Před nedávnem byl v Mexiku objeven chrám, který byl zasvěcen bohu Xipe Toteca. Byl to bůh plodností, koloběhu života a zemědělství, ale i války. Takového boha bylo potřeba náležitě uctívat a přinášet mu i lidské oběti.
To bylo archeologům známo, ale teprve nález vlastního chrámu týmem archeoložky Noemí Castillo Tejerové v oblasti Ndachjian-Tehuacan ve středním Mexiku potvrdil některé domněnky.
Stáří chrámu lze určit do období mezi roky 1000 až 1260 našeho letopočtu. Takže jeho stavitelé zřejmě byly Popolocové, kteří zde žili od počátku 10. století a později se stali součástí Aztécké říše.
KULT STAŽENÝCH LIDSKÝCH KŮŽÍ
Kněží pro uctění boha Xipe Toceka připravovali i lidské oběti. Obvykle šlo buď o poražené v gladiátorských soubojích, nebo o oběti usmrcené šípy na oltáři chrámu. Ty potom stahovali z kůže.
Ale kdyby jen to, kněží po několik dní chodili navlečeni do těchto kůží. Ty pak ukládali do jakýchsi skladišť, tzv. pohřebních jam.
Tento kult potvrdil v chrámu nález torza kamenného lidského těla představující boha Xipe Toteca. Na torzu o délce asi 80 centimetrů jako by vyrůstala další končetina, což archeologové dávají do souvislosti s oblékáním stažených kůží.
Díra v břiše podle dostupných zdrojů sloužila během rituálů ke vkládání jakéhosi šému v podobě zeleného kamene.
Dalším zajímavým objevem byly dvě kamenné hlavy, nebo spíše kamenné lebky. Jsou asi 70 centimetrů vysoké a každá z nich váží kolem 200 kilogramů.
OČEKÁVÁNÍ ARCHEOLOGŮ
Protože jde skutečně o teprve nedávné objevy, předpokládají odborníci, že se podaří objevit i další zajímavosti. Především by bylo velice zajímavé nalézt některou z pohřebních jam, která by ukrývala skutečné oběti stažené lidské kůže.