25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Záhady historie
Nejstarší vražda v dějinách: Oběť zemřela před 430 000 lety!
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 5.2.2021
4.3tis
315
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Španělští archeologové nejspíš odhalili vůbec nejstarší případ vraždy v lidských dějinách, k němuž došlo před 430 tisíci lety. Z 52 fragmentů se jim podařilo sestavit lebku, která jevila známky násilí, vedoucího ke smrti.

Co se tehdy v Jámě kostí, kde byly ostatky nalezeny, vlastně stalo?

Tato propast se nachází v pohoří Sierra de Atapuerca poblíž města Burgos na severu Španělska, je hluboká 14 metrů. Byly v ní nalezeny kosterní pozůstatky minimálně 28 pravěkých lidí.

KDO JÁMU OBJEVIL?

V srpnu 1976 započala expedice vedená důlním inženýrem Trinidadem de Torres, který se velmi zajímal o fosilie jeskynních medvědů. Dne 12. srpna se skupina dostala k Sima de los Huesos, kde našla lidskou čelist a kosti medvěda Deningerova, předchůdce jeskynního medvěda.

Vědec se zabýval jeskynními medvědy.

K JAKÉMU ÚČELU „JÁMA“ SLOUŽILA?

Po důkladném prozkoumání zlomenin, ke kterým na kostech došlo, opustili vědci teorii o tom, že šlo o obětní místo. Zlomeniny byly totiž způsobeny posmrtně vahou zeminy, která je postupně přikryla. Na kostech se nenašly ani pozůstatky po kousnutí šelmami, ani znaky kanibalismu. Na základě toho se nyní odborníci domnívají, že šlo o jedno z prvních pohřebních míst.

CENNÝ ZDROJ INFORMACÍ O NAŠICH PŘEDCÍCH

V propasti bylo nalezeno 6800 fragmentů lidských kostí a 28 celých koster. To představuje 80 % ze všech kosterních pozůstatků pocházejících z pleistocénu, přesněji z období středního pleistocénu, datovaného v rozmezí 774 až 129 tisíc let před naším letopočtem.

V propasti se nacházely tisíce kostí.

KOMU PATŘILY NALEZENÉ OSTATKY?Podle vědců existoval poslední společný předek moderních lidí a neandertálců před zhruba 760 až 550 000 lety. Z větve, z níž se vyvinuli neandertálci, se pak zhruba před 381 až 473 000 lety vydělili ještě tzv.

denisované. Tato doba zhruba odpovídá stáří kostí, nalezených v Sima de los Huesos (430 000 let). Kostry mají rysy předneandrtálských lidí, jejich mitochondriální DNA je zase velmi blízká denisovanům.

POZORUHODNÁ LEBKA ČÍSLO 17

V roce 2015 vzbudila velký ohlas lebka s pořadovým číslem 17, kterou se odborníkům podařilo dát dohromady z celkem 52 fragmentů. Na čelní kosti nad levým okem jsou v lebce dva otvory, které vědci podrobili zkoumání.

Zjistili, že v okolní kosti nejsou patrné žádné známky hojení, což znamená, že byly příčinou smrti.

Po průzkumu lebky se zjistilo, že se jednalo o vraždu.

ŠLO O NEJSTARŠÍ VRAŽDU DĚJIN?

Taková zranění si ovšem oběť nemohla způsobit sama, a to ani pádem do propasti. Jsou výsledkem dvou úderů tupým předmětem. Vědci se tak domnívají, že jsou plodem mezilidského násilí. Majitel lebky číslo 17 se stal obětí vraždy, která byla spáchána před 430 000 lety.

Vrah byl pravák. „Domníváme se, že smrt tohoto jedince byla násilná. Je velmi nepravděpodobné, že by si někdo prorazil lebku dvakrát na téměř stejném místě,“ uvedla Nohemi Salaová, vědkyně, která kosterní pozůstatky zkoumala.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 349
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.3tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.6tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.8tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 3.1tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]