reklama
1. října 1958: Začíná fungovat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý jako NASA.
Domů     Reportáže
Auyán Tepui: Co na vrcholu Ďáblovy hory spatřili cestovatelé?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 24.2.2022
2.7tis
Ďáblova hora a její ikonický vodopád, foto Heribert Dezeo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
290
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové.

Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe.

Ďáblova hora a její ikonický vodopád, foto Heribert Dezeo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Auyán Tepui patří mezi největší stolové hory světa, foto Christoph Kühnhanss, CH-3011 BERN / Creative Commons / volné dílo Svědkové na vrcholu a v okolí hory spatřují tvory připomínající plesiosaury, foto Dmitry Bogdanov / Creative Commons / CC BY 3.0

Auyán Tepui v pralese venezuelského Bolívaru patří s vrcholem o rozloze ďábelských 666.9 kilometrů čtverečních, což je rozloha srovnatelná například s Národním parkem Šumava, mezi největší stolové hory světa.

Přes okraj vrcholu se z výšky 979 metrů řítí nejvyšší volný vodopád světa Salto Ángel, pojmenovaný po svém objeviteli. Vodopád poprvé spatřuje americký letec James Crawford Angel (1899–1956) při přeletu nad oblastí v roce 1933.

Během zpáteční cesty v roce 1937 se na vrcholu pokusí přistát, ale jeho letoun uvízne v rozbahněné půdě. Trvá dalších 11 dnů, než se Angelovi a jeho třem spolucestujícím podaří sejít z hory dolů. Některé prameny uvádějí, že tito nedobrovolní průzkumníci při svém putování na náhorní plošině spatřují neznámé tvory.

Promluví o nich ale pouze se svými nejbližšími v obavách, že by jinak byli považováni za blázny. Jsou tato tvrzení pravdivá? A co vlastně mohla čtveřice při sestupu z Auyánu spatřit?

Auyán Tepui patří mezi největší stolové hory světa, foto Christoph Kühnhanss, CH-3011 BERN / Creative Commons / volné dílo

JEZERNÍ PŘÍŠERA

O něco sdílnější se svými zážitky je lotyšský cestovatel Aleksandrs Laime (1911–1994), který se v 50. letech minulého století stává prvním Evropanem, jenž stanul na vrcholu Auyánu. Laime tvrdí, že během své výpravy se jednoho dne ocitá u jezera, v němž spatřuje zvláštního tvora.

Nad hladinou ční jen jeho hlava na dlouhém krku, přesto si je cestovatel jist, že nic podobného nikdy dříve neviděl.

Podobná svědectví z hory v následujících letech přinášejí i další průzkumníci. „Viděl jsem něco jako dlouhý krk plující ke břehu jezera. Po mém návratu domů jsem zjistil, že před lety jeden pilot vrtulníku také spatřil podobného tvora ve zdejších jezerech,“ přidává se brazilský badatel Jose Miguel Pérez Gómez.

Jezerní monstrum zmiňují také místní domorodci, podle jejichž svědectví se tvor nenachází pouze na vrcholu Auyánu, ale také v jezerech či hlubokých řekách v okolním pralese. Tvora všichni popisují shodně.

Na dlouhém krku sedí zploštělá hlava a z jeho oválného trupu místo nohou vyrůstají čtyři mohutné ploutve, díky nimž se dokáže rychle pohybovat pod vodou. Takový popis poměrně přesně vystihuje plesiosaura, který měl z povrchu zemského zmizet před 65 miliony let. Je možné, že přeci jen zcela nezmizel?

ĎÁBLOVA HORA

O tom, že se na vrcholu venezuelské stolové hory může přeci jen skrývat něco, co v lidech budí posvátnou hrůzu, svědčí i její pojmenování hory. Auyán Tepui totiž v jazyce zdejších domorodců znamená Ďáblova hora.

V současnosti Auyán Tepui, zejména pak slavný Angelův vodopád, patří mezi nejvýznamnější turistické atrakce Venezuely a k hoře navzdory neprostupnosti zdejšího pralesa, přitahuje množství návštěvníků. Veřejnosti je otevřen i samotný tajemný vrchol hory, nicméně zprávy o pozorování tvorů podobných dinosaurům od těch, kteří se na vrchol dostali, nepřicházejí.

Přístupné jsou ale jen některé části poměrně rozlehlého vrcholu, zatímco jiné zůstávají člověkem nedotčené, je tedy možné, že se záhadní tvorové jednoduše přesunuli do nepřístupných oblastí hory.

Svědkové na vrcholu a v okolí hory spatřují tvory připomínající plesiosaury, foto Dmitry Bogdanov / Creative Commons / CC BY 3.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 6.9.2022 2.9tis
Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové zprávě žádají veřejnost o pomoc při identifikaci podivného tvora, kterého letos v květnu natočila bezpečnostní kamera tamní zoologické zahrady. Na přiloženém snímku je zachyceno vzpřímené dvounohé stvoření s psími či snad vlčími rysy.     „V temných a časných ranních hodinách dnes 21. května (kolem 1:25 hodin) zachytily bezpečnostní […]
od Eva Soukupová 2.9.2022 2.8tis
Žena, která si vyrazili na túru v přírodě, během procházky narazila na neidentifikovaného tvora. Pohotově se chopila telefonu a začala nahrávat. Její sestra a několik diskutérů na internetu nyní věří, že by na záznamu mohl být zachycen „tasmánský tygr“, psovitá šelma označovaná za vyhynulou.     Jessie Milde se v polovině srpna vydala ve společnosti […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]