Přibližně před 65 miliony let vymřeli za dosud nevyjasněných okolností vládci druhohor, dinosauři. Dlouhou dobu se předpokládalo, že je z povrchu zemského smetl obří asteroid.
Tým vědců z Oregonské státní univerzity ale představil teorii, podle které je ve skutečnosti vyhubil mor!
Dinosauři ovládali naši planetu po dobu nejméně 130 milionů let. Pak ale vyhynuli a dodnes nikdo neví proč.
Nejčastěji se uvádí, že před 65 miliony let do oblasti dnešního Mexika dopadl zhruba 10kilometrový asteroid a exploze údajně vyvolala dramatické snížení jejich počtu, které vedlo až k vyhynutí.
Před nějakou dobou však americký entomolog (odborník na hmyz–pozn. red.) George Poinar, Jr. (*1936) přišel se zcela novou hypotézou.
Společně se svým týmem z Oregonské státní univerzity údajně odhalil, že za zkázou dinosaurů ve skutečnosti stála epidemie moru šířená blechami!

Měli zakrnělé mozky?
Pravděpodobně vůbec prvním badatelem, který se začal zabývat příčinami vyhynutí dinosaurů, je francouzský přírodovědec a zoolog Georges Cuvier (1769–1832).
Podle jeho názoru byly v průběhu historie různé živočišné druhy opakovaně ničeny globálními katastrofami, z nichž tou poslední byla potopa světa, popsaná i v Bibli. Stali se obětí tragédie i dinosauři? Na tento názor později navazují mnozí další badatelé.
Například příznivci teoriepřirozeného výběru. Podle jednoho výkladu se dinosauři během milionů let vyvinuli do takových tvarů, že nebyli schopni přežít. Prý měli tak zakrnělé mozky, že si zkázu přivodili sami.
Podle jiné verze stál za jejich vyhynutím negativní vliv náhlých klimatických změn.

Miliony let stará blecha
V červenci roku 2014 experti z Velké Británie, USA a Kanady představí teorii, podle které při vyhynutí dinosaurů hrála roli velká smůla. Normálně by prý pád meteoritu, o kterém se v souvislosti s jejich zkázou často mluví, přežili.
„Nejen, že je zasáhl gigantický asteroid, ale došlo k tomu v tu nejméně vhodnou dobu,“ tvrdí Steve Brusatte z Univerzity v Edinburghu.
Kdyby prý k nárazu došlo o pár milionů let později, zastihl by je meteorit v mnohem lepší kondici a událost by neměla tak fatální důsledky.
Zatím poslední teorie obletí svět v září roku 2015. Skupina vědců z Oregonské státní univerzity, kterou vede entomolog George Poinar, Jr., odhalí v jantarových dolech mezi městy Puerto Plata a Santiago v Dominikánské republice zkamenělou starověkou blechu, která údajně obsahuje bakterii, jež je původcem moru.
„Není vůbec vyloučené, že nakažené blechy přenesly mor na dinosaury, a zapříčinily jejich vyhynutí,“ tvrdí Poinar.

Starověké onemocnění?
Blecha uchovaná miliony let v jantaru má prý v zažívacím traktu předka bakterie zvané Yersinia pestis, která je v Evropě nechvalně proslulá. Právě ona totiž vyvolala mezi lety 1346 a 1353 epidemii moru, která měla za následek smrt více než třetiny obyvatel.
Vědci se dlouhou dobu domnívali, že bakterie se vyvinula před asi 20 000 lety. Nyní se zdá, že je to jinak, protože nalezená blecha je přibližně 20 milionů let stará. Způsobila opravdu právě ona mor, který měl za následek zkázu dinosaurů?
„Tato choroba zřejmě existovala už v pravěku a možná se jí nakazilo mnoho gigantických obratlovců. Mohla se dokonce postarat i o vyhynutí dinosaurů. Mor podle všeho hrál v minulosti mnohem větší úlohu, než jsme si dříve mysleli,“ uvádí Poinar.
Nyní musí teorii posoudit další experti. Ukáže se jako správná?