Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Největší postrach upírů: Kdo jim jde po krku?

Už od starověku se mezi lidmi vypráví příběhy o tvorech, kteří po nocích vystupují z hrobů a sají krev nicnetušícím obětem. A stejně tak se vypráví i o těch, kteří se snaží ostatní před upíry chránit nebo s nimi přímo bojují.

Někteří skutečně žili, jiné bychom však v historických záznamech hledali marně.

Je půlnoc. na skalnatý kopec ztracený kdesi ve slovinských horách právě šplhá bosý muž s rozevlátými vlasy. Když je na vrcholku, vzhlédne k noční obloze, na které visí měsíc v úplňku. Jeho rituální volání neslyší nikdo z vesnic pod horami.

Přesto jde o důležitý obřad, který má jejich obyvatele chránit před zlovolnými démony a upíry vylézajícími po nocích z hrobů. Onen muž je doma označován slovem kresnik a jeho okolí věří, že má velkou nadpřirozenou moc, s jejíž pomocí je dokáže ochránit.

V zemích jihovýchodní Evropy, kde je víra v upíry vůbec nejrozšířenější, je jeho poslání naprosto zásadní. Podle italského historika Carla Ginzburga jsou přitom upíři těmi největšími protivníky. Jeden kresnik měl údajně vždy chránit jedno konkrétní území či jeden rod a jeho soupeřem měl zpravidla být jeden konkrétní upír.

A podobně tomu je po staletí i v jiných zemích. V dnešní Černé Hoře a v západním Srbsku chránili lid tzv. zduhačové a v Maďarsku zase třeba benandanti. Jak je to ovšem s lovci upírů v současnosti a v dalších koutech světa?

V Černé Hoře se bojovníkům s temnými silami říkalo zduhačové. Jedním takovým měl být i voják Marko Miljanov Popović (1833–1901). Foto: Creative Commons/Volné dílo
VAMPIROLOGIE NA VZESTUPU

„Upíři opouštějí své hroby v noci. Útočí na lidi, kteří spí pokojně ve svých postelích. Vysají jim všechnu krev z těla, zničí je. Vybírají si muže, ženy i děti bez ohledu na pohlaví i věk,“ píše v roce 1733 ve své slavné práci německý učenec John Heinrich Zopfius, který se věnuje studiu srbských upírů a během svého života se vydává na důležitou expedici také do Srbska a Bulharska.

Právě jeho osoba tak vytváří pomyslný most mezi výše popsanými lidovými ochránci a moderními badateli, kterým dala populární kultura název lovci upírů. Často jde o osobnosti, o nichž toho víme velmi málo.

To platí nejen o zmíněném Johnu Zopfiusovi, ale třeba i o anglickém reverendovi Mongague Summersovi (1880-1948), který je dodnes považován za jednoho z nejdůležitějších badatelů na poli vampirismu. Ačkoliv byl sám hlavně teoretik, mnozí lidé věří, že se s upíry několikrát střetl a že některé dokonce sám zničil.

Temní tvorové opouštějící v noci své hroby děsí dodnes. Foto: Pixabay
SKUTEČNÍ LOVCI UPÍRŮ?

Studium démonů, upírů, vlkodlaků a dalších temných bytostí. To byl hlavní zájem zmíněných osobností. Jen sotva si lze představit, že se v hluboké noci vkrádají do krypty s osikovým kůlem v jedné a křížem v druhé ruce.

Jenže někteří badatelé věří, že i takoví lidé existovali a dost možná stále existují. Tito lovci upírů mají být částečně exorcisté, částečně lidé zdatní v boji nebo alespoň plní odvahy, aby se vydávali i na ta nejtemnější místa.

Ví se o nich jen velmi málo a i těch pár jmen, která známe, obestírá mlha nejasností. To platí i o bájném ochránci zvaném Twelve String Digby, který údajně chrání obyvatele Anglie v 17. století.

V Austrálii má zase v první polovině 19. století působit muž jménem James Godfrey specializující se na vracení nemrtvých a upírů do jejich hrobů.

V Japonsku v 15. století zase tuto činnost vykonává legendární samuraj Thoshihiko Kamiyama a ve Spojených státech 19. století zase jistý John Averill. Patří tato jména jen fiktivním osobám, nebo mají i ony vzory v opravdových postavách?

Příběhy o upírech a jejich lovcích najdeme téměř ve všech kulturách. Foto: Pixabay
ZNIČIL UPÍRA Z HIGHGATE?

Existuje ovšem jedno jméno, o kterém toho víme mnohem víc a které je s potíráním upírů a zaháněním zlých démonů a duchů neodmyslitelně spojeno. Řeč je o anglickém exorcistovi jménem Sean Manchester.

Ten je aktivní především v 70. letech minulého století, kdy objíždí nejrůznější místa a podle vlastních slov bojuje s upíry. Jeho nejslavnějším případem je ničení prastarého upíra na londýnském hřbitově Highgate.

Právě tam se prý po nějakém rituálu černé magie probudil k životu středověký rumunský šlechtic, který začal terorizovat okolí. Manchester se na místo vydává několikrát a navzdory zákazům ze strany úřadů pátrá po ostatcích údajného upíra.

Ve své knize později tvrdí, že nakonec uspěl.

„Spalující divoké oči pod černým obočím na nás hleděly s pekelným výrazem. Ústa měl stále stažená do krutého výrazu a rty stažené daleko dozadu, jako by nedokázal schovat ostré bílé zuby,“ píše o svém setkání s krvežíznivým tvorem.

Jde o pouhý výmysl pro bulvání média, nebo se Manchester opakovaně střetával se skutečnými upíry?

Sean Manchester měl údajně zničit upíra na hřbitově Highgate. Foto: Panyd/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Foto: Creative Commons, Pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kletba staré ženy nikoho nešetřila!
skutecnepribehy.cz

Kletba staré ženy nikoho...

Ten dům jsme koupili levně....
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Strojaři představili už 6. generaci studentské formule
21stoleti.cz

Strojaři představili už 6....

V předvečer dubajského EXPA, kde se závěrem...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...