Skip to content

Nedaleko Jeruzaléma byl nalezen prsten: Patřil muži, který dal ukřižovat Krista?

Přibližně dva tisíce let starý prsten, nesoucí nápis “of Pilatus,” odkryli archeologové nedaleko Jeruzaléma. Prsten, vyrobený z mědi by podle nich mohl patřit nechvalně proslulému Pontiu Pilatovi – muži, který podle bible, odsoudil Ježíše Krista ke smrti ukřižováním.

Prsten byl objeven v pozůstatcích sídla židovského krále Heroda, který s podporou Říma žil a vládl v době těsně před začátkem našeho tisíciletí. Nápis na prstenu dokázali archeologové odhalit jen díky moderním technologiím a novému počítačovému softwaru, který zpracovává detailní fotografie prstenu pořízené z různých úhlů.

Informace zjištěné z analýzy prstenu napovídají, že se jedná o pečetní prsten. Mohl jím ale pečetit dopisy nechvalně proslulý římský důstojník?

Jméno Pilatus nepatřilo mezi Římany k obvyklým. Spolu s faktem, že právě za života tohoto muže římská říše sídlo Heroda využívalo, existuje možnost, že by nositelem prstenu byl právě muž zodpovědný za Kristovu smrt.

Proti této možnosti hraje fakt, že prsten není nijak zvlášť zdobený. Vědci si nejsou jistí, zda by tak důležitý muž, jakým pro Řím Pilatus byl, nosil obyčejný měděný prsten, a ne zlatý, zdobenější. V úvahu tak připadá i možnost, že prsten mohl například darem od římského důstojníka, a jeho nositelem byl přítel nebo obchodní partner popravčího Ježíše Krista.

Foto: dailymail.co.uk
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články