Skip to content

Nevyřešené záhady kolem katastrofy Titaniku!

Nejznámější lodní neštěstí všech dob je i po 102 letech stále obestřeno tajemstvím. Existovala skutečně pasažérka cestující v čase? Převážel parník prokletou mumii? Narazil do něj neznámý svítící objekt? Uměl spisovatel Morgan Robertson předvídat budoucnost, když katastrofu Titaniku přesně popsal o 14 let dříve?

1. NEZNÁMÝ SVÍTÍCÍ OBJEKT MÍSTO LEDOVCE?

Anna White seděla v záchranném člunu č. 6 a čekala na pomoc. Najednou u zádi potápějící se lodi uviděla velký svítící objekt. Podívala se na hodinky, bylo přesně 1.40 hodin. Muži říkali, že to jsou světla lodi Carpathia, která je přijela zachránit. „Křičeli jsme radostí a prosili námořníky, aby veslovali, co nejrychleji to jde. Spolu s námi plulo asi deset dalších člunů. Jenže najednou světlo zmizelo. Ukázalo se, že v blízkosti není žádná loď. Carpathia se k nám dostala až před čtvrtou hodinou ranní,“ vypověděla Anna White.

Světlo vidělo několik svědků, kteří si mysleli, že se jedná o loď Carpathia.
TAJEMNÁ LOĎ SE NEOZÝVÁ

O jaké světlo mohlo jít? Ví se, že poblíž Titaniku plula ve vzdálenosti zhruba 8 kilometrů další loď, která přes noc stála v poli ledovců. Mohlo se jednat o norskou loď Samson. Toto plavidlo, jehož identitu se nikdy nepodařilo zjistit, představuje dodnes záhadu. Loď vůbec nereagovala na nouzové vysílání Titaniku – ani na rádio, ani na Morseovu lampu, ani na světlice. V londýnském archivu je ve složce týkající se Titaniku zařazena zpráva amerického astronoma George Harrise. V den, kdy loď narazila do ledovce (14. 4. 1912) informoval Harris o neznámém objektu o průměru asi 80 metrů, který letěl od Měsíce směrem k Zemi. Stejný objekt viděli zřejmě i manželé Stanfordovi z irského Belfastu, kteří novinářům popisovali ohromnou svítící kouli, která se krátce před půlnocí pomalu spouštěla do vod Atlantiku. Zhruba v tu dobu také došlo ke srážce Titaniku s ledovcem.

2. PŘEDPOVĚDĚLA POVÍDKA ZKÁZU TITANIKU?

Na začátku dubna vyrazila luxusní loď Titan na plavbu přes Atlantik. Cestovalo na ní 3000 cestujících, ale loď měla záchranné čluny jen pro třetinu z nich. Nikomu to nevadilo, protože parník byl údajně nepotopitelný. Během plavby loď narazila na ledovec a potopila se. Většina cestujících i posádky utonuli.“ Toto není skutečnost, ale děj povídky Titan, která vyšla v knize Futility (Zbytečnost) v roce 1898, tedy 14 let před vyplutím Titaniku. Napsal ji nepříliš známý americký spisovatel a bývalý námořník Morgan Robertson (1861 – 1915). Trefil se v neuvěřitelném množství detailů.

Povídka o lodi Titanu se nápadně podobá katastrofě, která se stala na Titanicu.

Shoduje se:

 • Titan i Titanic byly přibližně stejně velké: Titanic jen o 20 metrů větší než Titan.
 • Titan i Titanic ztroskotaly poblíž Newfoundlandu.
 • Příčinou ztroskotání byla srážka s ledovcem.
 • Loď byla údajně nepotopitelná a nemělo dost člunů.
 • Srážka s ledovcem je téměř stejná.
 • Titanic plul rychlostí 24 uzlů, Titan rychlostí 25 uzlů.

Neshoduje se:

 • Titan plul z USA do Británie, Titanic opačným směrem.
 • Na Titanu zemřeli kromě 13 lidí všichni, na Titaniku přežilo asi 700 osob.
 • Na Titanu se vešlo do záchranných člunů jen 500 osob, na Titaniku přes 1000.
 • Titan plul už potřetí, Titanic jen jednou.
 • Titan měl 9 komor, Titanic 15.
3. PŘENESLA SE CESTUJÍCÍ WINNIE COUTTS V ČASE?

V roce 1990, tedy 78 let po potopení Titaniku, zachránili rybáři na Islandu neznámou ženu. Byla mokrá, zmrzlá, v rozedraných šatech. Plakala a tvrdila, že je cestující z Titaniku a jmenuje se Winnie Coutts. Na seznamu cestujících třetí třídy byla skutečně zapsána Winnie Coutts, která plula do New Yorku se dvěma syny, tříletým Nevillem a devítiletým Williamem. V New Yorku na ně čekal manžel, který sem odjel za prací. V archivech se skutečně našel lodní lístek na jméno Winnie Coutts zakoupený v Anglii. Žena velmi barvitě a živě popsala dění na lodi, jako by tam skutečně byla. Její totožnost ale nebylo možné ověřit. Je možné, že by se žena mohla přenést v čase do dnešní doby? Těžko. Nejspíše tato žena trpěla vážnou psychickou poruchou.

Šlo o cestování v čase nebo se jednalo o psychickou poruchu?
4. ŠLO O NEJVĚTŠÍ POJISTNÝ PODVOD VŠECH DOB?

Podle této teorie Titanic nikdy do žádného ledovce nenarazil. Společnost International Mercantil Marine (IMM) se stavbou této lodi beznadějně zadlužila. Jediným možným řešením bylo Titanic pojistit na co největší částku a poslat ho ke dnu. Aby pojišťovna Lloyd’s of London vyplatila plnou pojišťovací částku, muselo být splněno několik pravidel: Loď se musí potopit na širém moři, musí volat o pomoc, ale nikdo nesmí přijet a zachránit ji. Navíc se musí potopit tak hluboko, aby ji nebylo možné vytáhnout. Kapitán Edward J. Smith, vrchní důstojník Henry Wilde a president IMM, J. Bruce Ismay proto nechali 14. dubna zastavit loď na nejhlubším místě plavby. Vyhlásili, že plavidlo narazilo na ledovec a potápí se. Pak údajně odpálili výbušninu v místnosti s poštou, která byla umístěna uprostřed lodi.

Podle jedné z teorií nechal loď schválně potopit J. Bruce Ismay, aby získal peníze z pojistky.
5. VYVRÁCENÉ MÝTY O TITANIKU:

– Před plavbou Titaniku se nikdy netvrdilo, že je to nepotopitelná loď.

– Je sporné, zda lodní orchestr opravdu hrál až do poslední chvíle na člunové palubě, jak se traduje. Pravděpodobně během potápění nehrál vůbec.

– Irští katoličtí dělníci věřili, že je loď prokletá. Titanic měl prý sériové číslo 3909 04, které v zrcadlovém odrazu od hladiny vypadalo jako nápis „no pope“ (žádný papež, papež neexistuje). Ve skutečnosti měl Titanic sériové číslo 401 a historku si vymysleli protestantští dělníci loděnice, aby postrašili katolické pasažéry.

– Titanic byl údajně první lodí, která vysílala nově zavedený nouzový signál SOS. Proto mu okolní lodi nerozuměly a netušily, jak je situace vážná. Ve skutečnosti se signál SOS mezinárodně používal už od roku 1908, i když se souběžně s ním stále používal starší signál CQD.

– Na palubě Titaniku se měla přepravovat starodávná mumie. Její prokletí pak způsobilo katastrofu. Takový náklad ale nebyl na lodi prokázán.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Exkluzivní usedlost televizního magnáta
rezidenceonline.cz

Exkluzivní usedlost...

V jedné z nejdražších čtvrtí jižní Kalifornie...
La Prarie Atelier otevřel své unikátní prostory v Praze
iluxus.cz

La Prarie Atelier otevřel své...

V Praze se nedávno otevřel exkluzivní prostor...
Jak se pražská ulice Pařížská stala stylovým fenoménem?
epochalnisvet.cz

Jak se pražská ulice Pařížská...

Značky jako Rolls-Royce, Gucci, Louis Vuitton a další...
Kosmonaut zahrádkářem? Na Marsu i na Měsíci je prý překvapivě úrodná půda
21stoleti.cz

Kosmonaut zahrádkářem? Na Marsu i...

K velkému překvapení vedly výsledky...
Co se děje s rotací Venuše?
21stoleti.cz

Co se děje s rotací Venuše?

Planeta Venuše zřejmě nemá ráda velké výkyvy....
Okouzlující lomy Amerika: Zakázaná nádhera z Českého krasu
epochanacestach.cz

Okouzlující lomy Amerika:...

To místo se stalo dějištěm...
Dáda zhubla a omládla!
nasehvezdy.cz

Dáda zhubla a omládla!

Bývalá herecká hvězda Dáda Patrasová...
Druhý velitel Treblinky přeplní tábor mrtvolami
epochaplus.cz

Druhý velitel Treblinky...

Jedna z nejodpudivějších nacistických zrůd nese jméno...
Proč v Evropě nejsou hurikány?
epochaplus.cz

Proč v Evropě nejsou hurikány?

Hurikán. Jedná se o rozsáhlý...
Úžasná a přívětivá Dalmácie
epochanacestach.cz

Úžasná a přívětivá Dalmácie

Tato oblast Chorvatska...
Nemoc bere krásu i život
epochalnisvet.cz

Nemoc bere krásu i život

Napínání a tuhnutí kůže a postupná devastace...
Sbalil ji zadaný kolega?
nasehvezdy.cz

Sbalil ji zadaný kolega?

Jako by celebrity zachvátila mánie aktů....