28. května 858 př. n. l.: Zatmění Slunce chápané jako zlé znamení přerušuje bitvu v dlouholeté válce mezi Lýdií a Médskou říší a vede k uzavření příměří.
Domů     Záhady historie
Nevyřešené záhady kolem katastrofy Titaniku!
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 4.10.2019
5.6tis
322
SDÍLENÍ
5.6tis
ZOBRAZENÍ

Nejznámější lodní neštěstí všech dob je i po 102 letech stále obestřeno tajemstvím. Existovala skutečně pasažérka cestující v čase? Převážel parník prokletou mumii? Narazil do něj neznámý svítící objekt?

Uměl spisovatel Morgan Robertson předvídat budoucnost, když katastrofu Titaniku přesně popsal o 14 let dříve? 

1. NEZNÁMÝ SVÍTÍCÍ OBJEKT MÍSTO LEDOVCE?

Anna White seděla v záchranném člunu č. 6 a čekala na pomoc. Najednou u zádi potápějící se lodi uviděla velký svítící objekt. Podívala se na hodinky, bylo přesně 1.40 hodin. Muži říkali, že to jsou světla lodi Carpathia, která je přijela zachránit.

„Křičeli jsme radostí a prosili námořníky, aby veslovali, co nejrychleji to jde. Spolu s námi plulo asi deset dalších člunů. Jenže najednou světlo zmizelo. Ukázalo se, že v blízkosti není žádná loď. Carpathia se k nám dostala až před čtvrtou hodinou ranní,“ vypověděla Anna White.

Světlo vidělo několik svědků, kteří si mysleli, že se jedná o loď Carpathia.

TAJEMNÁ LOĎ SE NEOZÝVÁ

O jaké světlo mohlo jít? Ví se, že poblíž Titaniku plula ve vzdálenosti zhruba 8 kilometrů další loď, která přes noc stála v poli ledovců. Mohlo se jednat o norskou loď Samson. Toto plavidlo, jehož identitu se nikdy nepodařilo zjistit, představuje dodnes záhadu.

Loď vůbec nereagovala na nouzové vysílání Titaniku – ani na rádio, ani na Morseovu lampu, ani na světlice. V londýnském archivu je ve složce týkající se Titaniku zařazena zpráva amerického astronoma George Harrise.

V den, kdy loď narazila do ledovce (14. 4. 1912) informoval Harris o neznámém objektu o průměru asi 80 metrů, který letěl od Měsíce směrem k Zemi. Stejný objekt viděli zřejmě i manželé Stanfordovi z irského Belfastu, kteří novinářům popisovali ohromnou svítící kouli, která se krátce před půlnocí pomalu spouštěla do vod Atlantiku. Zhruba v tu dobu také došlo ke srážce Titaniku s ledovcem.

2. PŘEDPOVĚDĚLA POVÍDKA ZKÁZU TITANIKU?

„Na začátku dubna vyrazila luxusní loď Titan na plavbu přes Atlantik. Cestovalo na ní 3000 cestujících, ale loď měla záchranné čluny jen pro třetinu z nich. Nikomu to nevadilo, protože parník byl údajně nepotopitelný.

Během plavby loď narazila na ledovec a potopila se.  Většina cestujících i posádky utonuli.“ Toto není skutečnost, ale děj povídky Titan, která vyšla v knize Futility (Zbytečnost) v roce 1898, tedy 14 let před vyplutím Titaniku.

Napsal ji nepříliš známý americký spisovatel a bývalý námořník Morgan Robertson (1861 – 1915). Trefil se v neuvěřitelném množství detailů.

Povídka o lodi Titanu se nápadně podobá katastrofě, která se stala na Titanicu.

Shoduje se:

Titan i Titanic byly přibližně stejně velké: Titanic jen o 20 metrů větší než Titan.

Titan i Titanic ztroskotaly poblíž Newfoundlandu.

Příčinou ztroskotání byla srážka s ledovcem.

Loď byla údajně nepotopitelná a nemělo dost člunů.

Srážka s ledovcem je téměř stejná.

Titanic plul rychlostí 24 uzlů, Titan rychlostí 25 uzlů.

Neshoduje se:

Titan plul z USA do Británie, Titanic opačným směrem.

Na Titanu zemřeli kromě 13 lidí všichni, na Titaniku přežilo asi 700 osob.

Na Titanu se vešlo do záchranných člunů jen 500 osob, na Titaniku přes 1000.

Titan plul už potřetí, Titanic jen jednou.

Titan měl 9 komor, Titanic 15.

3. PŘENESLA SE CESTUJÍCÍ WINNIE COUTTS V ČASE?

V roce 1990, tedy 78 let po potopení Titaniku, zachránili rybáři na Islandu neznámou ženu. Byla mokrá, zmrzlá, v rozedraných šatech. Plakala a tvrdila, že je cestující z Titaniku a jmenuje se Winnie Coutts.

Na seznamu cestujících třetí třídy byla skutečně zapsána Winnie Coutts, která plula do New Yorku se dvěma syny, tříletým Nevillem a devítiletým Williamem. V New Yorku na ně čekal manžel, který sem odjel za prací.

V archivech se skutečně našel lodní lístek na jméno Winnie Coutts zakoupený v Anglii. Žena velmi barvitě a živě popsala dění na lodi, jako by tam skutečně byla. Její totožnost ale nebylo možné ověřit. Je možné, že by se žena mohla přenést v čase do dnešní doby?

Těžko. Nejspíše tato žena trpěla vážnou psychickou poruchou.

Šlo o cestování v čase nebo se jednalo o psychickou poruchu?

4. ŠLO O NEJVĚTŠÍ POJISTNÝ PODVOD VŠECH DOB?

Podle této teorie Titanic nikdy do žádného ledovce nenarazil. Společnost International Mercantil Marine (IMM) se stavbou této lodi beznadějně zadlužila. Jediným možným řešením bylo Titanic pojistit na co největší částku a poslat ho ke dnu.

Aby pojišťovna Lloyd’s of London vyplatila plnou pojišťovací částku, muselo být splněno několik pravidel: Loď se musí potopit na širém moři, musí volat o pomoc, ale nikdo nesmí přijet a zachránit ji. Navíc se musí potopit tak hluboko, aby ji nebylo možné vytáhnout.

Kapitán Edward J. Smith, vrchní důstojník Henry Wilde a president IMM, J. Bruce Ismay proto nechali 14. dubna zastavit loď na nejhlubším místě plavby. Vyhlásili, že plavidlo narazilo na ledovec a potápí se. Pak údajně odpálili výbušninu v místnosti s poštou, která byla umístěna uprostřed lodi.

Podle jedné z teorií nechal loď schválně potopit J. Bruce Ismay, aby získal peníze z pojistky.

5. VYVRÁCENÉ MÝTY O TITANIKU:

– Před plavbou Titaniku se nikdy netvrdilo, že je to nepotopitelná loď.

– Je sporné, zda lodní orchestr opravdu hrál až do poslední chvíle na člunové palubě, jak se traduje. Pravděpodobně během potápění nehrál vůbec.

– Irští katoličtí dělníci věřili, že je loď prokletá. Titanic měl prý sériové číslo 3909 04, které v zrcadlovém odrazu od hladiny vypadalo jako nápis „no pope“ (žádný papež, papež neexistuje). Ve skutečnosti měl Titanic sériové číslo 401 a historku si vymysleli protestantští dělníci loděnice, aby postrašili katolické pasažéry.

– Titanic byl údajně první lodí, která vysílala nově zavedený nouzový signál SOS. Proto mu okolní lodi nerozuměly a netušily, jak je situace vážná. Ve skutečnosti se signál SOS mezinárodně používal už od roku 1908, i když se souběžně s ním stále používal starší signál CQD.

– Na palubě Titaniku se měla přepravovat starodávná mumie. Její prokletí pak způsobilo katastrofu. Takový náklad ale nebyl na lodi prokázán.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 1.0tis
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.4tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.8tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.8tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.7tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]