Pokud bychom hledali na planetě místo, které je z hlediska tajemných živočišných druhů opravdovým rájem, byla by to bezpochyby Afrika. Jedním ze záhadných tvorů na africkém kontinentě je i Popobawa, okřídlenec připomínající obřího netopýra.
Jde o nějaký přežívající prehistorický druh? Nebo je démonem, jak tvrdí domorodci?
V 70. letech minulého století se v Tanzanii na východním pobřeží střední Afriky a na přilehlém souostroví Zanzibar lavinově šíří zprávy o tom, že se v zemi na pobřeží objevil legendární tvor Popobawa (v překladu netopýří křídlo).
Reakce obyčejných lidí nemá daleko k panice. Pověrčivé rodiny spí jedině pohromadě, a některé dokonce drží hlídky. Víra v existenci odpudivého tvora, o kterém se neví, zda je zvířetem nebo démonem, je v těchto končinách velmi silná.
Po staletí si lidé předávají děsivé historky, ve kterých hraje Popobawa hlavní roli. Co je ale tento prapodivný létavec zač? Svědci ho popisují jako obřího netopýra, který má na výšku až 140 centimetrů.
Když se vznáší v blízkosti lidí, doprovází ho štiplavý zápach a jeho křídla prý vytvářejí malé vzdušné víry. Řádit má výhradně v Tanzanii a na Zanzibaru a jeho hlavním znakem je jedno velké oko umístěné přesně uprostřed hlavy. Tlama je pak plná ostrých zubů.
Svědectví o setkáních s ním v posledních desetiletích přibývá, lze jim ale věřit?
Jednou za deset let
Americký spisovatel Michael Newton uvádí, že údajná setkání s Popobawou jsou hlášena v několika vlnách se zhruba desetiletou přestávkou až do současnosti.
„Nejrozsáhlejší vlna údajných svědectví přichází v roce 1995. Šíří se skrze celé souostroví, přichází i z Dar es Salaamu a z dalších pobřežních měst Tanzanie,“ uvádí Michael Newton. Co ale tyto cykly znamenají?
Vyráží snad jednou za deset let Popobawa za potravou, přičemž se nevyhnutelně čas od času dostává do kontaktu s lidmi? Kryptozoologové poukazují na to, že vyhladovělý tvor by v takovém případě mohl být agresivní a to i vůči lidem.
Nebo jde vždy o novou generaci podivného létavce? Vše se navíc začíná komplikovat, když budeme pátrat po tom, co vlastně Popobawa provádí. Legendy původního obyvatelstva o tvorovi hovoří jako o démonovi, který napadá hlavně muže.
Útočí jedem?
Že je Popobawa daleko inteligentnějším tvorem, než jsou obyčejná zvířata, dokládají i další očití svědci. Ostatně do dnešní doby jich jsou prý desítky.
„Mnoho hlášení popisuje, že Popobawa k obětem mluvil, vyhrožoval opakovanými útoky, pokud neřeknou všem svým sousedům, co se jim stalo,“ popisuje Michael Newton snahu démona, aby se jeho pověst šířila mezi lidmi.
Pokud ale přistoupíme na to, že jsou tato svědectví věrohodná, můžeme vůbec ještě přemýšlet o tom, že za vším stojí zvíře? Podle kryptozoologů ano. Klíčem k záhadě by podle všeho mohl být jed.
Známe totiž hned několik zvířat se schopností vylučovat silný toxin, který určitými způsoby působí na psychiku obětí. V některých případech může způsobovat závratě, deprese a často také halucinace. Při nich přitom člověk vnímá realitu před sebou úplně jinak. Mohou halucinace obětí i za zvláštní podobu Popobawy?
Islámský původ
Sociologové a psychologové hovoří o tom, že Popobawa je pouhým výplodem fantazie, respektive symptomem tzv. hypnagogie, tedy blouznění mezi sněním a bděním, při kterém člověk zažívá halucinogenní stavy.
Jedním z důkazů této teorie má být i to, že jeho výskyt je hlášen vždy, když se v zemi odehrávají volby nebo jiné významné politické události.
Jenže teorie tvrdící, že Popobawa je pouze výplodem blouznění dnešních Afričanů, dostává trhliny při pohledu na historii islámu. Právě v ní podle amerického záhadologa Benjamina Radforda (*1970) najdeme zmínky o podobné nestvůře.
Příběhy o netopýřím démonovi se prý na Zanzibar dostávají společně s kolonizátory a obchodníky z arabských zemí. „Jedním z důkazů tohoto tvrzení je víra v Korán. Když ho budete držet a recitovat, před Popobawou budete ochránění.
Podobně jako Bible ochrání před křesťanskými démony,“ říká Radford. Podlehla snad celá pobřežní oblast a přilehlé ostrovy nějaké skupinové sugesci?