28. března 1709: Německý alchymista Johann Friedrich Böttger odhaluje tajemství výroby a složení bílého východoasijského porcelánu.
Domů     Objevili vědci ztracenou zázračnou rostlinu z antických dob?
Objevili vědci ztracenou zázračnou rostlinu z antických dob?
od 8.2.2023
3.3tis
323
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Starověká rostlina kdysi známá jako silfión se objevuje v mnoha textech ze starého Říma, Řecka a Egypta a pro své mimořádné účinky je označována za zázračnou.

Vědci měli donedávna za to, že rostlina je již nenávratně ztracena, měla totiž vyhynout před 2000 lety. Nyní ale vychází najevo, že silfión možná stále existuje!

Ze silfiónu se připravovaly léky na nejrůznější choroby. Mohla by medicína z jeho účinků těžit dodnes? Poslední zásoby zázračného silfiónu údajně vyčerpal římský císař Nero. Rostlina byla vyobrazena na městských mincích. Magická mandragora - nejdůležitější rostlina čarodějných herbářů.

V dávných textech kdysi mocných říší se opakovaně objevuje vysoce ceněná, žlutě kvetoucí rostlina silfión. Je to prý všelék, který pomáhá nejen v boji proti nejrůznějším neduhům, ale slouží také jako afrodiziakum, či dokonce jako antikoncepční prostředek.

Využívá se také jako koření do jídla či k přípravě parfémů. Kdysi rostla především ve starověkém městě Kyréna na území dnešní Libye a rychle se stala nejžádanějším obchodním artiklem města. Konzumovala ji většina starověkých středomořských kultur.

Mezi nimi byla považována za natolik cennou, že se její vyobrazení objevovala i na kyrénských městských mincích.

Nakonec však rostlina, stejně jako všechno, co se z přírody odebírá v nadměrném množství, vymizela, přičemž poslední zásoby údajně spotřeboval sám římský císař Nero (37–68) před asi 2000 lety. Skutečně tento starověký přírodní zázrak zmizel v nenávratnu?

Vědci nyní přicházejí s tvrzením, že se jim vyhynulou rostlinu podařilo znovu najít!

Ze silfiónu se připravovaly léky na nejrůznější choroby. Mohla by medicína z jeho účinků těžit dodnes?
Ze silfiónu se připravovaly léky na nejrůznější choroby. Mohla by medicína z jeho účinků těžit dodnes?

Roste silfión v Turecku?

Pokud jsou takřka oslavné texty ze starého Říma, Řecka a Egypta alespoň z poloviny pravdivé, pak má silfión modernímu zdravotnictví stále co nabídnout. Není proto divu, že historikové i botanici po rostlině pátrají již stovky let.

Veškeré jejich snahy ale selhávají a vědci se nakonec musejí smířit s myšlenkou, že veškeré zásoby silfiónu byly již skutečně vyčerpány.

Nedávno se však ozval výzkumný pracovník Istanbulské univerzity s tvrzením, že se mu podařil při pátrání po rostlině nečekaný průlom.

Silfión prý znovu objevil vysoko v tureckých horách, tedy stovky kilometrů od jejího přirozeného výskytu ve starověku, kde ji badatelé měli celou dobu přímo před nosem. Jde skutečně o tutéž rostlinu?

Poslední zásoby zázračného silfiónu údajně vyčerpal římský císař Nero.
Poslední zásoby zázračného silfiónu údajně vyčerpal římský císař Nero.

Šance jsou silné

Osmašedesátiletý profesor Mahmut Miski, který se specializuje na farmakognozii, tedy studium léků vyráběných z přírodních zdrojů, zkoumá tuto rostlinu již desítky let.

Teprve po důkladném prozkoumání rostliny s latinským názvem Ferula drudeana, kvetoucí na hoře Hasan v Anatolii, si vědec uvědomí, kolik toho má tento poměrně dobře známý rostlinný druh s legendárním silfiónem podobného.

Při analýze vzorků rostliny Miski například zjistil, že obsahuje protirakovinné sloučeniny, má také protizánětlivé vlastnosti a další vlastnosti připisované starověké zázračné rostlině.

Rostlina byla vyobrazena na městských mincích.
Rostlina byla vyobrazena na městských mincích.

„Stejné chemické látky najdete v rozmarýnu, puškvorci obecném, artyčoku, šalvěji a galbanu – další rostlině rodu Ferula. Je to, jako byste spojili půl tuctu důležitých léčivých rostlin v jeden druh,“ líčí svůj objev profesor Miski.

Ferula drudeana je druh ločidla, který je nyní stejně vzácný, jako byl kdysi silfión. Roste totiž pouze na třech známých místech v Turecku, z nichž každé má dlouhou historii.

Důkazy navíc naznačují, že tyto lokace odpovídají místům, kde se kdysi usadili staří Řekové. Byla zázračná rostlina starověku opět nalezena?

Magická mandragora - nejdůležitější rostlina čarodějných herbářů.
Magická mandragora – nejdůležitější rostlina čarodějných herbářů.

Magická mandragora

Mandragora lékařská je bezesporu nejznámější a také nejdůležitější rostlinou čarodějných herbářů. Roste především v jihovýchodní Evropě a na Blízkém východě a podle pověstí je neobyčejně mocná.

Přináší úlevu při celé řadě potíží a údajně dokáže ochránit i před samotnou smrtí! O jejích blahodárných účincích se přesvědčil také antický lékař Hippokrates (460–370 př. n. l.), který odvar z mandragory podával nemocným.

Získat magický kořen mandragory však není vůbec snadné. Podle legendy jej totiž střeží sám ďábel, proto je rostlina také známá jako ďáblova panenka či Satanovo jablíčko. Po vytažení kořenu mandragory ze země má rostlina spustit nelidský křik.

Vědci pro tuto pověst mají překvapivě jednoduché vysvětlení. Rostlina prý obsahuje látky, které mohou vyvolat halucinace. Onen křik tedy mohl znít pouze v hlavě toho, kdo mandragoru ze země vytahoval.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, flickr.com
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 28.3.2024 447
Mezi lokality, které jsou spojovány s řádem Chudých rytířů Krista a Šalamounova chrámu, patří obec Vyskytná na Jihlavsku. K hypotéze o zdejší přítomnosti templářů vedou pověsti, ale i mnohem pádnější stopy.     Temnou chodbu osvětluje oheň z několika loučí. V rukou je drží vesničané, kteří postupují záhadným podzemním prostorem. „Pojďte se
od 28.3.2024 971
Již ve starověkém Egyptě se používala domovní znamení. Jednalo se o nejstarší způsob, jak označit konkrétní objekt a usnadnit lidem orientaci v hustší zástavbě. Domovní znamení se později dočkala takové obliby, že se promítala pomocí přídomků i do jmen obyvatel konkrétního domu. Jsou domovní znamení zmizelý, nebo stále existující svět? Dobrou zpráv
od 27.3.2024 2.1tis
Legendární řecký myslitel Pythagoras se třese rozčilením. Právě se vrátil z tržiště, kde viděl desítky mrtvých zvířat. „Dokud budou lidé masakrovat zvířata, budou také zabíjet jeden druhého,“ pronáší ke členům svého podivného tajného bratrstva. On sám totiž věří, že se do jejich těl mohou převtělit lidské duše. Navíc prý se zvířaty dokáže mluvit. [gallery size="full" ids="139107,139108,139109,1
od 26.3.2024 2.4tis
V říjnu 1955 došlo k obrovské explozi na základně sovětského válečného námořnictva v Sevastopolu. Jejím výsledkem bylo těžké poškození bitevní lodi Novorossijsk a vysoký počet obětí. I v současnosti je tato událost z období takzvané studené války zahalena rouškou tajemství. Bitevní loď Novorossijsk byla původně jednotkou italského hladinového námoř
od 26.3.2024 2.9tis
Obdivujeme vizi, se kterou se Kryštof Kolumbus (1450-1506) vydal na oceán, aby nakonec objevil nový kontinent. Slavný mořeplavec však nebyl snílek. Vstřebával do sebe trpělivě a pozorně všechny tehdy dostupné informace. Jeho "tajnou zbraní" při cestě přes Atlantik byla pravděpodobně i takzvaná Martellova mapa. Henricus Martellus Germanicus byl něme
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za