15. června 1518: Ulicemi Štrasburku se začíná šířit taneční mor. Obyvatelé města jako v transu bez ustání tančí hodiny v kuse, někteří se dokonce utančí k smrti.
Domů     Našli jsme pozůstatky jaderného reaktoru o stáří 2 miliardy let?
Našli jsme pozůstatky jaderného reaktoru o stáří 2 miliardy let?
od 22.5.2024
2.7tis
Kusy uranové rudy mají být jedním z důkazů o existenci dávného reaktoru. Vytvořila jej sama příroda? Foto: Ludovic Ferrière/ Museo de Historia Natural, https://www.iaea.org/es/newscenter/news/oklo-el-unico-reactor-nuclear-natural-conocido-de-la-tierra-de-dos-mil-millones-de-anos-de-antiguedad
288
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Vědci v africkém Gabonu nalezli stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety!

Vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Další oponují. Muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda?

Kusy uranové rudy mají být jedním z důkazů o existenci dávného reaktoru. Vytvořila jej sama příroda? Foto: Ludovic Ferrière/ Museo de Historia Natural, https://www.iaea.org/es/newscenter/news/oklo-el-unico-reactor-nuclear-natural-conocido-de-la-tierra-de-dos-mil-millones-de-anos-de-antiguedad Tmavá plocha je podle vědců natavená hornina z doby, kdy reaktor fungoval. Dohlížela na něj tehdy nějaká tajemná civilizace? Foto: WORLDKINGS Vědci jsou připraveni změnit své tvrzení, že jaderná reakce nemůže proběhnout bez přítomnosti člověka. Co když na ni ale skutečně někdo před miliardami let rovněž dohlížel? Foto: Dr. Matthias D. Knill/Swiss Journal of Geosciences, https://sjg.springeropen.com/articles/10.1007/s00015-015-0190-3 Okolí dávného reaktoru je zaplavené vodou, což je podle vědců klíčové pro bezpečnou reakci. Jde opět o náhodu, způsobenou jen přírodou? Foto: Curtin University, https://smarcell1961.blogspot.com/2020/01/lunico-caso-naturale-di-reazione.html

Gabonská republika v Africe má bohaté zásoby uranu. V roce 1972 tu provádí výzkum tým francouzských vědců pracujících v závodě na výrobu paliva pro jaderné elektrárny. Právě oni ložiska uranu objeví.

Při analýze izotopového složení uranu si však všimnou nepatrného rozdílu. Ve vzorku je nižší obsah izotopu U-235, než se očekávalo. Když se pak vědci této zdánlivě drobné odchylce začnou věnovat, s překvapením zjistí, že izotop byl již z rudy vyloučen a použit.

Zjednodušeně to znamená, že v podzemí Gabonu existoval a fungoval jaderný reaktor a uran, který už byl použit ve štěpné reakci. Jenže už před dvěma miliardami let! Vědci zatím dokázali lokalizovat celkem 16 reaktorových zón.

Část z nich leží v uranovém nalezišti Oklo v jihovýchodní části Gabonu a několik dalších v asi 30 km vzdáleném Bangombe. Nikde jinde na Zemi se podobný úkaz nenachází! Jak mohlo k jaderné reakci na tehdy neobydlené planetě dojít? Možná přece jen nebyla až tak pustá.

Tmavá plocha je podle vědců natavená hornina z doby, kdy reaktor fungoval. Dohlížela na něj tehdy nějaká tajemná civilizace? Foto: WORLDKINGS
Tmavá plocha je podle vědců natavená hornina z doby, kdy reaktor fungoval. Dohlížela na něj tehdy nějaká tajemná civilizace? Foto: WORLDKINGS

Příroda vytváří elektrárny!

O štěpení atomů se dlouho předpokládá, že nemůže vzniknout jinak než přičiněním člověka. Objev reaktorů v Gabonu však nutí vědce změnit názor.

Před dvěma miliardami let, tedy v době, kdy jedinými živými organismy na Zemi jsou bakterie, silice a první řasy či mnohobuněčné organismy, jiná než přírodní cesta nepřipadá v úvahu.

„Pokud je nám známo, máme důkaz přírodních reaktorů, které vznikly a fungovaly, jen z jednoho místa v Gabonu, ale to ukazuje, že mohly existovat, a naše výpočty naznačují, že jejich výskyt byl v dávné historii Země pravděpodobnější,“ tvrdí Jay Cullen z University of Victoria v Kanadě.

Zjednodušeně řečeno, podle Cullena existuje jen jediné místo, kde v dávné historii probíhala jaderná reakce.

A přestože nejsou přesně známy mechanismy, na základě kterých mohl přírodní reaktor fungovat, vědecké výpočty připouštějí, že to kdysi dávno nebylo nemožné.

Podle oficiálních tvrzení vědců došlo k naprosto jedinečnému prolnutí různých faktorů, které umožnily spuštění reakce. Jiní odborníci ale oponují. Jak by to celé mohla být jen náhoda?

Vědci jsou připraveni změnit své tvrzení, že jaderná reakce nemůže proběhnout bez přítomnosti člověka. Co když na ni ale skutečně někdo před miliardami let rovněž dohlížel? Foto: Dr. Matthias D. Knill/Swiss Journal of Geosciences, https://sjg.springeropen.com/articles/10.1007/s00015-015-0190-3
Vědci jsou připraveni změnit své tvrzení, že jaderná reakce nemůže proběhnout bez přítomnosti člověka. Co když na ni ale skutečně někdo před miliardami let rovněž dohlížel? Foto: Dr. Matthias D. Knill/Swiss Journal of Geosciences, https://sjg.springeropen.com/articles/10.1007/s00015-015-0190-3

Kdo na proces dohlížel?

Ti, kteří teorii přírodního procesu zpochybňují, mají pro svůj postoj argumenty.

Na základě geologických a radiochemických analýz bylo zjištěno, že ložiska uranu v tamních skalních masivech umožnila vznik a udržení se štěpné jaderné reakce se stabilním výkonem po velice dlouhou dobu. Každý reaktor byl aktivní zhruba 150 tisíc let.

Štěpné reakce v celém regionu pak probíhají asi 500 000 let. Během celé této dlouhé doby je reaktor stabilní a drží si poměrně nízké hodnoty.

Jak je možné, že reakce nikdy nepřerostla v nekontrolovanou produkci energie, která by mohla vyvrcholit roztavením ložisek, či dokonce jadernou explozí? A to není vše!

Přestože reaktory zabírají poměrně velkou plochu a ve své aktivní době se táhnou až několik kilometrů, tepelný dopad na okolní prostředí je omezen na pouhých 40 metrů na každé straně.

Ještě podivnější je fakt, že nedošlo k rozšíření radioaktivního odpadového materiálu do okolí. Podle vědců odpad zadržely horniny kolem reaktoru. Podle jiných na proces musel dohlížet kdosi inteligentní.

Okolí dávného reaktoru je zaplavené vodou, což je podle vědců klíčové pro bezpečnou reakci. Jde opět o náhodu, způsobenou jen přírodou? Foto: Curtin University, https://smarcell1961.blogspot.com/2020/01/lunico-caso-naturale-di-reazione.html
Okolí dávného reaktoru je zaplavené vodou, což je podle vědců klíčové pro bezpečnou reakci. Jde opět o náhodu, způsobenou jen přírodou? Foto: Curtin University, https://smarcell1961.blogspot.com/2020/01/lunico-caso-naturale-di-reazione.html

Kdo vyrobil pravěké atomovky?

O působení neznámé mimozemské civilizace, která je dobře obeznámena s jadernou energií, nevypovídá jen existence gabunského reaktoru. Myšlenku mají podporovat i další indicie.

Mezi nimi jsou například stopy po jaderné explozi, která se mohla odehrát v dávné historii. Nejsilnější známky o ní existují v případě náhle zaniklého starobylého indického města Mohendžodaro, obývaného v letech 3000 až 2000 let př. n.

l., jehož pozůstatky byly odhaleny v roce 1922. Britsko-italská dvojice vědců Jayce Davenport a Enrico Vincenti zjistili, že starověké město pohltil silný žár přesahující 1500 °C. V předpokládaném epicentru byly všechny domy srovnány se zemí a s narůstající vzdáleností rozsah škod klesal.

Uprostřed ruin bylo nalezeno množství úlomků zeleného radioaktivního skla, které se objevuje i v Nevadské poušti, kde armáda USA testuje jaderné zbraně. Desítky zkoumaných koster navíc vykazují padesátinásobně vyšší množství radiace, než je běžné. Stalo se snad prastaré město cílem jaderného mimozemského útoku?

Foto: viz popisky jednotlivých obrázků
Lokalita:
Související články
od 13.6.2024 2.5tis
Při pohledu na tento nevídaný přírodní úkaz běhá i těm nejotrlejším cestovatelům mráz po zádech. Z ledem pokrytého antarktického pobřeží vyvěrá děsivě vyhlížející proud temně červené vody a stéká ze skály do moře. Dlouhé desítky let si vědci z celého světa kladou stejnou otázku: „Co má krvácející útes na svědomí?“   Anglický polárník a antrop
od 12.6.2024 2.9tis
Událost, k níž došlo v Novém Mexiku v roce 1947, je stále neobjasněna. Svědkové už ale nic nového nepoví, všichni jsou totiž po smrti. Zůstane pravda skryta v tajných archivech americké armády? Kolem celého případu visí mnohem více spekulací než známých faktů. Některé z nich jsou často přehlíženy… Rančer William Brazel 3. července
od 9.6.2024 3.1tis
Slavný řecký myslitel se do našich myslí zapsal hlavně svými matematickými a geometrickými pravidly, ale zdaleka nebyl jen „obyčejným“ starověkým matematikem. Zkoumal totiž i zvuky planet, které prý dokázal identifikovat, přestože ostatní lidé je nemají šanci slyšet. Pythagoras ze Samu (asi 570–asi 495 př. n. l.) je pozoruhodný. Jeho silná aura dokáže přilákat mnoho studentů, kteří vytvoří sku
od 7.6.2024 3.1tis
Patrně nejstarší tradované pozorování UFO nad starověkým Římem pochází z roku 222 př. n. l. Dvojice tehdejších římských konzulů právě oslavuje neznámý úspěch na terase vily jednoho z nich. Kolem půlnoci náhle zpozorní, když spatří záblesk bílého světla následovaný dalším mnohem silnějším. „Silné světlo, jakoby denní, o půlnoci následovala trojice měsíců objevivší se ve třetinách oblohy,“ popisuje
od 2.6.2024 3.2tis
Ve viktoriánské éře je v nekropoli Deir el-Bersha v hrobce vládce Djehutihotepa objevena nástěnná malba, na níž téměř 200 mužů táhne na saních obrovskou sochu a jeden z dělníků lije pod saně vodu. „Egyptologové se dlouhou dobu domnívali, že jde pouze o očistný rituál, ovšem vysvětlení by mohlo mít těžiště zcela jinde,“ je přesvědčen profesor Daniel Bonn z Amsterdamské univerzity. Právě lití vo
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kuskus s kuřetem a zeleninou
tisicereceptu.cz
Kuskus s kuřetem a zeleninou
Zbylo vám trochu pečeného kuřecího masa od oběda? Využijte ho k přípravě dalšího pokrmu. Potřebujete 150 g pečeného kuřecího masa 1 lžíci másla 3 lžíce oleje 250 g kuskusu 1 kuřecí bujón 1
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
epochalnisvet.cz
Vlkodlaci mezi námi? Příběhy o nich sahají až do starověku!
Nejstarší dochovaný příklad přeměny člověka na vlka se údajně nachází v Eposu o Gilgamešovi z doby kolem roku 2100 př.nl. Dodnes však světem kolují příběhy, ve kterých slýcháváme o krvelačném vlkovi, jenž se objevil při úplňku.   Vlkodlak, jak ho nyní známe, se poprvé objevuje ve starověkém Řecku a Římě, v etnografických, poetických a filozofických
Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
21stoleti.cz
Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním poh
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
iluxus.cz
Nádherná Ivona Dadic se stala tváří hodinářské značky Norqain
Ivona Dadic, rakouská sedmibojařka, má za sebou pozoruhodnou kariéru a již dosáhla mnoha milníků v atletice. Byla první Rakušankou, která se kvalifikovala na olympijský sedmiboj v roce 2012 v Londýně,
Česnekové krevety
nejsemsama.cz
Česnekové krevety
Krevety můžete připravit i v podobě špízů. Zajímavá kombinace je napichovat je střídavě s vodním melounem. Podávejte s opečenými kousky bagety. Ingredience na 4 porce: ● 1 kg neloupaných krevet ● 1 chilli paprička ● 1 stroužek česneku ● citronová šťáva ● sůl ● pepř ● 100 ml olivového oleje Postup: Olivový olej dejte do nádobky nebo pánve, přidejte stroužek česneku a chilli papričku. Zahřejte a nechte chvilku stát, aby
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Na nemoc Maciuchové ani láska nestačila
nasehvezdy.cz
Na nemoc Maciuchové ani láska nestačila
Herečka ze seriálu Ulice Hana Maciuchová (†75) vždy rozdávala lidem radost, i když často sama trpěla. Sama o sobě sice říkala, že je obyčejná holka z Moravy, pro většinu lidí však byla Hana Maciuchov
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
epochaplus.cz
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Jak jsme s mým manželem dokázali, že zázraky se dějí
skutecnepribehy.cz
Jak jsme s mým manželem dokázali, že zázraky se dějí
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťátko
Kaplani se obětovali pro mladé vojáky
historyplus.cz
Kaplani se obětovali pro mladé vojáky
Je klidná, chladná noc. Na americkém parníku SS Dorchester už spí všichni, kteří nemusejí být na hlídce. Krátce před první hodinou ranní se ale plavidlo stane cílem útoku německé ponorky. Dorchester asi s 900 lidmi na palubě jde okamžitě ke dnu. A záchranných vest není dost!   Původně byla postavena jako civilní zaoceánská loď, s
Letní vaření: Když se léto červená
panidomu.cz
Letní vaření: Když se léto červená
Meteorologové hlásí, že příští týden k nám dorazí to pravé letní počasí! Máme tu tedy to krásné období, kdy první zářivé plody lákají k utrhnutí. Nejdřív samozřejmě do pusy a potom? No přece něco dobrého uvařit a také něco uchovat pro strýčka příhodu. Kachní prsa s višňovou omáčkou (4 porce) 500 g kachních prsou, 150 g