Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Naučíme se dýchat ve vodě?

Stejně jako bylo odvěkou touhou člověka létat, snažili se lidé ovládnout mořské hlubiny. Pomocí nejrůznějších technických zařízení jsme se nakonec naučili dýchat pod hladinou. Bereme si s sebou nezbytný vzduch, obklopujeme se ochrannými skořápkami a po podmořské návštěvě se vždycky rychle vracíme do bezpečí.

Co kdybychom ale dokázali stejně jako ryby dýchat ve vodě bez technických zařízení?

Princip našeho dýchání se od ryb vlastně příliš neliší – stejně jako vodní tvorové i všichni ostatní živočichové na této planetě potřebujeme k životu kyslík. Ten je nezbytný k chodu celého organismu, je přítomen v základních chemických reakcích a dodává nám energii.

Zatímco my si ho prostřednictvím plic bereme přímo ze vzduchu, ryby ho umějí žábrami získávat z vody, v níž je rozpuštěný. Tyto dva světy se nikdy nemohou nadlouho prolnout. Naše plíce ve vodě nedokážou fungovat a stejně tak jsou odsouzeny k smrti ryby zbavené svého vodního živlu.

Dokážeme věčné předurčení změnit? Jsou pro nás žábry opravdu tak nedosažitelným snem?

KDYŽ SE NECHCE VYNOŘIT…

Je slunečné odpoledne a z přístavu na největším filipínském ostrově Luzon se vydává na moře loď s neobvyklou posádkou. Kromě několika rybářů se naloďuje také skupinka dychtivých novinářů. Oči všech se upírají k rybáři jménem PAKINO, který slibuje předvést zázrak.

Ve chvíli, kdy loď doplouvá nad hloubku 60 metrů, se Pakino natírá naftou, aby se chránil před chladem, a vrhá se do vln. Všichni mačkají stopky. Míjí minuta, dvě. Po deseti minutách začínají být žurnalisté neklidní.

„Když se ještě nevynořil, znamená to, že se mu nechce,“ uklidňuje je Pakinův přítel. Rybářova hlava se nad hladinou objevuje až téměř po hodině. Do člunu vylézá spokojen, živ a zdráv.

Rybí žábry jsou dokonalý dýchací orgán, který umí zpracovat i to nejmenší množství kyslíku. Podaří se člověku někdy napodobit přírodu?

POTÁPĚČ POD KONTROLOU

Zpráva o Pakinově výkonu oblétá svět a reakce jsou všude podobné. „Je to podvod, určitě měl pod vodou schované láhve se vzduchem,“ shrnuje námitky Americká potápěčská asociace. Její zástupci jsou proto pozváni na Filipíny, aby další experiment sledovali na vlastní oči.

Tentokrát vyplouvá větší loď, protože Američané nechtějí ponechat nic náhodě. Mají vlastní potápěčský tým, vybavený podvodními kamerami. Pakino mizí pod hladinou, ale ne z dohledu – je neustále pod kontrolou objektivu.

Celou hodinu a pět minut.

VYUŽÍVÁ TAJEMSTVÍ JOGÍNŮ?

Jak dokázal obyčejný filipínský rybář podat tak neuvěřitelný výkon? Lékaři ho pečlivě vyšetřují a konstatují, že je to naprosto průměrný muž. Odborníci spekulují o tom, že se naučil využívat tajemství indických jogínů, kteří umí snížit potřebu přísunu kyslíku do vnitřních orgánů včetně mozku, aniž by to pro jejich tělo znamenalo katastrofální důsledky.

Je to ale jediné možné vysvětlení? Co když lékařské konzilium neodhalilo něco, čím se Pakino od ostatních naopak zásadně liší?

REKORD V TELEVIZNÍ SHOW

Běžný netrénovaný člověk vydrží na jedno nadechnutí pod vodou sotva dvě minuty. Zkušení plavci a potápěči jsou schopni nevynořit se po několikanásobně delší dobu a oficiální světový rekord v délce zadržení dechu pod vodou vytváří v roce 2008 pětatřicetiletý americký iluzionista DAVID BLAINE (*1973).

Před zraky mnoha diváků vstupuje v televizní show do skleněného akvária a vynořuje se až po neuvěřitelných 17 minutách a 4 sekundách. Před svým pokusem dýchá téměř půl hodiny čistý kyslík, aby svému organismu poskytl dostatečné zásoby.

Je tohle ale budoucnost našich pokusů proniknout do vodního prostředí? Zdá se, že zbytek lidstva se bude muset vydat jinou cestou.

PŘÍLIŠ VELKÉ ŽÁBRY

Je jasné, že pokud chceme ovládnout mořské hlubiny, musíme opustit dosavadní potápění s lahvemi stlačeného vzduchu. Jsou příliš těžké, brání ve volném pohybu a mají jen omezenou kapacitu. Dříve nebo později se musí potápěč vrátit do životadárné atmosféry.

Řešením se mohou stát umělé žábry. Problém v jejich konstrukci ovšem spočívá v naší náročnosti, přesněji řečeno v náročnosti na spotřebu kyslíku. Za miliony let pobytu na vzduchu si složitý lidský organismus zvykl na obrovský přísun tohoto životodárného plynu.

Ve vodě ho tolik není, ryby si s tak malým množstvím ale vystačí. Lidské žábry by ovšem musely mít neuvěřitelně obrovskou plochu, aby dokázaly pochytat dostatečné množství kyslíku. Možná však, že to už někdo dokázal.

Jsou mořské panny jen výplodem lidské fantazie? Vyvrátit jejich existenci se vědcům dodnes nepodařilo.

ZVÍTĚZIL NAD VODOU?

Pověsti o obojživelných lidech najdeme po celém světě. Íránci žijící na pobřeží Kaspického moře si vyprávějí o tajemném vodním tvoru, který má údajně lidské tělo, vypouklé břicho, zelené vlasy a na rukou i nohou plovací blány.

Celkový dojem umocňuje bledá pokožka, velký nos a vystouplá horní čelist, která mu dává výraz připomínající žraloka. Tomuto vodnímu člověku se říká runanšáh, což v překladu znamená „vítěz nad vodou“. Podle rybářů runanšáh komunikuje s rybami, ale o kontakt s člověkem nemá zájem. Nejčastěji je prý možné ho spatřit při zvýšené seismické aktivitě nebo při otevírání nových naftových vrtů. Obojí záhadného mořského tvora patrně vyruší a vyláká z hlubin.

Může se tato legenda zakládat na reálném základě?

ZACHRÁNCE Z HLUBIN

Historky o neobvyklých vodních tvorech provázejí lidstvo od chvíle, kdy na moře vyplouvá první vratká loďka.

Jedno z nejstarších dochovaných svědectví zanechává posádka španělské galeony (druh velké plachetnice – pozn. red.), která se v roce 1547 vrací z Peru do Evropy. Cestou naráží na anglický pirátský škuner a zdá se, že Španělé jsou odsouzeni k jisté smrti.

Náhle se prý z hlubin vynořuje oddíl vodních tvorů, které námořníci popisují jako rytíře se šupinatými pancíři a špičatými přilbami. Piráti na nového nepřítele pálí salvu z děl a záhadní mořští bojovníci se ihned skrývají pod hladinou.

Po chvilce se ale pirátská loď z nevysvětlitelných důvodů potápí.

KRÁSNÉ MOŘSKÉ PANNY

Nejčastějšími zástupci podivných živočichů připomínajících člověka a volně se pohybující oceánem jsou mořské panny. Jako velice krásnou a vnadnou ženu s šupinatým ocasem popisují svůj úlovek například obyvatelé jihoafrické Pretorie.

V roce 1977 ji tam údajně bouře vyplavuje až do přímořského kanálu a lidé jí ochotně pomáhají zpět do oceánu. Záznamy o krásné mořské panně pocházejí i z dalších let a z celého světa. Co je pravdy na všech těchto zkazkách o výskytu mořských tvorů?

Žijí kdesi v mořských hlubinách opravdu živočichové, kteří mají lidskou podobu?

KAPUSTŇÁK K VYSVĚTLENÍ NESTAČÍ

Současná věda má pro takové případy vysvětlení: pravděpodobně se jedná o kapustňáky – mořské býložravce s předními končetinami přeměněnými v ploutve. Ti při troše pověstné námořnické latiny mohou připomínat člověka, i když s krásnou dívkou by si je asi žádný střízlivý mořský vlk nespletl.

Mnoho pozorování takzvaných mořských panen lze jistě záměnou za kapustňáky vysvětlit. Ale skrývají se tito mořští savci opravdu za všemi zdokumentovanými případy? Kapustňáci žijí u západního pobřeží Afriky (kapustňák senegalský), na východě Jižní Ameriky (kapustňák jihoamerický) a v Karibském moři (kapustňák širokonosý).

Pokud námořníci zpozorují mořské panny někde jinde, kapustňáci jako vysvětlení zřejmě stačit nemohou.

ZAPOMNĚLI JSME ŽÍT VE VODĚ?

Odkud tedy pocházejí neznámí tvorové z hlubin oceánů? Není možné, že se někdy v dávné minulosti nějaká větev druhu Homo sapiens oddělila od hlavního kmene a navrátila se zpět do vodního prostředí? Řadě savců se to v průběhu milionů let podařilo.

Novorozeňata umí často hned po porodu plavat a není pro ně problém zadržet dech. Je příchylnost malých dětí k vodnímu živlu způsobena opravdu pouze tím, že si chtějí připomenout prostředí, ve kterém pobývaly devět měsíců?

Nebo se podvědomě vracejí do vody, kam člověk patří? Co když jsme my starší tuto schopnost během dospívání pouze ztratili?

HOMO AQUATICUS

Na počátku 60. let minulého století přichází s originálním nápadem slavný francouzský oceánolog JACQUES YVES COUSTEAU (1910 – 1997). Výzkum moře je pro něj vším a nesmírně ho omezuje skutečnost, že je v hlubinách pouze krátkodobým návštěvníkem.

V jeho hlavě se rodí velkolepý projekt, na jehož konci se má člověk proměnit v nový druh – Homo aquaticus. Tento tvor nové generace bude schopný pohybovat se pod vodou, bez obtíží vzájemně komunikovat a nestarat se o potíže s dekompresí při výstupu z větších hloubek.

Dýchání by podle Cousteauových představ měl obstarat malý implantovaný přístroj, který by potápěči dodával kyslík. Cousteauův sen dodnes zůstal nesplněn. Znamená to ale, že vědci zahálejí? Určitě ne, těžiště výzkumu se jenom přesunulo jinam.

ŽÁBRY V BARVĚ KHAKI

Experimenty s dýcháním pod vodou dnes probíhají na utajených pracovištích na různých místech světa. Ve výzkumech se angažuje především armáda. Vždyť komando vycvičených zabijáků s žábrami by dokázalo operovat u nepřátelského pobřeží neomezeně dlouhou dobu.

Už v polovině 60. let minulého století přišla americká společnost General Electric se silikonovou membránou propouštějící plyny, ne však vodu. Pokusní králíci díky ní byli schopni přežívat pod vodou. Najatý potápěč tehdy dokonce demonstroval výhody nového vynálezu a strávil půl druhé hodiny pod vodou s pomocí plastových žáber.

Praktického využití tohoto vynálezu se civilisté zatím nedočkali.

PLÍCE SE STÁVAJÍ ŽÁBRAMI

Jiný přístup volí již na konci 50. let nizozemský badatel JOHAN KILSTER. Proč se zabývat komplikovanými transplantacemi žáber, když orgán schopný získávat kyslík máme ve svém vlastním těle? Kilster experimentuje s dýcháním myší pod vodou a dospívá až k pokusu s lidským dobrovolníkem.

Osmatřicetiletému potápěči zavádí v laboratoři americké Duke University plastovou hadičku do průdušnice a lije mu do plic speciální roztok. „Necítil jsem žádné obtíže ani očekávaný tlak na hrudi,“ svěřuje se později potápěč, který dýchal pod vodou čtyři hodiny.

Podobný pokus znají milovníci fantastických filmů – v americkém snímku Propast z roku 1989 sestupuje hrdina do nesmírné hloubky právě díky dýchání kapaliny. V reálném životě se ale po nadějném výzkumu nizozemského vědce slehla zem, Kilster se stáhl z odborného života a přestal publikovat.

Spekuluje se o tom, že jeho novým nadřízeným je americké námořnictvo.

KNIHA NA DÝCHÁNÍ

Armádě se údajně podařil i další velký úlovek. V roce 1976 si američtí biochemikové CELIA a JOSEPH BONAVENTUROVI nechali patentovat miniaturní přístroj na získávání kyslíku z vody.

Pracuje s využitím hemoglobinu (červené krevní barvivo schopné vázat na sebe kyslík – pozn. red.) a pro potápěče má velikost běžné knihy. Dá se ale využít i ve velkém a v ponorce s posádkou 150 mužů zabere třímetrový prostor.

Americká společnost Aquantic nabídla za patentová práva milion dolarů. Bonaventurovi odmítli. Kolik asi nabídli vojáci?

MÁ SE NÁS MOŘE BÁT?

Dýchání pod vodou zůstane pro obyčejného člověka zřejmě ještě dlouho nedostižným snem. To si ale lidstvo po staletí říkalo o létání, o vozech bez koní či o rozhovoru na vzdálenost tisíců kilometrů. Jednou s sebou k moři možná budeme vozit místo šnorchlu umělé žábry, pokud si je za mírný poplatek nenecháme rovnou implantovat.

Každý z nás bude moci nahlédnout do mořských hlubin a strávit tam libovolně dlouhou dobu. Pak buď ale Bůh oceánům milostiv.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Za tajemnými menhiry po Česku
epochaplus.cz

Za tajemnými menhiry po Česku

Česká republika je poseta menhiry různého stáří a...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Dostal facku, že mě bránil
skutecnepribehy.cz

Dostal facku, že mě bránil

Bylo mi šestnáct let. Tatínek...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Skrývá před veřejností své těhotenství?
nasehvezdy.cz

Skrývá před veřejností své...

Herečka JITKA ČVANČAROVÁ...
Největší umělý diamant vznikl v Německu
epochaplus.cz

Největší umělý diamant...

Výzkumníkům z univerzity v Augsburgu se podařilo stvořit...
Šviháním k rychlosti
21stoleti.cz

Šviháním k rychlosti

Nedávná studie, při které vědci využili...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...