Macbeth, jedna z nejslavnějších divadelních her věhlasného britského dramatika Williama Shakespeara (1564–1616), je známá po celém světě. Příběh o skotském králi Macbethovi a jeho cílevědomé manželce baví veřejnost dodnes.
Málokdo však ví, že herci vystupující v této hře tím dávají všanc svůj vlastní život. Samotnou hru totiž prý od samého začátku doprovází hrozivá kletba!
Možná právě kletba je důvodem, proč se Macbeth na divadelních prknech, v porovnání s ostatními slavnými dramaty, zas až tak často nehraje.
K podivné tragédii dojde už při jeho premiéře v roce 1606. Tehdy mladík, který má ztělesnit Macbethovu ženu (v té době v divadle nesměly hrát ženy), před premiérou náhle onemocní a dostane vysokou horečku. Hru se přesto rozhodne absolvovat.
V tomto úmyslu mu však zabrání samotná smrt. Několik minut před zahájením představení muž padne v zákulisí na zem a zemře! Přecenil nemocný mladík své síly, nebo by si pro něj smrtka přišla, i kdyby byl zdravý?
Tragédie za tragédií
V roce 1847 v jednom severoanglickém divadle spadne během představení Macbetha při bojové scéně z meče ochranný kryt a jeden z herců je na jevišti probodnut přímo před diváky. O tři týdny později na následky bodného zranění umírá.
V roce 1849 se zase při jednom newyorském představení během hry v divadle strhne tak obrovská bitka, že ji nepřežije 30 diváků! A to zdaleka není všechno!
„Vyřčení názvu hry přináší obrovskou smůlu, která může přinést neštěstí komukoli z divadelního štábu,“ tvrdí britský divadelní archivář Mark Fox. Za dobu, co hra existuje, kletba postihne i ty nejslavnější britské divadelní herce.
Například ve 30. letech 20. století na legendárního Laurence Oliviera (1907–1989) během vystoupení spadne závaží z divadelního provaziště a mine ho jen o několik centimetrů. Stačilo málo a bylo by po něm.
Tato událost se tak dá nazývat štěstí v neštěstí. Toto štěstí však ve 30. letech 20. století nemají jiní herci, kteří ve hře vystupují. Tehdy zemřou hned tři. Kostýmní výtvarník tehdy navíc spáchá z neznámého důvodu po premiéře Macbetha sebevraždu. Proč je kolem této hry tolik smrti?
Scéna s čarodějnicemi
Když se londýnští producenti jednoho dne rozhodnou, že při bojových scénách budou používat skutečné meče, jeden z nich se při boji zlomí a odlétne mezi diváky. V jejich řadách to způsobí takový šok, že jeden muž málem zemře na srdeční kolaps.
Je náhoda, že pouze v souvislosti s Macbethem dochází k těmto tragickým situacím, které se jiným hrám vyhýbají jako čert kříži? Nebo je hra skutečně prokletá? Kde má ale tato kletba svůj původ? „V Macbethovi je scéna s čarodějnicemi.
Prokletí je způsobeno tím, že Shakespeare do hry zahrnul skutečné kletby a rituály z černé magie. To se ale nelíbilo skutečným čarodějnicím, které to braly tak, že hrou veřejně vyzrazuje jejich tajemství,“ objasňuje Fox.
Ze zmíněného důvodu tak prý čarodějnice na hru uvrhly kletbu, která je na ní dodnes přisátá jako klíště. Až tedy někdy půjdete na Macbetha, buďte pro jistotu ostražití. Stát se může všechno…