Na úzkém pásu namibijské pouště lze z výšky pozorovat záhadné puntíky o rozměrech od tří do deseti metrů. Odborníkům tento jev leží v hlavě již po celá léta. Co za tzv. „vílími kruhy“ skutečně stojí?
„Skutečností je, že vílí kruhy zůstávají záhadou. V terénu i laboratořích se udělalo spoustu práce, ale nic tuto otázku nevysvětlilo,“ řekl Stephan Getzin, a vědec Helmholtzova střediska pro výzkum životního prostředí v německém Lipsku.
Teorií už vznikla celá řada. Ta nejzajímavější pochází z Izraele. Podle tamních vědců by mohlo jít o důsledek seskupování rostlin. Poušť je nehostinnou oblastí, kde je málo vlhkosti a nevýživná půda.
To rostliny nutí bojovat o život tak, že se shlukují do skupinek, aby maximálně využily co nejvíce zdrojů. Tak vznikají malé ostrůvky, které poušť pokrývají.
Izraelskou teorii nyní potvrdili i američtí vědci z Princetonské univerzity.
Netvrdím, že víme, jakým způsobem vznikly všechny „vílí kruhy“ v namibijské poušti, naše výstupy ale nahrávají teorii o seskupování rostlin,“ okomentovala závěry nové studie vědkyně Corina Tarnita.
Přesto nic nenasvědčuje tomu, že by mělo být zkoumání záhadných kruhů definitivně u konce. Zda i další výzkumy potvrdí teorii o rostlinném shlukování ukáže až čas.