30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Vesmír a technologie
Návrat světel z Phoenixu: Nebe nad městem opět ožilo
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 15.4.2020
6.2tis
Políčko z videa zachycující světla v roce 1997, foto: Michael Krzyston
117
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Americký Phoenix je v roce 1997 dějištěm jednoho z nejsenzačnějších masových pozorování UFO. Obyvatelé města pozorují několik světelných bodů vznášejících se nad městem. Z blízké základny k nim startují stíhačky.

Rokem 1997 to ale nekončí. Tajemná světla se do Phoenixu vrací opakovaně. Naposledy se objevila na konci roku 2019.

Políčko z videa zachycující světla v roce 1997, foto: Michael Krzyston Noviny o světlech hojně informovaly, foto: Wikimedia Commons Svědkové i armáda popírají, že by šlo o vojenské světlice. Světla, která se objevila v prosinci 2019, foto: Kerri Burnett
Noviny o světlech hojně informovaly, foto: Wikimedia Commons

Tisíce hlav v arizonské metropoli Phoenix a jeho blízkém okolí se v noci 13. března 1997 obrací směrem k noční obloze. Přihlížející skupiny svědků vzrušeně debatují nad tím, co vlastně vidí. Nad městem se totiž objevilo několik podivných světel, které se téměř nehybně vznáší nad městem.

Vedení města, arizonský guvernér i armáda, která má nedaleko města základnu, se v následujících dnech pokoušejí celou situaci bagatelizovat a pokud možno co nejrychleji zamést pod koberec, aby se na vše brzy zapomnělo.

Jenže tajemná světla mají zřejmě opačné úmysly, neboť se nad Phoenix s rozestupem několika let opakovaně vracejí. A z posledního incidentu na konci roku 2019 je dokonce i armáda bezradná! Jaký je původ těchto světel?

Světla, která se objevila v prosinci 2019, foto: Kerri Burnett

ARMÁDA ÚČAST POPÍRÁ

K nejnovějšímu pozorování dochází koncem roku 2019. Poprvé se světla objeví 8. prosince nad městem Mesa v metropolitní oblasti Phoenixu. Kolem deváté hodiny večer si řada svědků všimne velké světelné koule, ze které vyletí několik menších světel.

Několika přihlížejícím se podaří celý úkaz nafilmovat. „Byla to zamračená noc a mrholilo,“ vzpomíná na příhodu tamní rezidentka Kerri Burnett, která vše sledovala po boku svého snoubence Douga Maiera.

„Najednou jsem viděla jasně zářící oranžové světlo. Nejdřív jsem si myslela, že to je planeta nebo hvězda, a pak jsem si uvědomila, že je to blízko a pohybuje se to směrem k nám. A potom bum! Začalo to vypouštět, oranžové ohnivé koule.“ Koule po několika vteřinách blednou a pozvolna na temném nebi mizí.

Přestože i tentokrát jsou zmíněny světlice k trénování stíhačů, armáda od jevu dává ruce pryč. Federální správa letectví ani Národní garda nedokáží poskytnout vysvětlení a zdroje přímo z nedaleké základny rovněž popírají, že by se světly měla co do činění. Co tedy lidé z Phoenixu natočili?

Svědkové i armáda popírají, že by šlo o vojenské světlice.

SHOW SE OPAKUJE

Ještě podivnější na celém incidentu je, že se téměř totožný scénář opakuje o několik dnů později. Poslední noc roku 2019 snoubenci spatří kouli znovu. „Nemohli jsme tomu uvěřit. Bylo to naprosto stejné plavidlo nebo objekt, jaký jsme viděli od 8.

prosince! Choval se, manévroval a shazoval koule stejně, jako když jsme to viděli minule. Ale tentokrát to udělalo něco nového, co jsme posledně neviděli,“ prohlašuje Burnett a dodává, že to oba poměrně vyděsilo.

„Málem jsem se podělala. Najednou se to extrémně rozzářilo a možná i vypustilo další objekt. Rozsvítilo se to a agresivně to zářilo.“ Pár ještě zdůrazňuje, že to, co viděli, skutečně nemohou být světlice, protože nebylo slyšet žádné letadlo, které by je mohlo vypustit.

Ostatně i letectvo popírá, že by o silvestrovské noci pořádalo jakékoliv cvičení. Co tedy svědkové nad Phoenixem pozorovali?

Foto: Michael Krzyston, Wikimedia Commons, Kerri Burnett
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 2.8tis
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.6tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.1tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 22.9.2022 3.4tis
Výzkum vesmíru zahrnuje řadu incidentů, ze kterých jsou občas obviňovány i mimozemské civilizace. Patří k nim též projekty zacílené na Phobos a Deimos, měsíce planety Mars. Zejména osudy sovětských vesmírných sond Phobos 1 a Phobos 2 jsou do jisté míry stále záhadou! Názvy Phobos a Deimos pocházejí z řecké mytologie. Do češtiny je můžeme přeložit jako […]