20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Neobjasněné události
Největší postrach upírů: Kdo jim jde po krku?
Filip Appl
od Filip Appl 2.9.2021
4.2tis
Existují upíři a jejich lovci? Foto: Pixabay
267
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Už od starověku se mezi lidmi vypráví příběhy o tvorech, kteří po nocích vystupují z hrobů a sají krev nicnetušícím obětem. A stejně tak se vypráví i o těch, kteří se snaží ostatní před upíry chránit nebo s nimi přímo bojují. Někteří skutečně žili, jiné bychom však v historických záznamech hledali marně.

Existují upíři a jejich lovci? Foto: Pixabay V Černé Hoře se bojovníkům s temnými silami říkalo zduhačové. Jedním takovým měl být i voják Marko Miljanov Popović (1833–1901). Foto: Creative Commons/Volné dílo Temní tvorové opouštějící v noci své hroby děsí dodnes. Foto: Pixabay Příběhy o upírech a jejich lovcích najdeme téměř ve všech kulturách. Foto: Pixabay

Je půlnoc. na skalnatý kopec ztracený kdesi ve slovinských horách právě šplhá bosý muž s rozevlátými vlasy. Když je na vrcholku, vzhlédne k noční obloze, na které visí měsíc v úplňku. Jeho rituální volání neslyší nikdo z vesnic pod horami.

Přesto jde o důležitý obřad, který má jejich obyvatele chránit před zlovolnými démony a upíry vylézajícími po nocích z hrobů. Onen muž je doma označován slovem kresnik a jeho okolí věří, že má velkou nadpřirozenou moc, s jejíž pomocí je dokáže ochránit.

V zemích jihovýchodní Evropy, kde je víra v upíry vůbec nejrozšířenější, je jeho poslání naprosto zásadní. Podle italského historika Carla Ginzburga jsou přitom upíři těmi největšími protivníky.

Jeden kresnik měl údajně vždy chránit jedno konkrétní území či jeden rod a jeho soupeřem měl zpravidla být jeden konkrétní upír. A podobně tomu je po staletí i v jiných zemích. V dnešní Černé Hoře a v západním Srbsku chránili lid tzv.

zduhačové a v Maďarsku zase třeba benandanti. Jak je to ovšem s lovci upírů v současnosti a v dalších koutech světa?

V Černé Hoře se bojovníkům s temnými silami říkalo zduhačové. Jedním takovým měl být i voják Marko Miljanov Popović (1833–1901). Foto: Creative Commons/Volné dílo

VAMPIROLOGIE NA VZESTUPU

„Upíři opouštějí své hroby v noci. Útočí na lidi, kteří spí pokojně ve svých postelích. Vysají jim všechnu krev z těla, zničí je. Vybírají si muže, ženy i děti bez ohledu na pohlaví i věk,“ píše v roce 1733 ve své slavné práci německý učenec John Heinrich Zopfius, který se věnuje studiu srbských upírů a během svého života se vydává na důležitou expedici také do Srbska a Bulharska.

Právě jeho osoba tak vytváří pomyslný most mezi výše popsanými lidovými ochránci a moderními badateli, kterým dala populární kultura název lovci upírů. Často jde o osobnosti, o nichž toho víme velmi málo.

To platí nejen o zmíněném Johnu Zopfiusovi, ale třeba i o anglickém reverendovi  Mongague Summersovi (1880-1948), který je dodnes považován za jednoho z nejdůležitějších badatelů na poli vampirismu.

Ačkoliv byl sám hlavně teoretik, mnozí lidé věří, že se s upíry několikrát střetl a že některé dokonce sám zničil.

Temní tvorové opouštějící v noci své hroby děsí dodnes. Foto: Pixabay

SKUTEČNÍ LOVCI UPÍRŮ?

Studium démonů, upírů, vlkodlaků a dalších temných bytostí. To byl hlavní zájem zmíněných osobností. Jen sotva si lze představit, že se v hluboké noci vkrádají do krypty s osikovým kůlem v jedné a křížem v druhé ruce.

Jenže někteří badatelé věří, že i takoví lidé existovali a dost možná stále existují. Tito lovci upírů mají být částečně exorcisté, částečně lidé zdatní v boji nebo alespoň plní odvahy, aby se vydávali i na ta nejtemnější místa.

Ví se o nich jen velmi málo a i těch pár jmen, která známe, obestírá mlha nejasností. To platí i o bájném ochránci zvaném Twelve String Digby, který údajně chrání obyvatele Anglie v 17. století.

V Austrálii má zase v první polovině 19. století působit muž jménem James Godfrey specializující se na vracení nemrtvých a upírů do jejich hrobů.

V Japonsku v 15. století zase tuto činnost vykonává legendární samuraj  Thoshihiko Kamiyama a ve Spojených státech 19. století zase jistý John Averill. Patří tato jména jen fiktivním osobám, nebo mají i ony vzory v opravdových postavách?

Příběhy o upírech a jejich lovcích najdeme téměř ve všech kulturách. Foto: Pixabay

ZNIČIL UPÍRA Z HIGHGATE?

Existuje ovšem jedno jméno, o kterém toho víme mnohem víc a které je s potíráním upírů a zaháněním zlých démonů a duchů neodmyslitelně spojeno. Řeč je o anglickém exorcistovi jménem Sean Manchester.

Ten je aktivní především v 70. letech minulého století, kdy objíždí nejrůznější místa a podle vlastních slov bojuje s upíry. Jeho nejslavnějším případem je ničení prastarého upíra na londýnském hřbitově Highgate.

Právě tam se prý po nějakém rituálu černé magie probudil k životu středověký rumunský šlechtic, který začal terorizovat okolí. Manchester se na místo vydává několikrát a navzdory zákazům ze strany úřadů pátrá po ostatcích údajného upíra. Ve své knize později tvrdí, že nakonec uspěl.

„Spalující divoké oči pod černým obočím na nás hleděly s pekelným výrazem. Ústa měl stále stažená do krutého výrazu a rty stažené daleko dozadu, jako by nedokázal schovat ostré bílé zuby,“ píše o svém setkání s krvežíznivým tvorem.

Jde o pouhý výmysl pro bulvání média, nebo se Manchester opakovaně střetával se skutečnými upíry?

Sean Manchester měl údajně zničit upíra na hřbitově Highgate. Foto: Panyd/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 19.1.2022 946
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.7tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.4tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]