18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Reportáže
Tajný přístav Paldiski
Mirek Brát
od Mirek Brát 2.5.2021
5.6tis
I Finským zálivem procházela v době studené války železná opona.
269
SDÍLENÍ
5.6tis
ZOBRAZENÍ

V dobách Sovětského svazu to bylo uzavřené vojenské město s tajným přístavem. Žilo zde 16 000 lidí. Umístěny zde byly i dva jaderné reaktory. Nyní zde žije pouhých 4000 obyvatel, převážně etnických Rusů. Estonské Paldiski, město mnoha stínů minulosti.

V Paldiski je stále k vidění mnoho objektů ze sovětské vojenské éry. Budova na snímku je bývalý důstojnický klub. Pobřeží u Paldiski. V levé části snímku pozůstatky pevnostního systému Petra Velikého. V pravé části fotografie se pilně činí jeřáby současného  nákladního přístavu.  Útesy nedaleko Paldiski. Stojí zde i nejvyšší maják v Estonské republice.  I Finským zálivem procházela v době studené války železná opona.

Zakladatelem Paldiski byl ruský car Petr Veliký. Na základě jeho osobního přání zde byl v 18. století vybudován přístav, který měl být oporou pro ruské vojenské a obchodní plány v Baltském moři i Finském zálivu.

Rozvoj Paldiski jako běžného přístavního města definitivně skončil po druhé světové válce, kdy bylo Estonsko už jen jednou ze závislých sovětských pobaltských republik.

Útesy nedaleko Paldiski. Stojí zde i nejvyšší maják v Estonské republice.

V 60. letech 20. století je v Paldiski vybudováno supertajné výcvikové středisko pro osádky sovětských jaderných ponorek. Zároveň zde funguje základna pro ponorky klasické dieselo-elektrické koncepce. Ze základny v Paldiski vyplula na svoji misi i sovětská ponorka S-363, která se v roce 1981 stala protagonistou vážného mezinárodního incidentu, když narušila teritoriální vody neutrálního Švédska.

V levé části snímků pozůstatky pevnostního systému Petra Velikého. V pravé části fotografie se pilně činí jeřáby současného nákladního přístavu.

Dlouhé prsty Paldiski

Paldiski se otevřelo světu až v roce 1994, kdy odsud odcházejí sovětští vojáci a dochází k demontáži vojenského vybavení. Ve stejném roce otřese Estonskem i celým světem havárie trajektu na lince z Tallinu do Stockholmu.

Na palubě trajektu Estonia bylo 989 pasažérů a členů posádky. Při potopení lodi našlo 852 z nich smrt ve vlnách Baltského moře.

Pobřeží u Paldiski.

Ačkoli byla oficiální verze vyšetřování uzavřena s tím, že příčinou potopení trajektu byla technická závada, mnohé indicie říkají něco jiného. Existují teorie o tom, že nákladový prostor Estonie byl i zónou černého trhu se zbraněmi sovětské armády, který mělo potopení trajektu narušit.

V jednom naloděném nákladním automobilu pak mohla být převážena bojová jaderná hlavice demontovaná právě v Paldiski.

V Paldiski je stále k vidění mnoho objektů ze sovětské vojenské éry. Budova na snímku je bývalý důstojnický klub.
Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]