O tom, že by měli být vojáci schopni rychlých přesunů, nemusíme obšírněji diskutovat. Jen to nesmí být „přesun“, který je spojován se jménem Gila Peréze, vojáka španělské koloniální armády ve filipínské Manile.
Ten byl během několika vteřin záhadnou silou teleportován až do Mexika. Psal se tehdy rok 1593…
Gil Peréz je už hodně unavený. Jeho hlídka na ochozu manilské pevnosti trvá hodiny a hodiny. Přilba mu připadá těžší než obvykle. Cítí únavu. Na chvíli se opře o zeď. Zavře oči. Když je opět otevře, přijde šok. Je uprostřed rušného cizího města.
Nepoznává jeho budovy, ulice. Připomíná to zlý sen, ze kterého se Gil neumí probudit…
Šokující příběh
Takto to údajně proběhlo. V jednu chvíli zavřete oči v Manile. Když je otevřete, stojíte na Plaza Mayor v hlavním městě Mexika. Voják, která vyprávěl Mexičanům tento podivný příběh, skončil v internaci.
Jeho příběh by byl psychiatrickou diagnózou v současnosti, natož v šestnáctém století. Kdo je to? Šílenec, nějaký blouznivec, výstřední lhář? Gil Peréz se snažil rozumně argumentovat.
Popisoval například, že těsně před jeho nástupem do služby v Manile, zabili piráti filipínského guvernéra. V Mexiku o tom nikdo nevěděl. Za měsíc však připlouvá loď, která zprávu o guvernérově vraždě v inkriminovaný den potvrdí.
To přesvědčí nedůvěřivé mexické úřady, aby vojáka propustily. Gil se vrací zpět na Filipíny.
Mimozemský únos?
Příběh o teleportaci španělského vojáka přes Tichý oceán je v současnosti pevnou součástí mexických folklorních legend.
První verze tohoto příběhu se však objevuje již v roce 1598. Jako vysvětlení mystéria transoceánského přesunu nabídl tehdejší kronikář čarodějnictví. Současní badatelé se kloní i k teorii mimozemského únosu.