22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Záhady historie
Nejstarší vražda v dějinách: Oběť zemřela před 430 000 lety!
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 5.2.2021
4.3tis
315
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Španělští archeologové nejspíš odhalili vůbec nejstarší případ vraždy v lidských dějinách, k němuž došlo před 430 tisíci lety. Z 52 fragmentů se jim podařilo sestavit lebku, která jevila známky násilí, vedoucího ke smrti.

Co se tehdy v Jámě kostí, kde byly ostatky nalezeny, vlastně stalo?

Tato propast se nachází v pohoří Sierra de Atapuerca poblíž města Burgos na severu Španělska, je hluboká 14 metrů. Byly v ní nalezeny kosterní pozůstatky minimálně 28 pravěkých lidí.

KDO JÁMU OBJEVIL?

V srpnu 1976 započala expedice vedená důlním inženýrem Trinidadem de Torres, který se velmi zajímal o fosilie jeskynních medvědů. Dne 12. srpna se skupina dostala k Sima de los Huesos, kde našla lidskou čelist a kosti medvěda Deningerova, předchůdce jeskynního medvěda.

Vědec se zabýval jeskynními medvědy.

K JAKÉMU ÚČELU „JÁMA“ SLOUŽILA?

Po důkladném prozkoumání zlomenin, ke kterým na kostech došlo, opustili vědci teorii o tom, že šlo o obětní místo. Zlomeniny byly totiž způsobeny posmrtně vahou zeminy, která je postupně přikryla. Na kostech se nenašly ani pozůstatky po kousnutí šelmami, ani znaky kanibalismu. Na základě toho se nyní odborníci domnívají, že šlo o jedno z prvních pohřebních míst.

CENNÝ ZDROJ INFORMACÍ O NAŠICH PŘEDCÍCH

V propasti bylo nalezeno 6800 fragmentů lidských kostí a 28 celých koster. To představuje 80 % ze všech kosterních pozůstatků pocházejících z pleistocénu, přesněji z období středního pleistocénu, datovaného v rozmezí 774 až 129 tisíc let před naším letopočtem.

V propasti se nacházely tisíce kostí.

KOMU PATŘILY NALEZENÉ OSTATKY?Podle vědců existoval poslední společný předek moderních lidí a neandertálců před zhruba 760 až 550 000 lety. Z větve, z níž se vyvinuli neandertálci, se pak zhruba před 381 až 473 000 lety vydělili ještě tzv.

denisované. Tato doba zhruba odpovídá stáří kostí, nalezených v Sima de los Huesos (430 000 let). Kostry mají rysy předneandrtálských lidí, jejich mitochondriální DNA je zase velmi blízká denisovanům.

POZORUHODNÁ LEBKA ČÍSLO 17

V roce 2015 vzbudila velký ohlas lebka s pořadovým číslem 17, kterou se odborníkům podařilo dát dohromady z celkem 52 fragmentů. Na čelní kosti nad levým okem jsou v lebce dva otvory, které vědci podrobili zkoumání.

Zjistili, že v okolní kosti nejsou patrné žádné známky hojení, což znamená, že byly příčinou smrti.

Po průzkumu lebky se zjistilo, že se jednalo o vraždu.

ŠLO O NEJSTARŠÍ VRAŽDU DĚJIN?

Taková zranění si ovšem oběť nemohla způsobit sama, a to ani pádem do propasti. Jsou výsledkem dvou úderů tupým předmětem. Vědci se tak domnívají, že jsou plodem mezilidského násilí. Majitel lebky číslo 17 se stal obětí vraždy, která byla spáchána před 430 000 lety.

Vrah byl pravák. „Domníváme se, že smrt tohoto jedince byla násilná. Je velmi nepravděpodobné, že by si někdo prorazil lebku dvakrát na téměř stejném místě,“ uvedla Nohemi Salaová, vědkyně, která kosterní pozůstatky zkoumala.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 22.1.2022 402
Asi nejznámějším neobjeveným pokladem, který je údajně ukryt na našem území, je takzvaný štěchovický poklad. Pátrá se po něm už od 50. let minulého století a dosud jej ještě nikdo nenašel.     Poklad mají tvořit bedny plné nacistických cenností a údajně by se měl nacházet někde v oblasti Hradišťska u středočeských Štěchovic. Hlavní část […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.6tis
Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci přesvědčivé důkazy ohledně existence bájné Babylonské věže. Její reálnou existenci by měla prokázat starověká destička datovaná do dobry cca 2600 let před naším letopočtem, která údajně zobrazuje skutečnou podobu věže. S tímto tvrzením nepřišel žádný religionista, ale výzkumník zaměřený na oblast archeologie. Tajemná destička Destička je […]
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 2.1tis
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.6tis
Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků. K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb. Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v […]
od Dalibor Vrána 19.1.2022 2.7tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]