi základního astronautského výcviku v Evropském středisku astron
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
epochanacestach.cz
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté přestavbě se koncem května nebo začátkem
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
iluxus.cz
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
Praha získala podnik, který na domácí gastronomické scéně dosud chyběl. V samém srdci metropole vznikl první Champagne bar v České republice – prostor zasvěcený výhradně vínům z oblasti Champagne. Bez
Užijte si jaro v plném zdraví
epochalnisvet.cz
Užijte si jaro v plném zdraví
Již 4 hodiny svižných procházek za týden nás chrání před osteoporózou a tím i před zlomeninami kyčlí. Navíc dochází díky působení slunečního svitu i k povzbuzení organismu k produkci vitaminu D.   Co potřebují vaše kosti a klouby… Trpělivě nás nosí po celý život. Umožňují nám vyskočit radostí, doběhnout autobus nebo jezdit na lyžích. Můžeme něco udělat
Noční můra Gustáva Husáka: Tragický pád vrtulníku
epochaplus.cz
Noční můra Gustáva Husáka: Tragický pád vrtulníku
Gustáv Husák se nenarodí jako Gustáv, jeho původní křestní jméno zní Augustín. Své druhé manželství uzavře narychlo a potají, a to roku 1973. Je totiž pozván i s manželskou na oficiální návštěvu Indie. Jeho vyvolenou se stane slovenská novinářka a překladatelka z francouzštiny a němčiny Viera (1923–1977). Kvůli Husákovi se rozvede, ale dál žije v
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz