Nankingský masakr byl válečný zločin spáchaný Japonskou císařskou armádou během druhé čínsko-japonské války. K události došlo po dobytí Nankingu v roce 1937.
Ve městě byli hromadně popravováni zajatí čínští vojáci, docházelo k mučení a znásilňování desetitisíců osob. Během několika týdnů zničila japonská armáda asi třetinu celého města. Odhadovaný počet obětí byl kolem 260 000 civilistů.
Největší záhadou je ale zmizení čínské jednotky v roce 1939, která měla za úkol hlídat tříkilometrový úsek fronty na kopcích. Pluk ale zmizel.
První teorie říká, že na ně Japonci zaútočili a odvlekli jejich těla, nikdo ale neslyšel jediný výstřel nebo hluk boje. Navíc Japonci zpravidla všechny kolem zmasakrovali a nechali být.
Další teorie říkala, že se Číňané jednoduše rozhodli vzdát a přešli k nepříteli. Jenže jediná cesta k japonským pozicím vedla přes most, který byl bráněn jinou jednotkou. Ani její příslušníci neviděli jediného vojáka přecházet přes most. Oblast byla velmi přehledná, 3000 mužů se nemělo kde ukrývat.
Případ se dodnes nepodařilo vyřešit a neexistuje žádné racionální vysvětlení, kam se vojáci mohli ztratit.