13. srpna 1929: Narodil se indický jogín Prahlad Džani, muž tvrdící, že 80 let nejedl ani nepil.
Domů     Neobjasněné události
Hrozivý cadborosaurus, Nessie Tichého oceánu
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 5.2.2021
4.5tis
Vypadá cadborosaurus nějak takto? Foto: pinterest.at
564
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Poblíž pobřeží Kanady a Aljašky se má vyskytovat skoro 20 metrů dlouhé a 300 kilogramů těžké monstrum. A zřejmě se nejedná o osamoceného jedince. Už dříve byly nalezeny jeho ostatky, přesto jsou stále hlášena nová pozorování.

Dokonce je vyslána lovecká výprava, aby se ho pokusila ulovit. Netvor z pacifických hlubin má jméno Cadborosaurus willsi.

Vypadá cadborosaurus nějak takto? Foto: pinterest.at Záliv Cadboro Bay. Foto: onlyinyourstate.com Díváme se na mršinu cadborosaura? Foto: onlyinyourstate.com Kresba cadborosaura. Foto: cadborosaurus.ca
Záliv Cadboro Bay. Foto: onlyinyourstate.com

Snad za to může rozšíření fotoaparátu, snad hororovými filmy podnícená lidská fantazie, ale první fotografie a vážné zmínky o cadborosaurovi se stejně jako v případě lochnesské příšery datují do 30. let minulého století.

Pokud bychom však pátrali déle, zjistíme, že ve skutečnosti už se o „Caddym“, jak je lidově nazýván, ví zhruba 200 až 300 let. Na rozdíl od skotské kolegyně „Nessie“ se však výpovědi svědků tolik nerůzní. A dokonce měl existovat nejeden exemplář mrtvého cadborosaura!

Díváme se na mršinu cadborosaura? Foto: onlyinyourstate.com

PRVNÍ SETKÁNÍ

Jak už bylo řečeno výše, cadborosaurus je v hledáčku kryptozoologů (odborníků na živočichy, jejichž existenci nelze průkazně dokázat – pozn. red.) od 30. let 20. století. Tehdy je tento mořský ještěr (řecky „saurus“) spatřen v zátoce Cadboro Bay poblíž města Victoria v kanadské provincii Britská Kolumbie.

Odsud pak také pochází jeho název. V roce 1937 jsou potom nalezeny ostatky neznámého živočicha v žaludku ulovené velryby. Jsou uloženy v muzeu ve Victorii, ale odsud posléze za záhadných okolností mizí. Ukradl je nějaký sběratel kuriozit, anebo chtěl někdo zabránit tomu, aby se na světlo světa dostala šokující pravdu?

O deset let později je však velmi podobný nález učiněn v blízkém Vancouveru. V obou případech jde o ještěra dlouhého zhruba 17 metrů, s poměrně dlouhým krkem a velkou tlamou. Dále je cadborosaurus vybaven několika páry ploutví a vějířovitým ocasem.

Nejedná se tedy o tvora podobného pravěkému plesiosaurovi, k němuž je přirovnávána „Nessie“, ale spíše o živočicha, který je kombinací úhoře a žraloka. Že to může být právě jeden z těchto běžnějších obyvatel oceánu, se snaží tvrdit skeptičtější vědci. Jenže jedna videonahrávka tyto domněnky vyvrací.

Kresba cadborosaura. Foto: cadborosaurus.ca

JAK ULOVIT CADBOROSAURA?

V roce 2009 rybář Kelly Nash zachytí „Caddyho“ na několikaminutovém záběru z aljašské Nushagak Bay. Nahraje sice jen hřbet, nicméně i to stačí, aby se vyloučilo, že jde o úhoře či žraloka.

Následně se po stopách cadborosaura vydává lovecká výprava. Bohužel neúspěšně. Ještě v předloňském roce je však učiněno další pozorování ostatků podivného tvora podobného velrybě. Pracovník velrybářské stanice a nálezce ostatků James Wakelun by ale přece velrybu poznal.

To co našel, podle něj ale velryba rozhodně nebyla! Co to tedy bylo? Přeživší praještěr, či něco ještě děsivějšího? Inuité, místní domorodí obyvatelé, s cadborosaurem evidentně rovněž mají zkušenost. Na své lodi si malují jeho obrázek, aby byli při plavbách uchráněni před nebezpečím.

Cadborosaurus willsi se totiž zdá být mnohem reálnější hrozbou než slavná lochnesska. Kdo ví, možná ho uloví už příští expedice. Pokud ovšem těch cadborosaurů nepluje ve vodách Tichého oceánu hned několik…

Tomáš Miklica

Foto: pinterest.at, onlyinyourstate.com, cadborosaurus.ca
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 1.3tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.4tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 2.6tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.0tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]
od Jan Kukrál 9.8.2022 1.7tis
Více než 60 pozorování velké kočkovité šelmy s černou srstí a žlutě žhnoucíma očima dalo v britském hrabství Cornwall vzniknout historkám o nadpřirozeném stvoření, které se plíží vřesovištěm Bodmin Moor. Prý ohrožuje lidi i zvěř a ze všeho nejvíc připomíná černého pantera. Roku 1995 na základě mnoha svědeckých výpovědí nařídí oficiální vyšetřování dokonce i britská […]