18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Neobjasněné události
Hrozivý cadborosaurus, Nessie Tichého oceánu
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 5.2.2021
4.5tis
Vypadá cadborosaurus nějak takto? Foto: pinterest.at
564
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Poblíž pobřeží Kanady a Aljašky se má vyskytovat skoro 20 metrů dlouhé a 300 kilogramů těžké monstrum. A zřejmě se nejedná o osamoceného jedince. Už dříve byly nalezeny jeho ostatky, přesto jsou stále hlášena nová pozorování.

Dokonce je vyslána lovecká výprava, aby se ho pokusila ulovit. Netvor z pacifických hlubin má jméno Cadborosaurus willsi.

Vypadá cadborosaurus nějak takto? Foto: pinterest.at Záliv Cadboro Bay. Foto: onlyinyourstate.com Díváme se na mršinu cadborosaura? Foto: onlyinyourstate.com Kresba cadborosaura. Foto: cadborosaurus.ca
Záliv Cadboro Bay. Foto: onlyinyourstate.com

Snad za to může rozšíření fotoaparátu, snad hororovými filmy podnícená lidská fantazie, ale první fotografie a vážné zmínky o cadborosaurovi se stejně jako v případě lochnesské příšery datují do 30. let minulého století.

Pokud bychom však pátrali déle, zjistíme, že ve skutečnosti už se o „Caddym“, jak je lidově nazýván, ví zhruba 200 až 300 let. Na rozdíl od skotské kolegyně „Nessie“ se však výpovědi svědků tolik nerůzní. A dokonce měl existovat nejeden exemplář mrtvého cadborosaura!

Díváme se na mršinu cadborosaura? Foto: onlyinyourstate.com

PRVNÍ SETKÁNÍ

Jak už bylo řečeno výše, cadborosaurus je v hledáčku kryptozoologů (odborníků na živočichy, jejichž existenci nelze průkazně dokázat – pozn. red.) od 30. let 20. století. Tehdy je tento mořský ještěr (řecky „saurus“) spatřen v zátoce Cadboro Bay poblíž města Victoria v kanadské provincii Britská Kolumbie.

Odsud pak také pochází jeho název. V roce 1937 jsou potom nalezeny ostatky neznámého živočicha v žaludku ulovené velryby. Jsou uloženy v muzeu ve Victorii, ale odsud posléze za záhadných okolností mizí. Ukradl je nějaký sběratel kuriozit, anebo chtěl někdo zabránit tomu, aby se na světlo světa dostala šokující pravdu?

O deset let později je však velmi podobný nález učiněn v blízkém Vancouveru. V obou případech jde o ještěra dlouhého zhruba 17 metrů, s poměrně dlouhým krkem a velkou tlamou. Dále je cadborosaurus vybaven několika páry ploutví a vějířovitým ocasem.

Nejedná se tedy o tvora podobného pravěkému plesiosaurovi, k němuž je přirovnávána „Nessie“, ale spíše o živočicha, který je kombinací úhoře a žraloka. Že to může být právě jeden z těchto běžnějších obyvatel oceánu, se snaží tvrdit skeptičtější vědci. Jenže jedna videonahrávka tyto domněnky vyvrací.

Kresba cadborosaura. Foto: cadborosaurus.ca

JAK ULOVIT CADBOROSAURA?

V roce 2009 rybář Kelly Nash zachytí „Caddyho“ na několikaminutovém záběru z aljašské Nushagak Bay. Nahraje sice jen hřbet, nicméně i to stačí, aby se vyloučilo, že jde o úhoře či žraloka.

Následně se po stopách cadborosaura vydává lovecká výprava. Bohužel neúspěšně. Ještě v předloňském roce je však učiněno další pozorování ostatků podivného tvora podobného velrybě. Pracovník velrybářské stanice a nálezce ostatků James Wakelun by ale přece velrybu poznal.

To co našel, podle něj ale velryba rozhodně nebyla! Co to tedy bylo? Přeživší praještěr, či něco ještě děsivějšího? Inuité, místní domorodí obyvatelé, s cadborosaurem evidentně rovněž mají zkušenost. Na své lodi si malují jeho obrázek, aby byli při plavbách uchráněni před nebezpečím.

Cadborosaurus willsi se totiž zdá být mnohem reálnější hrozbou než slavná lochnesska. Kdo ví, možná ho uloví už příští expedice. Pokud ovšem těch cadborosaurů nepluje ve vodách Tichého oceánu hned několik…

Tomáš Miklica

Foto: pinterest.at, onlyinyourstate.com, cadborosaurus.ca
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]
od Michaela Holubová 13.1.2022 3.4tis
Talentovaná herečka, která je velmi trefně nazývána „Marilyn Monroe“ francouzského filmu, umírá v nedožitých 47 letech. Přes její slávu a bohatství má však Martine Carol osobní život plný zmatků a neklidu…     Pomyslná horská dráha života nešťastné Carol zahrnuje pokus o sebevraždu, zneužívání drog a také čtyři sňatky. V profesním životě se jí nejprve […]
od Pavel Polcar 12.1.2022 2.9tis
Jaroslav Štencl bydlel v přízemí dnes už zbouraného domu v Rolnické ulici v Opavě, kde žil spolu s rodiči, o patro výš bydlela jeho sestra s rodinou. Štencl ji často navštěvoval, když potřebovala pohlídat děti. „Téměř vždy nás ale vzbudil hluk, který přicházel stropem z půdního prostoru. Znělo to, jako když se po podlaze válí […]
od Eva Soukupová 11.1.2022 1.9tis
V roce 1996 v australském hlavním městě zmizela mladá kadeřnice Paula Brown. Policie si dlouho neví rady a tak se zoufalý snoubenec pohřešované obrátí na senzibila. Ten pomocí kyvadla přesně určí, kde se její mrtvé tělo nachází.     Kyvadlo je jedna z nejrozšířenějších a zároveň nejjednodušších magických pomůcek hojně využívaných mnoha esoteriky k mnoha […]