Rybář William Johnston se 10. října 1880 projíždí na koni podél pobřeží australského Nového Jižního Walesu, když si všimne si člunu, který uvíznul na skalách jednoho zálivu. Zvědavost mu nedá a vydá se záhadnou věc prozkoumat…
Netrvá dlouho a vyjde najevo, že člun patří pětici mužů, kteří teprve 8. října vypluli z nedalekého městečka Bermagui, aby prozkoumali pobřeží Nového Jižního Walesu a našli tu případná nová ložiska zlata.
Jejich člun ale skončí už po dvou dnech na skaliskách.
Podivný nález v člunu
Na pláži zálivu jsou zbytky ohniště a jídla. Uvnitř člunu zůstaly zásoby potravin, oblečení, kompas, knihy, dýmka i dokumenty. Ale po mužích, vedených geodetem Lamontem Youngem, jako by se slehla zem.
Na místo přijíždí policejní strážník John Berry a při bližším pohledu do člunu tu najde nesrovnalosti. V lodi jsou zvratky, navíc se ukáže, že někdo do trupu vyvrtal několik děr – zevnitř. A záď byla zatížena kameny. Skoro jako by někdo chtěl, aby se člun potopil…
Záhada trvá
Rozjíždí se rozsáhlé pátraní, hledají se svědci a nabízí se tučná odměna za jakékoliv informace. Marně. Policisté se při vyšetřování nemají čeho chytit.
Jediné, co mají, jsou jen bláznivá svědectví (jedno prý pochází přímo od duchů zemřelých výzkumníků), a zprávy v médiích, založené na falešných zvěstech.
Co se pětici výzkumníků stalo? Zavraždil je snad někdo a těla hodil do moře? To nikdo dodnes nezjistil. Místo, kde byl nalezen člun, posléze dostane název Mystery Bay, tedy Záliv tajemství, na památku události, která odnes nedá mnohým spát.