V závěru druhé světové války spustilo nacistické Německo obří stavební projekt Riese. Na území tehdejšího Slezska, nyní polské Dolnoslezské vojvodství, vzniklo větší množství tajných podzemních objektů.
Mezi nimi byl největší supertajný komplex s příhodným názvem Wlodarz (Vladař). K čemu měl sloužit?
Celková délka dochovaného podzemního díla je tři kilometry. Šířka vyražených štol dosahuje tří metrů. Podzemí je v hloubce minimálně padesát metrů pod povrchem. Bylo tak bezpečně chráněno i před případným masivním bombardováním. Nutno dodat, že projekt Wlodarz-Vladař nebyl zdaleka stavebně dokončen.
Cíle projektu?
Přesný význam a účel projektu Riese nejsou známé. Týká se to i tajemného podzemí komplexu Vladař.
Již brzy po druhé světové válce se začalo hovořit o tom, že do Slezska mělo být přestěhováno velitelské centrum armády, zároveň je často zmiňováno i útočiště pro vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera.
Rovněž se předpokládá, že v podzemí měla pokračovat nacistická zbrojní výroba, včetně produkce takzvaných zázračných zbraní typu raket V1 a V2.
Badatelé však upozorňují, že tyto informace mohly maskovat skutečné cíle projektu Riese, včetně poslání komplexu Vladař. O co se mohlo jednat? Mezi odborníky i laiky stále probíhají na toto téma četné diskuze.
Záhada století
Objevují se totiž spekulace, že nacisté se velmi zajímali o zdejší uranovou rudu. To vede k domněnkám, že ve slezském podzemí byly naplánovány vývoj a následně i výroba jaderné zbraně.
Zároveň se ozývají hlasy, které zdůrazňují, že pravděpodobně existuje i zatím neobjevená část nacistického podzemí, která by mohla přinést odpovědi na tyto otázky.
Právě v komplexu Vladař byly objeveny podivné značky, které někteří považují za důkaz, že rozřešení celé záhady na nás teprve čeká.
Na podrobnější průzkum za pomoci sofistikovaných přístrojů však stále scházejí adekvátní finanční prostředky. Co skrývá podzemí projektu Riese a komplexu Vladař? Možná největší záhadu minulého století.
Ve hře je také nalezení pokladu nacisty uloupených cenností včetně legendárního zlatého vlaku.