To, co zvládli naši předci, dnes znovu složitě objevujeme. A někdy ani s nejmodernější technikou nevíme, jak to udělat aspoň stejně dobře jako oni.
Damascénská ocel: Šlo o vyspělý kompozitní materiál?
Jsme v současnosti na vrcholu metalurgických znalostí? Pochybnost do této hypotézy mohou vklínit výzkumy zkoumající jednu zapomenutou technologii.
Ještě během prvních křižáckých výprav v 11. a 12. století se mezi křesťanskými rytíři šíří strach z neuvěřitelně ohebných, pevných, a současně extrémně tvrdých mečů, kterými disponují někteří z jejich muslimských protivníků.
Mnozí z Arabů – a později i část křižáků – totiž vlastní drahé meče ze speciální oceli, nazvané podle syrského města Damašku, kam se tehdy dovážejí z Indie. Tajemství damascénské oceli, spočívá v jejím zvláštním složení a výrobě.
Tento odolný materiál je zřejmě vyráběn velmi složitým technologickým postupem pomocí mnohonásobného ochlazování a následného zahřívání vrstev oceli, do které se přidávají příměsi tajného složení.
Podle některých analýz má dokonce damascénská ocel, vyráběná během starověku a středověku v Asii, složení velmi blízké moderním kompozitním materiálům 20. století. Otázka tedy zní: Jak ve starověku dokázali něco podobného lidé zhotovit?
Záhadná čínská zrcadla: Odráží obraz i zezadu?
Mezi starověkými zvláštnostmi nalezneme i tajemná zrcadla z bronzu, jejichž výroba se datuje nejméně do éry čínské dynastie Chan (206 př. n. l. – 24 n. l.).
V Říši středu jsou tyto předměty považovány za magické a slouží k různým náboženským a okultním rituálům. Nás však bude zajímat především jejich pozoruhodná vlastnost, nad kterou si lámou hlavu lidé již přes 2000 let.
Zrcadla jsou na jedné straně vyleštěna tak, aby sloužila jako zrcadlo, zatímco zadní strana je vyzdobena reliéfy.
Když dopadnou sluneční paprsky na přední stranu těchto předmětů, vidíte v nich vskutku svůj odraz, jenže současně před sebe tato strana promítá i zadní reliéfy z rubové strany. Jak je to možné?
Ve struktuře zrcadel jsou miniaturní, pouhým okem neviditelné nerovnosti, které kopírují rubové reliéfy a současně se promítají do odrazu na přední straně zrcadel. Starověcí Číňané jsou mistry mnoha technologií!
Tajemný pokus: Šlo o první raketoplán světa?
Podle čínských kronik dokázali tamní lidé sestavit ohromné draky, sloužící nejen pro zábavu a slavnosti, ale také pro přepravu desítky kilogramů těžkých nákladů vzduchem.
Již v 5. století před Kristem jakýsi čínský vynálezce Lu Pan sestavil draka, který ve vzduchu vydržel celé tři dny. Ještě mnohem důvtipnější, měl být pokus jiného čínského génia.
Kolem roku 1500 postavil mandarín Van Hu ohromný kluzák, poháněný 47 raketami na střelný prach. Během startu však tento zřejmě první raketoplán světa explodoval a jeho vynálezce zahynul v plamenech. Po několik dalších staletí nikdo podobný pokus neopakuje. Nestal se však inspirací pro raketové odborníky nedávna?