18. června 1953: Skákající Jack, obdoba českého Péráka, je třemi svědky spatřen v americkém Houstonu.
Domů     Nejtajemnější bytosti a tvorové Česka: Pouhé mýty, či skutečnost?
Nejtajemnější bytosti a tvorové Česka: Pouhé mýty, či skutečnost?
od 22.5.2023
3.2tis
Nad Českem měli kdysi poletovat okřídlení hadi, foto Edward Topsell – Karl Shuker / Creative Commons / volné dílo
313
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

V Česku koluje řada mýtů a pověstí, v nichž vystupují zvláštní tvorové. Kteří jsou ty nejznámější? A jde opravdu jen o bájná stvoření?

Nad Českem měli kdysi poletovat okřídlení hadi, foto Edward Topsell – Karl Shuker / Creative Commons / volné dílo Na Kašperku návštěvníky děsí šplhavec, foto Jiří Strašek / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Bludičky mohou člověka zavést do záhuby, foto Pixabay

Jiskrnáč: Co je zač okřídlený, pestrobarevný had?

Má se vyskytovat na východě naší republiky a na Moravě. Říká se mu Jiskrnáč a jde o barevného a dokonce okřídleného hada. Jak uvádí redaktor a pedagog Antonín Šolta:

„Když se takový had vyhřívá na slunci ‚tak hraje třema barvama, až oči z toho přecházejí.’“ Na našem území byl spatřován především v 19. století. V roce 1894 byl údajně viděn na Rychnovsku, kde ho pozorovala jistá Františka Jungrová.

Ta dosvědčovala, že hada doprovázelo i jakési zvonění a létaly prý kolem něj jiskry. Podle legend se v Jiskrnáče změní had, kterého už sedm let nikdo neviděl. Může na tom něco být?

Swiza: Nebezpečná stařena ze Šumavy

Pokud zavítáte na Šumavu, měli byste si dát pozor zejména na jednu bytost, která se tu údajně vyskytuje. Říká se jí Swiza, a pokud ji prý potkáte, znamená to, že se blíží nějaká katastrofa.

Vypadá jako vrásčitá stařena, která je oblečená ve vlčí kůži a na hlavě má jelení parohy. Také prý neváhá útočit, přičemž ohroženi jsou především mladí a atraktivní lidé. Ty Swiza na místě promění v kámen. Jaké je pozadí těchto pověstí?

Údajně se její přítomností v šumavských lesích vysvětlovala záhadná zmizení, k nimž dříve někdy docházelo. Navíc, každé hory musejí mít svého „strážce“ a Šumava není výjimkou.

Na Kašperku návštěvníky děsí šplhavec, foto Jiří Strašek / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Na Kašperku návštěvníky děsí šplhavec, foto Jiří Strašek / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Šplhavec: Děsivý přízrak Kašperku

Má mrtvolné vzezření, leze po hradních zdech šumavského hradu Kašperk a prý lační po krvi turistů. To je přízrak zvaný Šplhavec. Podle pověstí dokonce neváhá návštěvníky trhat na kusy!

Žádné důkazy o takových událostech sice nemáme, průvodci na Kašperku však na hradě v minulosti vídali podivné úkazy. Údajně se jednalo o zjevení, která odpovídala popisu Šplhavce. Může snad na legendách být něco pravdy?

Had hvízdák: Tajemný hadí král

Napříč českou historií se objevují vyprávění o zvláštním hadovi, který se vyznačuje vyluzováním zvuku, jenž připomíná hvízdání. Údajně je podobný užovce, ale jeho tělo pokrývají stříbrné, zlaté, někdy prý i duhové šupiny.

Bývá zavěšen na větvích stromů, ze kterých skáče na své oběti. Podle svědectví má mít na hlavě korunku, proto se mu říká hadí král. Přestože vyprávění o hadovi se zdají být jasnými pohádkami, mnoho lidí je o jeho existenci přesvědčeno.

Bludičky mohou člověka zavést do záhuby, foto Pixabay
Bludičky mohou člověka zavést do záhuby, foto Pixabay

Bludičky: Záhadná světla z českých lesů

Jde prý o duše zemřelých, kteří z tohoto světa byli sprovozeni násilnou smrtí. Často prý zejména děti, jež zemřely ještě předtím, než byly pokřtěny. Projevují se jako světélka objevující se v bažinách, močálech, ale také třeba v lesích či na hřbitovech.

To jsou bludičky, fenomén známý po celém světě, který je ale hojně rozšířen i v Česku. Vědecké vysvětlení je, že jde o světlušky, unikající metan, či statickou elektřinu.

Štrakakal: Skřítek z Lokte

Známou bájnou postavičkou Česka je Štrakakal, rozcuchaný mužík, který se má vyskytovat v západočeském Lokti. Říká se, že mívá dlouhý šat, v jedné ruce drzí knihu a ve druhé hřeben. Honí prý hlavně rozcuchané děti.

Snaží se je učesat a do toho je bije knihou do zad. Úsměvná historka se v kraji velice proslavila a Štrakakalovi je věnována i část expozice na zámku Loket.

Kuhán: Předpovídá počasí?

Zejména v oblasti Tetína se měl vyskytovat bájný pták zvaný Kuhán, který prý byl charakteristický voláním kuhů-kuhů. Mezi lidmi se v minulých stoletích vyprávělo, že pokud se jeho hlas ozýval ze skal, znamenalo to, že bude pršet.

Když naopak přicházelo z lesa, značilo to teplé počasí. Kuhán je prý veliký jako house a jeho peří má černé zbarvení. Je to masožravec, rád prý požírá žáby a hady. Člověku by však údajně neublížil. Mohl Kuhán opravdu existovat? Možná prý šlo o sovu, to však odporuje několika jeho popisům.

Foto: Creative Commons a Pixabay
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 18.6.2024 380
Britské ostrovy se mohou těšit jedním z nejznámějších světových kryptidů. Ano, jde o legendární Nessie ze skotského jezera Loch Ness. Poněkud ve stínu zájmu pak leží informace, že i v dalších jezerech Spojeného království se mohu nacházet záhadní tvorové. Příkladem je jezero Windermere v hrabství Cumbria. Pod hladinou tohoto jezera by měl být domov
od 17.6.2024 1.2tis
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S jakými nevysvětlitelnými jevy se tu lidé setkali?     Po celém světě se nacházejí místa, před kterými je údajně nutné mít se na pozoru. Často j
od 17.6.2024 2.0tis
Lékaři po sobě vrhají bezradné pohledy. Už desátým dnem v kuse pozorují meditujícího indického jogína Prahlada Janiho, který je podrobován velmi neobvyklému experimentu, během kterého nesmí jíst ani pít. Jaké je překvapení vědců, když stařičký muž náročný úkol bez problémů splní. On sám však nad výsledkem testu jen mávne rukou. „Bez potravy žiji už 70 let,“ prohlásí klidně.  [gallery ids="12903
od 14.6.2024 3.4tis
Nekonečná dálka oceánu v lidech přirozeně vzbuzuje velký respekt. Respekt, který ještě podtrhují různé lodní havárie a zmizení. A ať už se týkají slavných plavidel nebo lodí, o kterých prakticky nic nevíme, jedno mají společné: Nejasnou příčinu a záhadný průběh plný obětí i hrdinů. Ponořte se s námi do hlubin nejpodivuhodnějších námořních katastrof. [gallery ids="129074,129117,129116,129118,129
od 13.6.2024 2.8tis
Americký psychiatr českého původu Stanislav Grof se proslavil výzkumem změněných stavů vědomí a vynálezem holotropního dýchání. To je terapeutická metoda, která prý za pomoci řízeného dýchání umožňuje lidem navrátit se do období před narozením, nebo dokonce do minulého života. Opravdu funguje?   Stanislav Grof (*1931) získal vzdělání na L
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Štěstí nepronásledujte, uteče vám
panidomu.cz
Štěstí nepronásledujte, uteče vám
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi