reklama
5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Náboženství a okultismus
Nejpodivnější mumie světa: Buddhistický mnich zemřel, ale přesto žije dál
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 24.2.2022
2.9tis
Část nádherného kláštera Ivolgin. Foto: Vello Väärtnõu / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
306
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Když v Burjatské republice na Sibiři vzniká v roce 1945 Ivolginský klášter, mnozí této zprávě ani nevěří. Sídlo buddhistických duchovních oficiálně povolené v komunistickém Sovětském svazu!

Část nádherného kláštera Ivolgin. Foto: Vello Väärtnõu / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 V klášteře se skrývá neuvěřitelně zachovalá mumie. Foto: Nikola78rus /  Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Jedna z klášterních budov Ivolginu. Foto: Oleg Bor / Creative Commons - CC BY-SA 4.0

Chrámový komplex se postupně stává vzdělávacím centrem a pokladnicí prastarých buddhistických rukopisů. Tradičně zde také sídlí hlava všech lámů na území Ruska, takzvaný Pandita Khambo. Dnes je ale chrám proslulý především tím, že v jeho prostorách se skrývá jedna z největších záhad současnosti.

Muž, který zemřel, aniž by přestal žít. Malý Daši-Doržo Itigelov se objevuje v burjatské komunitě znenadání. V roce 1857 je zhruba pětiletý chlapec obyčejným chudým pasáčkem krav. Nikdo nezná jeho rodiče.

Hocha odvedou do nejbližšího buddhistického kláštera. O půl století později se Daši-Doržo Itigelov stává hlavou buddhistů v celém Rusku. Nyní je z něj Pandita Khambo láma XII. Stává se uznávanou autoritou a pro svět sepíše více než 50 knih o buddhismu.

Uplyne dalších 10 let. Daši-Doržo Itigelov cítí, že se blíží jeho čas. Usedne do pozice lotosového květu a svolá své učedníky. Žádá po nich, aby pronesli slova staré pohřební modlitby. Ale kdo to kdy slyšel – modlit se za mrtvého, který ještě žije?

Itigelov tedy začíná sám a oni se nesměle přidávají. „Za 75 let se k vám vrátím a budu stejně živý, jako jsem dnes,“ slibuje. Pak během meditace přestane dýchat. Tělo lámy Itigelova je 15. června 1927 umístěno do krychlového sarkofágu z cedrového dřeva.

Starý muž v něm podle svého přání sedí přesně tak, jak tento svět opustil. K poslednímu odpočinku je uložen v mauzoleu Huhe Zurhen, kde spočívají i ostatky jeho předchůdců. Už při pohřbu si všichni kladou otázku:

Co bude za oněch dlouhých 75 let? Vstane Pandita Khambo opravdu z mrtvých?

V klášteře se skrývá neuvěřitelně zachovalá mumie. Foto: Nikola78rus / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

PŘÍSNĚ TAJNÁ EXHUMACE

Lámové to tak dlouho nevydrží. Už v roce 1955 skupina nejvyšších představitelů ruského buddhismu za osobní účasti tehdejšího Pandita Khambo lámy XVII. Darmajeva nahlédne do Itigelovova sarkofágu. Kněz sedí stále v pozici lotosového květu a jeho tělo je netknuté rozkladem.

Lámové mu za příslušných obřadů převléknou nové roucho a uloží mrtvého zpět do mauzolea. Vše proběhne za přísného utajení před úřady. Podruhé se k lámovu hrobu vypraví delegace buddhistických kněží v roce 1973.

Tentokrát ji vede Pandita Khambo láma XIX. Gombojev. Znovu mohou všichni přítomní dosvědčit, že tělo nebožtíka je stále zachovalé. V roce 2002 konečně uplyne doba, kterou Itigelov před smrtí určil pro své zmrtvýchvstání.

Sám Pandita Khambo láma XXIV. Ajušejev přichází 10. září v doprovodu nejvyšších kněží k hrobu svého dávného předchůdce. Sarkofág je definitivně vyzvednut a přenesen do Ivolginského chrámu. Po otevření všichni vydechnou úžasem.

Ani teď, po 75 letech, starý láma vůbec jako mrtvý nevypadá! Pravda, rysy jeho tváře už nejsou, co bývaly, ale pořád je to on. Lámové uloží Itigelova do speciální skleněné vitríny ve druhém patře kláštera. Jen několikrát do roka smějí věřící „živého mrtvého“ spatřit.

Jedna z klášterních budov Ivolginu. Foto: Oleg Bor / Creative Commons – CC BY-SA 4.0

JAK VYPADÁ 75  LET PO POHŘBU?

„Klouby se ohýbají a tkáně jsou na omak měkké jako u živého člověka,“ shrnuje první dojem profesorka Ruské státní humanitní univerzity v Moskvě Galina Jeršovová. Církevní představitelé se velkoryse uvolují poskytnout vzorky k analýze.

Experti tak získají několik Itigelovových vlasů, pár šupinek kůže a dva odstřižky nehtů. Vzorky lámových tkání poté podrobí analýze pomocí jaderné magnetické rezonance. „Na základě výsledků můžeme říci, že tělo odpovídá tělu člověka, který zemřel maximálně před 12 hodinami,“ informuje vedoucí Centra soudního lékařství ruského ministerstva zdravotnictví Viktor Zvjagin.

„Vzorky odebrané 75 let po pohřbu potvrzují, že kůže, vlasy a nehty zesnulého se nijak neliší od živých tkání,“ souhlasí Galina Jeršovová. „Pomocí infračervené spektroskopie jsme prokázali, že bílkovinné frakce mají stejné vlastnosti jako vzorky odebrané živým osobám – našim vlastním zaměstnancům, a dokonce i mně samotnému,“ informuje Viktor Zvjagin.

Sám si ale dobře uvědomuje, že řadu dalších expertíz bude takřka nemožné provést. Rád by použil počítačovou tomografii nebo neutronovou aktivační analýzu. Jenomže z etických a náboženských důvodů lámovo tělo do laboratoře nelze odvézt.

Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 4.7.2022 1.1tis
Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku, přesto byla ve své době ortodoxní židovská sekta známá jako Esejci velmi uznávaná. Jedná se o společenství lidí, kteří měli svá vlastní pravidla a byli silně vzdělaní v astronomii, léčitelství a tajných naukách. To je však jen zlomek toho, co podle legend uměli. Boží, nebo ďáblovy děti? […]
od Dalibor Vrána 3.7.2022 1.9tis
5. srpna 2011 se dvanáctiletý Dale Ostrander ocitá na 25 minut pod hladinou ledového Pacifiku. Když ho záchranáři konečně nachází a vytahují na břeh, nedýchá a jeho srdce nebije. V nemocnici je uveden do umělého spánku, vyhlídky nejsou dobré. Předpokládá se, že mu po takové době bez kyslíku odumřel mozek. Po čtyřech dnech se ale […]
od Jiří Nechanický 2.7.2022 1.6tis
Badatelé v poslední době hledají na stranách Bible důkazy přistání UFO na Zemi. Verše první kapitoly knihy proroka Ezechiela z 6. století před naším letopočtem mluví záhadně: „Viděl jsem, jak se přihnal bouřlivý vítr od severu, veliké mračno a šlehající oheň; okolo něho byla zář a uprostřed ohně jakýsi třpyt oslnivého vzácného kovu.“ Boží zjevení, nebo UFO? Ezechiel […]
od Jiří Nechanický 1.7.2022 825
Kniha Zjevení dráždí lidskou fantazii odedávna. Mnozí v ní spatřují reálnou vidinu přicházejícího konce pozemských časů, který proběhne divoce a nemilosrdně. Mohutný konec světa nás ale čekal podle vykladačů již mnohokrát. Kde se skrývá pravda? Zjevení Janovo neboli Janova Apokalypsa je nejslavnější a zároveň nejděsivější biblickou prorockou knihou. Její jazyk je natolik tajemný a symbolický, že […]
od Filip Appl 1.7.2022 2.4tis
Mitad del Mundo. Takový je španělský název pro střed světa a zároveň místo nacházející se asi 26 kilometrů severně od centra hlavního ekvádorského města Quita. A právě sem míří zástupy turistů, aby se prošli po čáře, která má označovat rovník. Jen pár z nich ale tuší, že skutečný střed světa leží o pár set metrů jinde. […]