Druhá světová válka za sebou nechala vedle tragické bilance v podobě milionů mrtvých i řadu podivných či nevysvětlených událostí. Patří mezi ně i tzv. nankingský incident.
Zvláštní zmizení celého praporu čínských vojáků, ke kterému došlo jen pár měsíců po začátku války během čínsko-japonského střetu. Jaký osud ztracené muže potkal?
Válka v Evropě má za sebou své první krvavé tóny. Polsko je zcela v moci nacistů, kteří se začínají rozpínat do další části kontinentu. Jenže ozbrojený konflikt zuří už několik let i v Asii.
Japonská císařská armáda kontroluje stále větší a větší území Číny a při svém postupu páchá ta nejhorší zvěrstva na čínských vojácích i civilním obyvatelstvu. Dne 7. prosince dochází k obklíčení tehdejšího hlavního města Čínské republiky Nankingu.
Zoufalí Číňané se ještě snaží útok dobře koordinované japonské armády narušit. Snaží se tedy držet brány města a pomáhat mají i jednotky strategicky umístěné na okolních kopcích. Jednou z nich je i prapor čínského velitele Li Fu Siena.
Jde o 3000 vojáků, kteří mají držet důležitý most přes řeku Jang-c’-ťiang. Jenže svůj úkol nesplní. Místo toho je potká dodnes plně neobjasněný tajemný osud. Mohli být snad potají přepadeni?
Zmizeli beze stopy
Je večer 9. prosince 1937. Li Fu Sien ještě naposledy kontroluje vojáky schované v zákopech a ujišťuje se, že jsou všechna stanoviště připravená na případný útok. Následně míří na své lůžko, aby si dopřál aspoň pár hodin odpočinku.
„Dne 10. prosince ráno byl velitel probuzen svým zástupcem, který hlásil znepokojivé novinky. Obranná linie prý nereaguje na žádné signály ani volání. Okamžitě byl vyslán tým, aby podivné ticho prozkoumal.
Když vojáci dorazili k obranné linii, zjistili, že je zcela opuštěná,“ uvádí britská archeoložka a publicistka Claudia Mendesová. Velení je v šoku. Není přece možné, aby beze stopy zmizelo několik tisíc mužů! Nic přitom nenasvědčuje tomu, že došlo k přepadení.
Nikde nejsou žádná těla, žádná krev a ani žádné další stopy boje. Na místě jsou nalezeny pouze osobní věci vojáků, zbraně a třeba i várnice se stále ještě teplým čajem.
Hromadná dezerce?
Když je vše oznámeno veliteli, ten má okamžitě jasno. Vojáci přeběhli k nepříteli. Jenže i on záhy usoudí, že je něco takového velmi nepravděpodobné. Vojáci by totiž k Japoncům museli přejít most a na něm by si jich všimly další hlídky rozmístěné v okolí.
Navíc touto dobou už mezi čínskými vojáky traduje, že padnout do japonského zajetí je horší než smrt. Opravdu by se mezi 3000 muži nenašel nikdo, kdo by odmítl vložit se do rukou nenáviděného nepřítele? Do hry se tak dostávají další možnosti.
Například hromadná dezerce. Ta by dávala vzhledem k výše uvedenému smysl. Problém ale je, že ze 3000 zběhlých vojáků by Číňané časem museli někoho objevit.
Navíc stále zůstává problém s mostem, na který bylo dobře vidět a žádnou jinou cestou se tolik lidí nemohlo z kopců tři kilometry od Nankingu vydat. Má tedy celá záhada ještě mnohem tajemnější vysvětlení?
Unesli je mimozemšťané?
Žádné záznamy o přeběhnutí nebo dezerci, žádné informace o tom, že by se někdo z vojáků našel, a vyloučeny jsou i všechny jinak pravděpodobné teorie. Ke slovu se tak dostávají záhadologové.
Někteří kupříkladu věří, že jednotka zmizela po projevu nějaké geofyzikální anomálie. Možná vojáci dokonce skončili v paralelní dimenzi – tedy ve světě, který podle jedné teorie existuje vedle toho našeho, avšak vyvíjí se vlastním způsobem.
Nebo snad šlo o mimozemský únos? Pravdou je, že v oblasti bylo později opravdu pozorováno UFO, které mnozí lidé pokládají za mimozemské lodě operující v našem vzdušném prostoru. Jenže i to je pouze čirou spekulací.
Mnozí skeptici tak kvůli absenci historických důkazů naznačují, že se celá událost dost možná nikdy nestala. Jenže kde se v takovém případě vzal tento tajemný příběh?