Legenda vypráví, že tajuplná kniha Necronomicon je klíčem k branám za hranice trojrozměrného světa. Mýtus Cthulhu pak má líčit historii jakýchsi bohů kosmických pekel. Jedná se o dílo mistrného mystifikátora, nebo se mezi řádky skrývá výpověď o zapomenutých kosmických událostech, které souvisejí s minulostí, a možná i s budoucností planety Země?

Autorství temně působící knihy Necronomicon je přičítáno jistému šílenému magikovi arabského původu Abdulu Alhazredovi. Dílo je prý sepsáno v Damašku kolem roku 730, původně pod názvem Al Azif, a až o dvě století později má být přeloženo do řečtiny.
K pověstem se samozřejmě váže i nezbytně tragický a hrůzný konec údajného autora – byl prý před zraky mnohých svědků rozsápán neviditelnou silou. Je ale tajemný Arab skutečnou historickou postavou a autorem textů?
Pseudonym Alhazred má prý kdysi v dětství používat americký spisovatel Howard Phillips Lovecraft (1890 – 1937), jehož jméno je v souvislosti s Necronomiconem skloňováno ve všech pádech. Termín „Mýtus Cthulhu“ bývá často neprávem přičítán samotnému Lovecraftovi.
Byli to však čtenáři amerického časopisu Weird Tales, na které v únoru roku 1928 velmi zapůsobila povídka Volání Cthulhu, kdo název vymysleli. Označují se jím Lovecraftovy příběhy, které spojuje pověst o prastarých bytostech ze vzdáleného kosmu, obývajících planetu Zemi dávno před lidmi.
Experimentováním s černou magií ztratili tito Prastaří svůj domov, avšak podle legendy stále číhají na druhé straně abyssu – vnějšího prostoru – aby se dostali ze svého vyhnanství a znovu převzali vládu nad Zemí.
Jsme tedy na našem pozemském ostrově plujícím v temnotách stále neprobádaného kosmu zcela v bezpečí?

NESKUTEČNÁ UDÁLOST?
Obdivuhodné dílo vede mnohé okultní badatele k otázce: Byl podivínský spisovatel Howard Phillips Lovecraft pouhým autorem s originální fantazií, nebo měl přístup k tajným zdrojům informací, které inspirovaly a utvářely tzv.
„Mýtus Cthulhu“, který je s Necronomiconem neodmyslitelně spojen? Lovecraftovo vylíčení vzniku Necronomiconu je údajně natolik autentické, že mnozí dokonce věří v autorství podivínského Araba, který se snad měl setkat s některým z Prastarých, a ten mu celý dávný příběh vyprávěl.
Může snad tedy být Mýtus Cthulhu skutečností? Stejně nejistá zůstává i samotná existence tajemného Necronomiconu. O tomto záhadném díle se totiž Lovecraft pouze několikrát zmiňuje, ale ve skutečnosti nikdy nikdo tuto knihu neviděl…

INSPIRACE V BIBLI?
Tajemný Necronomicon má obsahovat mytologii, magické korespondence a zaříkání Prastarých. Podobnosti některých popisovaných událostí nebo magických rituálů s náboženstvím starověkých, magických kultur jsou prý ovšem více než zarážející.
Samotní okultisté vykazují silný sklon k víře, že Lovecraft získává své informace přímým zřením do astrálního světa (údajně jakýsi paralelní svět mimo naši realitu – pozn. red.). Není však docela dobře možné, že se vzdělaný autor jen nechává inspirovat starověkými a biblickými legendami?
Není žádným tajemstvím, že si Lovecraft potrpí na různé literární žertíky a fabulace, které dodávají jeho příběhům punc autenticity a baví okruh spřátelených literátů. Vznikla ve stejném duchu také idea knihy Necronomicon?

DÍLO NOVODOBÝCH OKULTISTŮ
Zapovězená kniha láká i postmoderní okultisty. Ostatně na internetu je dnes volně ke stažení hned několik různých verzí Necronomiconu. Do jaké míry se jejich autoři inspirovali Lovecraftovým dílem a jak dalece popustili uzdu svojí vlastní fantazii?
Nebo se zde snad na některých řádcích skutečně může skrývat tajemné poselství minulosti? Ponechme stranou otázku, zda tento magický systém funguje. Pravdou zůstává, že právě Mýtus Cthulhu a kniha Necronomicon jsou nejpřitažlivější inspirací pro mágy 20.
a 21. století. Nic na tom nemění fakt, že pravost Necronomiconu nebyla nikdy dokázána. Může se jednat jen o detailně promyšlený výmysl? Nebo je snad neuhasínající zájem o tuto mystickou knihu důkazem toho, že zaklínání černé magie, jež má být vylíčené na listech Necronomiconu, skutečně funguje?
Autor článku: Radek Martínek