Každá země na světě má své pověsti o tajemných tvorech či přízracích. Nejmenší členská země Evropské unie Malta v tomto směru není výjimkou. Skutečně na ostrově číhá duch řádového rytíře?
Je krátce po druhé světové válce a mezi chátrajícími zdmi pevnosti Manoel nacházející se na stejnojmenném ostrůvku na severovýchodě Malty právě pracuje skupina dělníků. Jejich úkolem je odstranit z pevnosti velké kupy suti a kamenů a odkrýt zasypanou kryptu.
Jeden z nich najednou vykřikne a zaprášenou rukavicí ukazuje kamsi Na jednu z hradeb. Když se tam otočí i ostatní, spatří podivnou nezřetelnou postavu, která vypadá, jako by na jejich práci dohlížela.
Zjevení na první pohled připomíná příslušníka slavného Řádu maltézských rytířů – má na sobě totiž onu známou černou tuniku s výrazným bílým křížem na hrudi.
Po chvíli přízrak zmizí, ale později se zjevuje znovu a znovu, a to až do chvíle, než dojde k opravě zasypané krypty. Tím však příběh duchovi černého rytíře teprve začíná. Opravdu se na Maltě zjevuje s přestávkami až do dnešní doby?
STRÁŽCE KRYPTY?
Ačkoliv o přízraku se na Maltě začíná šeptat až ve 20. století, někteří lidé věří, že je jeho původ mnohem starší.
Údajně by mohlo jít o řádového rytíře, který zemřel na ostrůvku Manoel na konci 16. století, kdy bylo toto místo využíváno jako karanténna pro nemocné morem a cholerou.
Další teorií je, že černý rytíř je duchem samotného Antónia Manoela de Vilheny (1663–1736), řádového velmistra a zakladatele pevnosti. Ať už je to jakkoliv, zprávy o jeho pozorování se objevují i po druhé světové válce.
Pozorování muže v černém oděvu a ve zbroji hlásí nejen řada turistů, kteří místo navštíví, ale i mnozí místní obyvatelé. „Když byly ostatky znovu pohřbeny, zjevení zmizelo.
Když pak byla v roce 1980 krypta znovu znesvěcena vandaly, objevil se znovu,“ uvádí britsko-maltská publicistka Lisa Borain. mohlo by nakonec jít o ducha, jehož posláním je střežit ostatky řádových bratří?