Gigantopithecus Blacki, takové jméno nese obří, dnes prý již vyhynulý primát, jehož téměř náhodou objevil německý archeolog Ralph von Koenigswald. Svědectví o setkání s tímto tvorem připomínajícím obří gorilu se v Číně objevují dodnes.
První stopa hovořící o existenci tohoto tvora byla objevena v roce 1930. A to nikoliv při vykopávkách nebo pátrání v divočině. Ralph Von Koenigswald na ni narazil v čínském obchodě s tradičními lékařskými prostředky a artefakty.
Fosílie obřího zubu, konkrétně stoličky, byla nabízena jako lék na mužskou potenci. Bylo štěstím, že Koenigswalda, který byl profesí archeolog, zub zaujal ještě dříve, než rozemletý na prášek skončil jako součást tradiční medicíny.
Koenigswald po prozkoumání stoličky zjistil, že patří obřímu, dosud neznámému primátovi.
OBYVATEL JESKYNÍ
Spolu s dalšími, které tato zpráva zaujala, se Koenigswald začal tajemným obřím primátem zabývat více. O více než dvacet let později byla nalezena další stopa. Nikoliv pouze zub, ale tentokrát celá obří čelist, která nepochybně patřila tvorovi z rodu primátů.
Autoři, kteří pátrání po stopách obří opice zasvětili život, došli k závěrům, že má Giganthopitecus více společných rysů s člověkem, než třeba s gorilou, a že pravděpodobně žil v jeskynních, kde se skrýval před vyvinutějšími prehistorickými lidmi.
POUHÁ MINULOST?
Mnozí lidé o existenci obřího primáta pochybují. Další ji přiznávají, avšak pod podmínkou, že dnes je tento tvor dávno vyhynulý.
A někteří věří, že primát mohl v rozsáhlých čínských jeskynních, které jsou ukryty hluboko v neobydlených a nehostinných územích, přežít až do dnešní doby. Opírají se o svědectví, která dodnes z Číny přicházejí.
A hovoří o tvorovi, kterého je možné připodobnit ke známějšímu Bigfootovi. Záhadný a veliký Giganthopitecus pro nás tak nejspíše ještě nějakou dobu zůstane záhadou.