13. srpna 1929: Narodil se indický jogín Prahlad Džani, muž tvrdící, že 80 let nejedl ani nepil.
Domů     Neobjasněné události
Největší postrach upírů: Kdo jim jde po krku?
Filip Appl
od Filip Appl 2.9.2021
4.2tis
Existují upíři a jejich lovci? Foto: Pixabay
267
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Už od starověku se mezi lidmi vypráví příběhy o tvorech, kteří po nocích vystupují z hrobů a sají krev nicnetušícím obětem. A stejně tak se vypráví i o těch, kteří se snaží ostatní před upíry chránit nebo s nimi přímo bojují. Někteří skutečně žili, jiné bychom však v historických záznamech hledali marně.

Existují upíři a jejich lovci? Foto: Pixabay V Černé Hoře se bojovníkům s temnými silami říkalo zduhačové. Jedním takovým měl být i voják Marko Miljanov Popović (1833–1901). Foto: Creative Commons/Volné dílo Temní tvorové opouštějící v noci své hroby děsí dodnes. Foto: Pixabay Příběhy o upírech a jejich lovcích najdeme téměř ve všech kulturách. Foto: Pixabay

Je půlnoc. na skalnatý kopec ztracený kdesi ve slovinských horách právě šplhá bosý muž s rozevlátými vlasy. Když je na vrcholku, vzhlédne k noční obloze, na které visí měsíc v úplňku. Jeho rituální volání neslyší nikdo z vesnic pod horami.

Přesto jde o důležitý obřad, který má jejich obyvatele chránit před zlovolnými démony a upíry vylézajícími po nocích z hrobů. Onen muž je doma označován slovem kresnik a jeho okolí věří, že má velkou nadpřirozenou moc, s jejíž pomocí je dokáže ochránit.

V zemích jihovýchodní Evropy, kde je víra v upíry vůbec nejrozšířenější, je jeho poslání naprosto zásadní. Podle italského historika Carla Ginzburga jsou přitom upíři těmi největšími protivníky.

Jeden kresnik měl údajně vždy chránit jedno konkrétní území či jeden rod a jeho soupeřem měl zpravidla být jeden konkrétní upír. A podobně tomu je po staletí i v jiných zemích. V dnešní Černé Hoře a v západním Srbsku chránili lid tzv.

zduhačové a v Maďarsku zase třeba benandanti. Jak je to ovšem s lovci upírů v současnosti a v dalších koutech světa?

V Černé Hoře se bojovníkům s temnými silami říkalo zduhačové. Jedním takovým měl být i voják Marko Miljanov Popović (1833–1901). Foto: Creative Commons/Volné dílo

VAMPIROLOGIE NA VZESTUPU

„Upíři opouštějí své hroby v noci. Útočí na lidi, kteří spí pokojně ve svých postelích. Vysají jim všechnu krev z těla, zničí je. Vybírají si muže, ženy i děti bez ohledu na pohlaví i věk,“ píše v roce 1733 ve své slavné práci německý učenec John Heinrich Zopfius, který se věnuje studiu srbských upírů a během svého života se vydává na důležitou expedici také do Srbska a Bulharska.

Právě jeho osoba tak vytváří pomyslný most mezi výše popsanými lidovými ochránci a moderními badateli, kterým dala populární kultura název lovci upírů. Často jde o osobnosti, o nichž toho víme velmi málo.

To platí nejen o zmíněném Johnu Zopfiusovi, ale třeba i o anglickém reverendovi  Mongague Summersovi (1880-1948), který je dodnes považován za jednoho z nejdůležitějších badatelů na poli vampirismu.

Ačkoliv byl sám hlavně teoretik, mnozí lidé věří, že se s upíry několikrát střetl a že některé dokonce sám zničil.

Temní tvorové opouštějící v noci své hroby děsí dodnes. Foto: Pixabay

SKUTEČNÍ LOVCI UPÍRŮ?

Studium démonů, upírů, vlkodlaků a dalších temných bytostí. To byl hlavní zájem zmíněných osobností. Jen sotva si lze představit, že se v hluboké noci vkrádají do krypty s osikovým kůlem v jedné a křížem v druhé ruce.

Jenže někteří badatelé věří, že i takoví lidé existovali a dost možná stále existují. Tito lovci upírů mají být částečně exorcisté, částečně lidé zdatní v boji nebo alespoň plní odvahy, aby se vydávali i na ta nejtemnější místa.

Ví se o nich jen velmi málo a i těch pár jmen, která známe, obestírá mlha nejasností. To platí i o bájném ochránci zvaném Twelve String Digby, který údajně chrání obyvatele Anglie v 17. století.

V Austrálii má zase v první polovině 19. století působit muž jménem James Godfrey specializující se na vracení nemrtvých a upírů do jejich hrobů.

V Japonsku v 15. století zase tuto činnost vykonává legendární samuraj  Thoshihiko Kamiyama a ve Spojených státech 19. století zase jistý John Averill. Patří tato jména jen fiktivním osobám, nebo mají i ony vzory v opravdových postavách?

Příběhy o upírech a jejich lovcích najdeme téměř ve všech kulturách. Foto: Pixabay

ZNIČIL UPÍRA Z HIGHGATE?

Existuje ovšem jedno jméno, o kterém toho víme mnohem víc a které je s potíráním upírů a zaháněním zlých démonů a duchů neodmyslitelně spojeno. Řeč je o anglickém exorcistovi jménem Sean Manchester.

Ten je aktivní především v 70. letech minulého století, kdy objíždí nejrůznější místa a podle vlastních slov bojuje s upíry. Jeho nejslavnějším případem je ničení prastarého upíra na londýnském hřbitově Highgate.

Právě tam se prý po nějakém rituálu černé magie probudil k životu středověký rumunský šlechtic, který začal terorizovat okolí. Manchester se na místo vydává několikrát a navzdory zákazům ze strany úřadů pátrá po ostatcích údajného upíra. Ve své knize později tvrdí, že nakonec uspěl.

„Spalující divoké oči pod černým obočím na nás hleděly s pekelným výrazem. Ústa měl stále stažená do krutého výrazu a rty stažené daleko dozadu, jako by nedokázal schovat ostré bílé zuby,“ píše o svém setkání s krvežíznivým tvorem.

Jde o pouhý výmysl pro bulvání média, nebo se Manchester opakovaně střetával se skutečnými upíry?

Sean Manchester měl údajně zničit upíra na hřbitově Highgate. Foto: Panyd/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 1.3tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.4tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 2.6tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.0tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]
od Jan Kukrál 9.8.2022 1.7tis
Více než 60 pozorování velké kočkovité šelmy s černou srstí a žlutě žhnoucíma očima dalo v britském hrabství Cornwall vzniknout historkám o nadpřirozeném stvoření, které se plíží vřesovištěm Bodmin Moor. Prý ohrožuje lidi i zvěř a ze všeho nejvíc připomíná černého pantera. Roku 1995 na základě mnoha svědeckých výpovědí nařídí oficiální vyšetřování dokonce i britská […]